Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Bölcsészhallgatók! Hogyan...

Bölcsészhallgatók! Hogyan kell hatékonyan könyvet olvasni, hogy azt később fel is tudjuk dolgozni?

Figyelt kérdés

Nagyon sokat kell olvasnom és ezekből az anyagokból általában kell is készíteni egy-egy prezentációt, beadandót vagy akár csak órán kell róla beszélni. Viszont olvasás után sokszor (pláne hosszabb terjedelmű szövegeknél, pl. egy 500 oldalas regény esetében) nem emlékszem semmire, hogy mi történt pontosan, ki kicsoda, milyen fontos jelenetek vannak stb., holott ugye ki kellene emelni konkrétumokat is, példákat, szövegrészleteket stb. Maximum az marad meg bennem, hogy nagy vonalakban mi a cselekmény és mi a jelentése, a lényege, a mondanivalója.

Nem tudom ezen hogyan lehetne segíteni, mi segíthetne jobban megérteni a szöveget, hogy jobban megmaradjon bennem, emlékezzek rá és később könnyebben fel tudjam dolgozni. Én eddig egyedül jegyzeteléssel próbálkoztam, hogy egy füzetbe irogattam magamnak a dolgokat olvasás közben, de hosszabb szövegeknél erre a legtöbbször nincs időm.

Van valami tippetek, bevált módszeretek?


2021. nov. 16. 20:27
 1/7 A kérdező kommentje:
Természetesen nem csak bölcsész válaszolhat, mástól is szívesen fogadok tanácsokat csak gondoltam talán ezeken a szakokon több az ilyen jellegű feladat.
2021. nov. 16. 20:28
 2/7 anonim ***** válasza:
69%
Miért nincs időd hosszabb szövegeknél jegyzetelni, ha egyébként is szoktál? Nem lehet ezt megkerülni, szerintem.
2021. nov. 16. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nekem több idő kell, ha mellette jegyzetelek is, így tovább tart mintha csak simán elolvasnám. Rövidebb szövegeknél (pl. vers, novella) nem vészes, de mikor hosszabb, többszáz oldalas regényeket kell olvasnom, akkor nekem ez már nem nagyon fér bele. Sokszor már örülök, ha egyáltalán el tudom olvasni… Ebben a félévben csak irodalmas tárgyam van, mindegyikre óráról órára olvasnom kell, tehát gyakorlatilag egy hetem van arra, hogy minden feladott olvasmányt elolvassak (mellette meg ugye mindig van még valami más feladat is pl. prezentáció, zh, ilyesmi) és nekem ez így nem elég.
2021. nov. 16. 21:40
 4/7 anonim ***** válasza:

Vannak azok a ragadós post-it cetlik, ha esetleg fejezetek vannak a könyvben, akkor fejezetenként ragassz egyet a könyvbe, és arra meg ráírsz kulcs szavakat.


Ha nem fejezetenként van, akkor felírod a szereplőket, meg a kulcs dolgokat x oldalanként. Azokat elolvasod, tuti eszedbe jutnak dolgok.

2021. nov. 17. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nyilván valamivel több idő mellette jegyzetelni, de ez ilyen, ha egyszer hosszú a könyv, nem lehet mit csinálni. Ha maga a könyv elolvasását meg tudod oldani, annál már igazán nem sokkal több meló, hogy oldalanként 1-1 szót leírsz. Nem kell részletesen összefoglalnod a cselekményt, nem olvasónapló ez, elég ha kulcsszavakat írsz, amiről úgy gondolod, később hasznos lehet.
2021. nov. 17. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én a könyv elolvasása mellett megkerestem az interneten, hogy mit írnak a könyvről. A legtöbbről már ki volt gyűjtve a lényeg vagy elemezték már. (Persze elolvastam a könyvet is, de nekem se maradt meg úgy sok.)
2021. nov. 17. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Igen, én is rá szoktam keresni előtte elemzésekre stb., így legalább tudom mire fókuszáljak olvasás közben.

2021. nov. 17. 14:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!