Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Segitenek egy fizika feladatban?

Segitenek egy fizika feladatban?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Nem igazan értem a feladatot es remélem valaki tudna segíteni, a kérésem csak a feladat levezetése lenne!

Feladat:

2. Vízszintes talajon levő 24kg tömegű ládát 6 másodpercig húzunk vízszintes, állandó irányú 80N nagyságú erővel, majd a ládát magára hagyjuk. A láda nyugalomból indult, a súrlódási együttható 0,4.

Mekkora utat tesz meg a láda az elindulástól a megállásig?

Mennyi ideig mozgott a láda összesen?



2021. dec. 29. 13:40
 1/9 anonim ***** válasza:
A mozgásnak két szakasza van, egy egyenletesen gyorsuló és egy egyenletesen lassuló. Már ha elindul egyáltalán. Ja, nem is indul el. Hát akkor ennyi :)
2021. dec. 29. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Minden adatot jól írtál fel? Én már az eredő erő kiszámítása során arra jutottam, hogy 80N erővel meg sem lehet mozdítani a ládát. Ugyanis van egy jobbra ható 80N nagyságú erő, amivel húzod a ládát, ezzel ellentétesen fellép a láda súlyából és a súrlódási erőből számítható súrlódási erő (m*g*mű), és utóbbinak nagyobb az értéke, mint 80N, tehát a láda meg sem mozdul.
2021. dec. 29. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
A súrlódásból származó erő (9,81*24*0,4=94,176 N) nagyobb mint a húzóerő, így a láda meg sem mozdul ha csak 80 N erővel húzod.
2021. dec. 29. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Igen, jól írtam fel pedig:(

Így szerepelt a feladatban, ezért nem érettem.

2021. dec. 30. 00:13
 5/9 A kérdező kommentje:
És, ha nem 60 lenne, akkor hogyan kéne kiszámolnom? Mivel, kötelező beadnom a feladatot, így, ha átírnám egy másik számra a 60-at, amivel már ki lehetne számolni, az hogyan nézne ki?
2021. dec. 30. 00:21
 6/9 A kérdező kommentje:
Mármint akkor hogy nézne ki a feladat levezetése, ha nem a 60-at használnám, hanem egy másik számot, amivel kijön a megoldás:)
2021. dec. 30. 00:23
 7/9 A kérdező kommentje:
Bocsánat, 80-at, ha nem a 80newtont.😅
2021. dec. 30. 00:28
 8/9 anonim ***** válasza:

Kiszámolod az eredő erőt a húzóerőből valamint az ellentétes irányú súrlódó erőből, és az ismert F=m*a képlettel kiszámolhatod a láda gyorsulását.

Mindkét szakasz egy egyenes vonalú egyenletesen változó mozgás, csak az első egy gyorsuló, a második pedig egy lassuló.

Az gyorsuló szakaszban megtett út s1=v0*t + (a/2)*t^2, ahol v0=0, tehát kiszámolhatod.

Az első szakasz végén a láda sebessége az a=dv/dt képletből számolható, ám mivel v0=0, ezért a=v1/t képletből meg is van. Ilyen sebességgel rugaszkodik neki a láda a második szakasznak, ahol a végén meg fog állni.

A második szakaszban a súrlódó erő hat csak a ládára, így abból is kiszámolod az F=m*a képlettel a gyorsulást (ami ugye lassulás), majd a gyorsulásból számolod a megállásig tartó időt az a=v/t képlettel. Ha kész, akkor s=v1*t + (a/2)*t^2 és megvan a második útszakasz során megtett út i.

A válaszokhoz pedig csak összegzed az adatokat.

Ha kész, írd ki ide a számolásaidat, szeretném ellenőrizni, nem keveredtél-e bele, mikor melyik sebességet/időt/gyorsulást használod.

2021. dec. 30. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:))
2021. dec. 30. 14:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!