Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A szakdolgozat szakirodalmi...

A szakdolgozat szakirodalmi részét hogyan kellene megírni?

Figyelt kérdés

Lehet teljesen egyértelmű dolgot kérdezek, de nekem nem teljesen tiszta, hogy a szakirodalmi részt hogyan is kellene megírnom.

Itt most az a cél, hogy bemutassam a hátterét vizsgálatom témájának? Tehát hogy könyvekből és internetes forrásokból tájékozódva körülírjam, hogy pl.mi is ez a betegség, mi vezethet idáig, stb., egy "szárazabb" fejezetnek kell lennie? Vagy említhetek mondjuk más kutatásokat amik hasonló témában készültek, új kezelési módokat/fejleményeket, összehasonlíthatom ezeket, esetleg lehet benne személyes vélemény is?

És itt gondolom nem hivatkozhatok le mindent, de akkor hogyan írom meg az önálló részeket? Azt megtehetem mondjuk, hogy több könyvet elolvasok egy adott részről, és ezek alapján önállóan megfogalmazom azt? Vagy ez sem számít önálló gondolatnak, és ugyanúgy le kell hivatkoznom?

A másik ami még nem egyértelmű nekem, hogy teljesen át kell fogalmaznom a forrásokból kiszedett részeket, vagy lehet több szó szerinti mondatom is?



2022. jan. 27. 18:34
 1/2 anonim ***** válasza:
78%
Én mindent lehivatkoztam, más szavakkal átfogalmaztam.
2022. jan. 27. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Neked nem volt módszertani órád?


1. Parafrázis: úgy emelsz át dolgokat mások írásaiból a saját munkádba, hogy annak tartalmát a saját szavaiddal írod le. Ez a fajta verzió szerepeljen nagyobb részt a dolgozatodban. A parafrázist hivatkozni kell, mert ha nem hivatkozod megfelelően, akkor plágiumnak számít. A saját gondolataid egyértelműen különüljenek el mások gondolataitól.

2. Szószerinti idézés: ez is egy lehetőség, de csak párszor szabad vele élni a dolgozatban. Törvényeket, definiciókat stb. mindig szószerint idézünk. Hivatkozni kell, természetesen.

3. Saját gondolatok: szerepelnie kell a dolgozatban. Erre kíváncsiak. Mások idézet gondolatai közé be kell csempészni a saját szellemi termékedet, véleményedet a témáról.

4. Elmélet: mindig légy tisztában avval, hogy hol, melyik könyv, melyik részét használod éppen fel a munkádban. Olyat nem csinálunk, hogy elolvasunk 5 könyvet, aztán leírunk 5 oldalt, mint saját gondolat. Én az egyes blokkokhoz kerestem az odavágó szakirodalmat. Arra nyílván nincs idő, hogy 10-15 darab könyvet végig olvasson az ember. Szelektálni kell az információt. Azt használd, amire szükséged van.

5. Azt javaslom, hogy kettő fő részre bontsad a dolgozatodat: egyben dolgozd fel a témád elméleti hátterét. Alapozd meg a témát. Hogy ehhez milyen szakirodalmat választasz, az a Te és a konzulensed döntése. A második fő részben pedig mutasd be a saját kutatásodat.


Egy alapszakos dolgozatban nem kell túlgondolni a dolgokat. Legyen benne az elejében hipotézised, kutatási kérdések és a végén válaszod.

2022. jan. 27. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!