Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mikor vezették be Magyarország...

Mikor vezették be Magyarországon a gagyi összevont gyengített érettségit, ahol a szakközepes meg a gimis érettségi ugyanaz lett? Ezzel megszűnt a magasabb követelményű elit, azaz gimnáziumi érettségi kategória.

Figyelt kérdés
Mikor vezették be Magyarországon a gagyi összevont gyengített érettségit, ahol a szakközepes meg a gimis érettségi ugyanaz lett? Ezzel megszűnt a magasabb követelményű elit, azaz gimnáziumi érettségi kategória.

#érettségi #fogyatékos #gyengített érettségi
2022. febr. 6. 12:15
1 2 3 4 5
 21/49 A kérdező kommentje:

A központi egy magasabb szintű érettségi volt amit egy megyeszékhelyen idegen tanárok idegen iskolában írhattál meg, hogy a helyi tanárok elfogultságát kizárják. Sok egyetem nem fogadta el automatikusan felvételiként, pl: egyes jogi karok, egyes híresebb mérnöki karok, és pár orvosi kar is kizárólag a saját egyetemen megírt felvételit követelte.

Egyetemeken gyakran tettek fel olyan kérdéseket, amelyek nem voltak részei a középiskolai gimis tananyagnak sem, (irodalom töri vagy matekból esetleg fizikából) hanem jóval túlmutattak az érettségin megkövetelt tudásnál.

2022. febr. 6. 14:12
 22/49 anonim ***** válasza:
100%

"Különbségek a gimis és szakközepes érettségi között:

Töriből nem voltak külföldi témák a szakközepes érettségin.

Irodalomból nem voltak külföldi témák a szakközepes érettségin.

Matekból a feladatgyűjteményből nem kaphattak bizonyos számozású nehezebb példákat a szakközepesek érettségire."


Mint mondottam volt, én 1991-ben érettségiztem és felvételiztem szakközépből.


Akkor nézzük csak a főbb tárgyakat:


Matek sima érettségi: Volt két feladatgyűjtemény, egy a gimiseknek, egy a szakközepeseknek (később talán egy darab erre már nem emlékszem nálunk ez volt a híres "zöld könyv") és úgy nézett ki a sima érettségi, hogy ebből válogatott egy bizottság az érettségi reggelén, és mondták be a TV-ben a feladatok számát, külön a szakközepeseknek, külön a gimiseknek.


Fizika sima érettség: Pontosan ugyanez, de ott emlékeim szerint külön feladatgyűjteménye volt a gimiseknek és a szakközepeseknek.


Magyar sima érettségi: Voltak külföldi témák a szakközépben is, mind az írásbelin, mind a szóbelin. Az írásbeli valami esszé volt (vagy elemzés) és megadott 4-5 téámból lehetett választani, én akkor a Francia avantgardot választottam (igen szakközépben, és a francia avantgard az igencsak külföldi).


Töri sima érettségi: miután szakközép volt nem volt írásbelink (helyette szaktárgyból volt írásbali) csak szóbeli. A tétel sor egy része központi volt, egy részét a suli állította össze. Egyetlen egy dolog volt, hogy nálunk (1991! a rendszerváltás "közepe") kivették a szóbeliből 1939 utáni időszakot (így az utolsó tételünk a 33-as világválság volt). Itt volt egy pici különbség a gimi és a szakközép között, mert ha jól emlékszem a gimikben 45 május 9 volt a töri vége. (Az után semmi, mert azt értékelték újra, mert pl. 56-ot még egészen másképpen tanultuk). De ugyanúgy volt magyar és nemzetközi töri. Mind tanórán, mind az érettségiben. Való igaz, hogy nem volt írásbeli töriből. De szóbelin volt minden.


Biológia, Földrajz, Kémia eleve választható tárgy volt. Nyilván ezt a szakközépben nem tanultuk (Kémiát igen), mert valahova az óraszámba be kellett férjen a rengeteg szaktárgy. De pl. Fizikát mi nagyobb óraszámban tanultunk mint a sima gimisek (3-ban és 4-ben heti 4,5 fizikánk volt /A héten 4, B héten 5/). A matek óraszám azonos volt. Talán az irodalom és a töri 3.-ban és 4.-ben eggyel kevesebb óraszmában volt, de 1.-ben és 2.-ban azonos volt az óraszám (testvérem 2 évvel járt alattam sima gimibe és ugyanaz volt az óraszámunk, és ez biztos, mert erre emlékszem.). 3.-ban és 4-ben már nem így vot, de akkor nálunk nagyon nagy óraszámban mentek a szaktárgyak és a fizika.


Felvételi:


Két felvételi tárgy volt, ezt az egyetem határozta meg, hogy miből kell az adott szakra felvételzni. Ha valaki az adott évben felvételizett, mint amikor érettségizett, akkor indigóval(!!!) két példányban kellett a dolgozatot elkészíteni, az első példány volt a felvételi dolgozat, a második példány az érettségi dolgozat (amikor végzett az ember 3 boritékot kapott, az 1-esbe a felvételi dolgozatot, a 2-esbe az érettségi példányt, és a 3-asba az indigót kellett betenni). A feladatok itt már teljesen egységesek voltak a gimiseknek és a szakközepeseknek (ebben biztos vagyok, mert ott ültem és írtam meg). Egy feladat volt a feladatlapon amiből volt A és a B változat, amiből lehetett szabadon(!!!) választani. Az egyik volt a "szakközepeseknek ajánlott" a másik volt a "gimiseknek ajánlott" de akárhonnan jöttél azt választottad amit akartál, ha mindkettőt megoldottad akkor azt vették figyelembe amelyiknél nagyobb pontszámot értél el.


Ha jól emlékszem ezt a rendszert 87 körül vezettheték be, hogy összevont volt az érettségi-felvételi. Előtte valóban az volt, hogy az írásbeli külön volt, de mindenkinek külön volt. Mert amikor 1-be mentünk már biztosan az összevontra készítettek fel minket, mint "újdonság". Hogy ott az átmenet milyen volt arra már ennyi év távlatából nem emlékszem. De, hogy az 1.-ben (ez ma lenne a 9. osztály) kiosztott tájékoztatóban ez szerepelt már, az biztos, mert egy pár éve az egyik költözéskor még mielőtt kidobtam volna megvolt és elolvastam. Tehát mi már ennek tudatában kezdtük a szakközepet, hogy így fogunk érettségizni-felvételizni.


Volt pár különc az osztályban, aki nem szakirányba akart menni. Náluk egy kis nehézség valóban volt, mert a vége felé valóban kisebb volt a magyar és a töri óraszámunk.


Abban az időszakban sima gimiben is úgyanúgy egy nyelvet tanítottak. Ez eleinte kötelezően az orosz volt, és később lehetett váltani az angolra. Voltak kifejezetten "humán gimik" ahol volt két nyelv, de egy átlag "normál tagozatos" gimiben csak egy nyelv volt. Ez megint biztos, mert a feleségem sima gimibe járt, és ők 1.-ben és 2.-ban még oroszt, és 3-tól váltottak angolra. De nekik se volt kötelező idegen nyelvből érettségizni (szintén választható tárgy volt már akkor).

2022. febr. 6. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/49 A kérdező kommentje:

"Mint mondottam volt, én 1991-ben érettségiztem és felvételiztem szakközépből."


Mesedélutánjaid helyett maradjunk a valóságnál, a szimpla tényeknél. Megvannak az érettségi témakörök gimis és szakközép érettségire 1990-től a neten. Tehát nem arról hazudsz amiről akarsz.


Semmit sem jelent hogy te mit mondasz vagy miről tartasz mesedélutánt, ugyanis ez anekdótikus érvelés, ami formális logikai hiba az érvelésben.


[link]


Saját példádon vagy mások, de elszigetelt - esetleg csak hallomásból, sokadkézből ismert - beszámolóin keresztül próbáltad meg igazolni egy általános érvényűnek szánt állításod igazságát, vagy kikezdeni egy nem általános érvényűnek szánt állítás helyességét.

Miért hibás az érvelésed?

Bár a tapasztalatok rendkívül fontosak lehetnek egy állítás igazságának eldöntésében, de önmagukban és kiragadott jelleggel nem bírnak általános bizonyító erővel, és nem zárják ki mások eltérő tapasztalatait. Ha nem tudod kétséget kizáróan bizonyítani, hogy mindenki más is mind ugyanazt tapasztalta mint te vagy akikre hivatkozol, akkor nem tehetsz általános érvényű kijelentést az adott kérdést illetően, és nem vonhatod kétsébe mások eltérő beszámolóit sem.

Példa a hamis érvelésre

Egyik ismerősömtől hallottam, hogy a munkatársa rokonának kisfia a védőoltást kapott, majd utána egy héttel lebénult. Ezért egyértelmű, hogy a védőoltások veszélyesek a gyerekekre.

2022. febr. 6. 14:29
 24/49 anonim ***** válasza:
100%

"Mesedélutánjaid helyett maradjunk a valóságnál, a szimpla tényeknél. Megvannak az érettségi témakörök gimis és szakközép érettségire 1990-től a neten. Tehát nem arról hazudsz amiről akarsz." Köszönjük Emese. "témakörök" és nem a konkrét tételek. Ugyanis mint mondottam pl. a szóbeli tételeknek csak egy része volt központi a többit az adott iskola határozta meg. Azt kétlem, hogy az összes iskola összes szóbeli tételét megtalálnád a neten. főleg nem hivatalos formában.

Amik egyértelműen megvannak az írásbeli feladatsorok. De az pl. a felvételi esetén csak a fele volt! az egész játéknak. A szóbeli feladatsorok sehol nincsenek meg, mert pl. ahova én felvételiztem ott szakonként más volt pl. a fizika feladatsor. Szóval akinek fogalma sincs arról mit beszél az te vagy. Seerintem még pajzán gondolat se voltál akkor. És nem anekdótikus az amit az ember 4 éven keresztül napi szinten tanul. Lehet, hogy nálad az de elég súlyos gondjaid lehetnek. Részemről itt befejeztem, mert látszik, hogy fogalmad sincs miről beszélsz.

2022. febr. 6. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/49 A kérdező kommentje:

" Azt kétlem, hogy az összes iskola összes szóbeli tételét megtalálnád a neten."


A matek töri irodalom fizika kémia érettségi tételek, és feladatok viszont mind megtalálhatóak.


De te anekdotikus érveléssel (tündérmesével) próbáltál magadnak érvényt szerezni, ami logikailag hibás, és elfogadhatatlan egy racionális érvekre épülő vitában.

2022. febr. 6. 15:12
 26/49 anonim ***** válasza:
91%
Linkeld légszíves.
2022. febr. 6. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/49 anonim ***** válasza:
95%
"ami logikailag hibás, és elfogadhatatlan egy racionális érvekre épülő vitában." Mutass a részedről legalább egy racionális érvet. Olyan dolgokat írsz amiről láthatóan fogalmad sincs. És az, hogy valaki a személyes élményeit megosztja (ami egyébként egybe cseng másokéval is) az nem az anekdotikus érvelés. Lehet, hogy 1-2 dologra az ember már másképpen emlékezik, de még a hivatalos történelem tudományban is elfogadott forrás lehet szemtanúk visszaemlékezései (persze megfelelő kritikai észrevétellel.). Amit a kolléga leírt nagyjából egyezik azzal amire én is emlékszem (én 92-ben érettségiztem szintén szakközépben. Nálunk pontosan ugyanígy volt). Az indígós hülyéskedésre az érettségi/felvételi dolgozatnál nagyon is emlékszem, mert nagyon kellett figyalni, hogy a második példány olvasható maradjon. Hogy te milyen forrásból szedted az infóidat nem tudom. De a témakörök és a tételek, és a konkrét feladatok azok nagyon nem azonosak. Amiket én találtam a neten feladatlapok azok nagyon nem azt mutatják amiket itt te összehordasz. Különösen az, hogy a szakközepekben eleve nem is volt töri írásbeli(hogy gimibe volt-e azt nem tudom gimibe soha nem jártam). Szóval töri feladatot nem igazán találhattál szakközepeset, mert nem létezett. (talán egy-egy szakon pl. rendészete lehetett, én műszaki vonalon végeztem, nálunk nem volt töri írásbeli). De a szóbeli tételemre emlékszem, mert örültem, hogy 2-est kaptam (azóta se kedvencem a töri). És sikerült a Nagy Francia forradalmat kihuzzam tételként. Ami szerintem már címében sem csak magyar.
2022. febr. 6. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/49 A kérdező kommentje:

"Olyan dolgokat írsz amiről láthatóan fogalmad sincs"

Megint egy érvelési hiba: Személyeskedés.


Olvass: [link]

Az a személy folyamodik hozzá, akinek már nincsenek érvei és érzi, hogy elveszti a vitát.


"És az, hogy valaki a személyes élményeit megosztja (ami egyébként egybe cseng másokéval is) az nem az anekdotikus érvelés. "

Kik azok a "mások" többen laktok egy fejben?

És még ha így is lenne, (amit erősen kétlek) az megint csak egy logikai érvelési hiba lenne részedről:

[link]

2022. febr. 6. 18:24
 29/49 anonim ***** válasza:
100%
És édes bogaram, te mire hivatkozol? A saját véleményedre, egy ideje egyetlen egy konkrétumot nem hozol fel csak azt, amivel igazolod, a saját állításaid fentarthatatlanságát (pontosan rád illenek ezek a hogyan ne érvelj dolgok "hazudsz" és társai). Semmilyen konkrétumot nem osztottál meg eddig. Itt rajtam kívül legalább még 3 hozzászóló írta le, hogy miben nincs igazad. Pl. a 27. nem én voltam. Ő láthnatóan egy évvel fiatalabb, mint én.
2022. febr. 6. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/49 A kérdező kommentje:

Tényekre.


Matek érettségik Gimis és gagyi gyengített szakközepes verziók 1981-től:


[link]

2022. febr. 6. 20:31
1 2 3 4 5

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!