Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ha elrontottam az évvégi...

Ha elrontottam az évvégi jegyeim és kettőzni szeretnék majd orvosira, akkor az emeltek mellé mi az a kettő tárgy amit elfogadnak?

Figyelt kérdés
2022. aug. 16. 01:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
92%

Lehet, hogy már este van, és fáradt vagyok, de nem értem a kérdést. Ha a duplázásra gondolsz, akkor (jelen esetben) választhatsz a biológia ÉS fizika vagy kémia emeltek közül kettőt.

Tegyük fel, hogy megírod a biológiát 80%-ra, a kémiát pedig 85%-ra. Mivel mindkettő vizsgán 45% feletti eredményt értél el, automatikusan jár az 50-50 pluszpont, ezzel ki is maxoltad a többletpontokat.

Az érettségi pontokat pedig úgy számítják, hogy a biológia és kémia (vagy fizika, teljesen mindegy ebből a szempontból) emelt érettségi vizsgákon szerzett pontjaid duplázzák, erről kapta a nevét ez a módszer.

Mivel 100%-ot lehet elérni legfeljebb egy vizsgán, ez azt jelenti, hogy összesen 2 x 100 + 2 x 100, azaz 400 érettségi pontot tudsz összeszedni maximálisan. A megadott fiktív adatok alapján így 2x80 + 2x85 = 160 + 170 = 330 érettségi pontot és 100 többletpontot tudnál szerezni, ami összesen 430 pont.

Szóval, csak hogy tisztázzuk: akármelyik orvosi egyetemre is jelentkezel, a követelmény mindenhol ugyanaz: biológia ÉS kémia vagy fizika emelt érettségi, ezek mellé más tantárgyakat nem számítanak be duplázásnál. Nyilván, ha a "szokásos" módszerrel számítják a pontjaid, akkor a többi tantárgyból elért eredményed is számít, azonban a duplázás pont azért lett kitalálva, hogy egyes jelentkezők esetében a szak szempontjából lényegtelen tárgyakat figyelmen kívül lehessen hagyni a pontszámítás során. Ráadáasul olyan jófejek az OH-nál, hogy azzal a pontszámítási móddal számolnak, amelyik a jelentkező számára kedvezőbb.

Egyébként van a felvi.hu oldalon egy pontszámító kalkulátor, beütöd a várható eredményeid és a kalkulátor részletesen, érthetően leírja a pontszámítás okát. Amúgy en bloc is javaslom a felvi.hu lázas böngészgetését, sok hasznos információt találhatsz ott a felvételivel kapcsolatban.

2022. aug. 16. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem mindegy, hogy mikor mész egyetemre, mert 2024-től megváltoznak a felvételi szabályok.
2022. aug. 16. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

1# Én is így vagyok a válaszoddal, gyorsan végigfutottam, de nekem is este van. A lényeg... Ha én az emelt biológia és kémián kívül azt akarom hogy a nyelvtanom és irodalmam számítsák be, akkor azt fogják?

Ez azt takarja? "Ráadáasul olyan jófejek az OH-nál, hogy azzal a pontszámítási móddal számolnak, amelyik a jelentkező számára kedvezőbb."

2022. aug. 17. 01:58
 4/11 anonim ***** válasza:

A kérdéséből arra a következtetésre jutottam, hogy már elvégezte a 11. osztályt, hiszen a 11-12. osztályban szerzett év végi jegyek számítanak a felvételi során (abban az esetben természetesen, ha nem a duplázásos módszerre hajt valaki), így ha a feltevésem valós, 2023 májusában fog érettségizni a kérdező, akkor pedig még érvényben lesz a mostani szabályzat. Némi szerencsével és kitartó tanulással első próbálkozásra felveszik, így úgy gondoltam, felesleges lenne az új szabályzattal traktálni szerencsétlent, bár kétség sem fér hozzá, jó, ha mindegyikkel tisztában van.

Szóval, az új felvételi szabályzat értelmében marad az 500 pontos rendszer, 100 pontnyi többletpontot lehet szerezni, mint ahogy eddig is, azonban érettségi pontokkal már csak 300 pontot, a maradék 100 ponttal pedig az egyetem rendelkezik, amit például írásbeli vagy szóbeli meghallgatással lehet majd megszerezni, esetleg bizonyos szintű nyelvvizsgával stb. Egyeteme és szakja válogatja, mit fognak majd elvárni a felvételizőktől, éppen ezért nehezebb lehet majd bejutni a felsőoktatásba, mint most.

Illetve azt sem árt tudni, hogy hiába nem lesz már állami előírás 2024-től legalább egy B2-es, komplex nyelvvizsga a diploma megszerzéséhez, ez nem azt jelenti, hogy az egyetemek nem tehetik kötelezővé akár három ilyen típusú nyelvvizsga megszerzését ahhoz, hogy kézhez kaphasd a diplomád.

Annyit tudok tanácsolni számodra kérdező, hogy a végzős évedet ne lumpenkodd el, igyekezz minden tantárgyból a tőled telhető legjobb eredményt elérni, az érettségiken pedig minden középszintű tantárgyból legalább a 80%-ot megütni, mert hidd el, a duplázás nem a könnyebbik út, kivéve, ha annyira penge vagy bioszból és kémiából/fizikából, hogy mindkét emeltet meg tudod írni legalább 85-90%-ra.

Ha pedig még csak kilencedikes/tizedikes vagy valójában, akkor semmi okod az aggodalomra, ugyanis - mint azt már korábban is írtam - csak a 11-12. osztályban szerzett év végi jegyek számítanak a felvételi során, s csak abban az esetben számítanak a korábban szerzett érdemjegyeid (de akkor sem az összes), ha például a földrajzot választod annak a természettudományos tárgynak, amit a középiskolai eredményeid pontokra való átváltásakor figyelmbe szeretnél vetetni. Viszont azzal akkor számolnod kell, hogy 2024-től változik a NAT, ezzel együtt a vizsgakövetelmények is, így javaslom, ha érintett vagy benne, ismerkedj meg a követelményrendszerrel!

[link]

Abban az esetben viszont, ha már végeztél a középiskolában, és tényleg a duplázás maradt az egyetlen esélyed, akkor anyagiaktól függően magántanár/tanfolyam/az általad választott egyetem előkészítője, mellette pedig sok, önálló tanulás és gyakorlás. Remélhetőleg támogató családi háttérrel rendelkezel, és nem kell agyonhajszolnod magad, hogy előteremtsd a vizsgákra (50.000 Ft/tárgy), illetve a felkészülésre szánható pénzt (a Semmelweis Egyetem 125.000 Ft/tárgy áron indít felkészítő kurzusokat például).

Mindenestre sok sikert kívánok a felvételidhez, sose hagyjon el a remény! :D

2022. aug. 17. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Na, most láttam csak a válaszod, kérdező, és nem, erre nincs lehetőség, mivel egyik orvosi egyetemen sem felvételi követelmény az irodalom meg a nyelvtan (ami ráadásul egy vizsgának számít, magyar nyelv és irodalom néven fut). Szóval, ha eddig nem fogalmaztam volna elég világosan (pedig Isten lássa lelkemet, én igyekeztem), akkor még egyszer, utoljára leírom: amikor rámész a felvi.hu-ra és kikeresed a szakkeresőben, hogy "általános orvos", akkor fog mutatni egy igencsak szép táblázatot, hogy az egyetem milyen tárgyakból vár el a jelentkezőtől érettségit, és milyen szinten. De hogy lásd, nem hazudok, íme a link, nézd meg te is magad:


[link]


A duplázásnak pedig pont az a lényege, hogy az egyetem által követelményként meghatározott érettségi tárgyak vizsgapontjait duplázzák, nem fogják több vizsga eredményét figyelembe venni, mert akkor értelmét veszítené ez a pontszámítási módszer. Ha kérdezhetem, a gyakorlások során hogy mentek a biológia, illetve kémia érettségik számodra, hány százalékot értél el rajtuk? Csak kíváncsiságból.

"Ráadáasul olyan jófejek az OH-nál, hogy azzal a pontszámítási móddal számolnak, amelyik a jelentkező számára kedvezőbb." Ezt a részt pedig arra értettem, hogy az OH a kétféle (értsd: duplázás vagy a hagyományos módszer) közül számol azzal a módszerrel, amelyik a felvételizőnek kedvezőbb. Tehát, a nyomatékosítás kedvéért, csak azért, mert Töviglöki Elemér elcseszte a biológia érettségijét, nem fogják helyette a 97%-os magyar érettségijét, ha orvosira jelentkezett, ez abszurdum. :DD

2022. aug. 17. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
*nem fogják helyette beszámítani
2022. aug. 17. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

"Szóval, csak hogy tisztázzuk: akármelyik orvosi egyetemre is jelentkezel, a követelmény mindenhol ugyanaz: biológia ÉS kémia vagy fizika emelt érettségi, ezek mellé más tantárgyakat nem számítanak be duplázásnál."

Amúgy annyira örülök, hogy egy olyan dologra kérdezel rá, amit többször is kihangsúlyoztam az első válaszomban. :DD Látszik, hogy csak átfutottad. Értem én, hogy este van, de azért nem a konfuciuszi klasszikusokból idéztem számodra, alap szövegértés. Valamint nem bántásnak szánom, azonban nem tudok elmenni a dolog mellett szó nélkül.

Elvileg orvosira készülsz, azonban nem tudod megfogalmazni a kérdésed normálisan (családban több embernek is megmutattam, és nekik is okozott némi fejtörést, hogy ezzel mire gondolsz pontosan, pedig egyáltalán nem hülyék), és egy olyan dolognak vagy képtelen utánanézni saját magadtól, ami konkrétan két kattintással elérhető az interneten... Ezt pedig nem tudom, hogy lustaságnak, esetleg simán ostobaságnak tudjam be a részedről. Illetve számomra az is gyanús, hogy ennyire be akarod számíttani a magyar érettségidet, mikor duplázásra hajtasz. Ennyire nem megy a két emelt, vagy mi a szösz?

2022. aug. 17. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

De megy, csak most nyár van és borzasztó lusta ember vagyok. Igazából végig sem olvastam azt a hosszú választ, pihenni, bulizni van kedvem, élvezni akarom a szabadidőm.


Éééés nyilván keresgélni sem. Bocesz ha megint elbeszéltem melletted szöveg közepét kihagytam XD

2022. aug. 17. 03:40
 9/11 anonim ***** válasza:
Ha egy ilyen együgyü dolognak lusta vagy utánanézni, mi lesz veled az egyetemen? :DD Szánalmasan viselkedsz, még a továbbtanulásoddal kapcsolatban sem vagy hajlandó utánanézni a legalapvetőbb dolgoknak, mert véletlenül elmegy rá a szabadidődből 5 perc, micsoda tragédia... Mondom ezt úgy, hogy szeptembertől ugyan orvostanhallgató leszek, de én sem vetem meg a bulizást, sőt. A továbbtanulásommal kapcsolatos ügyekre, elintéznivalókra mégis hagytam időt magamnak és még idejében utánanéztem a dolgoknak, érdekesmód nem haltam bele, de úgy látszik, más a fontossági sorrendünk.
2022. aug. 17. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
9. Belőle sosem lesz orvostan hallgató, ez világos. Ostoba és lusta alak, aki egyetem közelébe sem fog jutni és így lesz jó.
2022. aug. 17. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!