Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Állami félévek visszafizetése/...

Állami félévek visszafizetése/ledolgozása pontosan hogyan zajlik?

Figyelt kérdés

Elkezdtem egy egyetemet 2 éve, amit azóta is csinálok, viszont ezzel párhuzamosan tavaly is belekezdtem egy másik szakba. Megcsináltam ezen a szakon két félévet már, viszont rájöttem, hogy annyira nem tetszik és felesleges plusz energia lenne megcsinálnom, plusz a végére elfogynának az állami féléveim is a másik szak miatt, szóval muszáj lenne fizetni is.


A visszafizetés helyetti itthon ledolgozást külön kell kérvényezni vagy ez automatikus? Van esetleg valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata? (Hol kell igényelni, mennyi időn belül stb.)


Illetve nem ad esetleg mentességet az, ha befejezem a másik (2 éve elkezdett) szakomat?



2022. aug. 21. 21:21
 1/9 anonim ***** válasza:
A ledolgozást nem kell kérvényezni, majd előírják határozatban. Annyi, hogy mivel volt egy befejezetlen képzésed, ha végzel a másikon 2 éven belül kell munkaviszonyt létesíteni itthon és le kell dolgozni a félbehagyott képzés támogatott idejét is.
2022. aug. 21. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Automatikus, jön róla évente egy értesítés az ügyfélkapu tárhelyre, hogy még mennyi van hátra.

A visszafizetés csak 20 évvel a diplomaszerzés után esedékes, ha még nem dolgoztad le az egészet. A tandíjtartozás összege a ledolgozott idővel arányosan csökken, a hátralevő összeget az infláció mértékével emelik.

2022. aug. 21. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
46%
#2: Nem igaz, hogy csak 20 év után volna esedékes a visszafizetés. A 20 éves szabály csak azokra vonakozik, akik elvégzik az adott szakot, kimennek külföldre, mielőtt ledolgoznák a megfelelő számú féléveket, és nem jönnek vissza. Aki be sem fejezi a képzést, annak (ha egy éven belül nem kezd egy másikba is bele), rögtön visszafizetési kötelezettsége keletkezik. Ez olyan, mint egy adótartozás. Nem is lehet "ledolgozni", csupán részletfizetést lehet kérni.
2022. aug. 21. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Ja igen, ez arra vonatkozott, ha elvégzi a másik szakot.
2022. aug. 21. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

2,3,4. Nem így van.

ha valaki osztott képzésen több mint egy, osztatlan képzésen több mint két aktív állami ösztöndíjas félévet használt fel, és a képzésen nem szerzett abszolutóriumot, hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettsége lesz. Mégpedig felhasznált félévenként 150 napot kell dolgoznia – ú


A szabály szerint az adott képzés megszűnésének napjától számított két éven belül munkába kell állni.


Lehetőség van arra is, hogy valaki más szakon tanuljon tovább. Ilyenkor kérelmezni kell a munkavállalási kötelezettség felfüggesztését

2022. aug. 21. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Az Nftv. 48/A. § c) pontja alapján elvileg lehetséges a ledolgozás:


"c) az általa magyar állami (rész)ösztöndíjjal folytatott tanulmányok idejével megegyező időtartamban hazai munkaviszonyt fenntartani az adott képzés megszűnésének napjától számítva a magyar állami (rész)ösztöndíjjal folytatott tanulmányi idővel megegyező időtartamot követő két éven belül, ha az a) pontban meghatározott határidőn belül nem szerzi meg a magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésben az oklevelet,"

2022. aug. 22. 00:24
 7/9 anonim ***** válasza:
46%
1. és 5. vagyok. Én is ezt írtam, nem elvileg, hanem gyakorlatilag.
2022. aug. 22. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Én a többieknek írtam elsősorban, hogy azt ne vitassák, ami az Nftv.-ben van :D a kérdésem is inkább a gyakorlati részére irányult, főként ha valakinek van tapasztalata ezzel kapcsolatban
2022. aug. 22. 11:51
 9/9 anonim ***** válasza:
Tök mindegy, hogy kinek mi a tapasztalata, mert a jogszabálytól eltérni nem lehet.
2022. aug. 22. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!