Miert nem megy a matek?

Figyelt kérdés
A problemam a matekkal az, hogy nem tudom hasznalni a tipuseszkozoket. Ha egy algebrai atalkitas pl elottem van, magamtol rajovok mi miert hogy valtozott, azonban ha elem rakjak megokdatlanul, nem jutok el ugyanoda, talan csak ha elkegadjak a vegeredmenyt. Mi lehet a problema? Az "eszkoztaram" lenne ures? Nem tudom elovenni a fejembol a szukseges lepeseket. Hogyan lehetne orvosolni?

2022. aug. 24. 10:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
84%

én sokszor meg akartam úszni a tanulást, és aztán, amikor megtanultam valamit, akkor utána jobban tudtam alkalmazni is.

állítólag a zene tanulás fejleszti a matekos készségeket is

2022. aug. 24. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
89%

Gyakorlással. Ha tudod, hogy egy adott típust nem tudsz észrevenni, akkor olyan feladatokat kell csinálni, amivel ezt el tudod sajátítani.


De ha adsz példát arra, hogy mi nem megy, akkor egyszerűbb lenne segítséget is adni.

2022. aug. 24. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
84%
Sokat kell gyakorolni. Keress egy példatárat és gyakorolj. És esetleg próbáld meg a mateking.hu-t.
2022. aug. 24. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Matekosok erteni fogjak. Peldaul van egy osszetettebnek tuno mondjuk tortes algebrai kifejezes, aminel pl nehezen veszem eszre hogy mondjuk ki kellene emelni, azonossagot hasznalva kellene atalakitani (jo azert egy (a+b)³ azert megy😆) stb.
2022. aug. 24. 14:39
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Ezek az átalakítások nem mindig könnyen észrevehetőek, nincs ezzel semmi probléma sincs.


Például hogyan oldanád meg ezt a negyedfokú egyenletet?


3x^4 - 5x^3 + x^2 - 5x + 3 = 0

2022. aug. 24. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Most nincs alkalmam megoldani, este elgondolkodom rajta es irok. Egyebkent eletemben nem volt meg ilyen fajtaval dolgom, de kihozom a legtobbet belole:S
2022. aug. 24. 18:11
 7/11 A kérdező kommentje:
Egyebkent igy hirtelen uj ismeretlen bevezetese jutott eszembe.
2022. aug. 24. 18:14
 8/11 A kérdező kommentje:
Hm, az nem lesz jo. Na majd gondolkodom rajta.:)
2022. aug. 24. 18:14
 9/11 anonim ***** válasza:

Ennek a típusú egyenletnek az a neve, hogy szimmetrikus negyedfokú egyenlet. Bár elsőre nehéznek tűnik, megoldható könnyen érthető lépésekkel;


-Először osztjuk az egyenletet x^2-tel:


3x^2 - 5x + 1 - 5/x + 3/x^2 = 0


-Rendezzük át az egyenlet tagjait:


3x^2 + 3/x^2 - 5x - 5/x + 1 = 0


-Kiemelünk:


3*(x^2 + 1/x^2) - 5*(x + 1/x) + 1 = 0


-Most jön egy új ismeretlen bevezetése: x + 1/x = z, viszont ezt a helyettesítést érdemes négyzetre emelni: x^2 + 2*x*(1/x) + 1/x^2 = z^2, vagyis

x^2 + 1/x^2 + 2 = z^2, itt még kivonunk 2-t, tehát x^2 + 1/x^2 = z^2-2, így pedig már ezt is le tudjuk cserélni, majd ezt kapjuk:


3*(z^2-2) - 5*z + 1 = 0


Ez pedig egy másodfokú egyenlet, amit már meg tudunk oldani.


Ebből is látszik, hogy a "könnyű" lépések nem feltétlenül ugranak be az embernek. De minél több eszközt ismerünk, annál nagyobb esélyünk lehet a megfelelő eszköz belelátásának a feladatba.

2022. aug. 24. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Na igen, ez a problema, hogy sajnos nem ismerem fel az esetleges lehetosegeket.
2022. aug. 24. 23:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!