Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Így is lehet eredő ellenállást...

Így is lehet eredő ellenállást számítani?

Figyelt kérdés

Ha például 2 pont (mondjuk A és B) között kell meghatározni az eredő ellenállást, akkor ahelyett, hogy ami sorban van azt összeadom, ami meg párhuzamos azt replusszolom, ehelyett a módszer helyett csinálhatom azt is, hogy:


A 2 pont (A és B pont) közé odateszek egy tetszőleges értékű áram/feszültségforrást, majd hálózatszámítással kiszámolom hogy ha feszültségforrást tettem a 2 pont közé akkor mekkora áram folyik a feszültségforráson, ha pedig áramforrást tettem oda, akkor pedig azt, hogy mekkora feszültség esik az odatett áramforráson.


És ezután R = U/I-ből megkapom az eredő ellenállást, ahol U a feszültségforrás feszültsége amit odatettem, vagy ha áramforrást tettem oda akkor az áramforrás feszültsége amit kiszámoltam. Az I pedig ha áramforrást tettem oda az az áramforrás árama, ha pedig feszültségforrást tettem a 2 pont közé akkor az I az a feszültségforráson folyó áram amit kiszámoltam.


Így is lehet számolni eredő ellenállást, ahelyett a módszer helyett hogy csak simán összeadom azt ami sorban van és replusszolom azt ami párhuzamos?


2023. jan. 8. 18:57
 1/1 anonim ***** válasza:
Az ellenállás hálózat helyettesíthető annak eredő ellenállásával. Ezért a generátor szempontjából mindegy, hogy az eredeti ellenállás hálózatot kapcsolod rá, vagy az azt helyettesítő egyetlen eredő ellenállást. Feszültséggenerátor esetén az ellenállás hálózat A-B kapcsán befolyó áram ugyanannyi lesz, mint az azt helyettesítő eredő ellenálláson folyó áram. Áramgenerátor esetén az ellenállás hálózat A-B kapcsán mérhető feszültség ugyanannyi lesz, mint az azt helyettesítő eredő ellenálláson eső feszültség. Az viszont az ellenállás hálózattól függ, hogy melyik módszerrel egyszerűbb számolni.
2023. jan. 8. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!