Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Jogász szakos hallgatók, ez...

Jogász szakos hallgatók, ez tényleg igaz????

Figyelt kérdés

Továbbtanulás előtt állok, és érdekel a jog, meg mindig is oda akartam menni. Kérdezgettem felsőbb éves ismerőseimet, akiket tudtam, hogy milyen az egyetem stb, meg facebook csoportokban is érdeklődtem, és most nem tudom eldönteni, hogy ki az aki komolyan válaszolt meg poénkodik, mert vegyes válaszok vannak, meg sokan elpoénkodják.


Nekem azt mondta egy ismerősöm, hogy pl. polgári jogból a teljes PTK-t kivűlről meg kell tanulni mind a több ezer paragrafust, meg minden jogszabályi tárgyból az adott törvényt teljes egészében kivűlről kell tudni. Ezt nem bírom elhinni, szerintem lehetetlen összesen kb 10 ezer szakasznyi jogot kivűlről mondani szó szerint. Vagy tényleg így van? Kicsit ettől megijedtem. Vagy hogy néz ki egy àtlag jogi tárgynak a vizsgája?



2023. jan. 28. 12:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Alapvetően tényleg nem így működik a számonkérés a jogon, csak egy-egy tárgy esetében. Az ELTE-n például van olyan tanár, aki valóban akkor enged át a vizsgán, ha lehetőleg szó szerint tudsz nagyon sok dolgot a Btk-ból vagy a Pp-ből. De például a Ptk. esetében itt kifejezetten nem úgy néz ki a számonkérés, hogy szóról szóra el kell mondani, hogy mi van a törvényben. Ahhoz viszont, hogy sikeres vizsgát tudj tenni, nyilván fontos, hogy minél pontosabban ismerd a törvényt. Számos esetben jogesetek megoldását várják el a vizsgán. A Ptk-val egyébként pont elég jól lehet haladni, könnyen megkedvelhető és jól tanulható szerintem.
2023. jan. 28. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Kicsit megnyugodtam. Tehát akkor egy Büntetőjogot se úgy kell elképzelni, hogy az első szakasztól az utolsóig pontról pontra, betűről betűre hibátlanul tudni kell a teljes Btk-t?
2023. jan. 28. 14:13
 3/12 anonim ***** válasza:

#2. Nem, alapvetően még azt sem, de két megjegyzés:


- Tanárfüggő is a dolog, tehát van, aki szó szerint vár vissza szakaszokat a Btk-ból a szóbeli vizsgán.

- Ha az egyes tárgyak vizsgáin általában nem is ilyen durva a helyzet, a záróvizsgán még mindig elvárhatják a törvény akár szó szerinti visszaadását.


Egyébként sem megnyugtatni szerettelek volna, attól, hogy esetleg nem szóról szóra a törvényt kell visszamondani, még nagyon is nehéz tud lenni egy-egy vizsga, imádják trükkös kérdésekkel szívatni a népet. :)

2023. jan. 28. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
55%

Köszönöm, most megtudtam, hogy nem szó szerint kell a törvényt is tudni....csak akkor tudnám, miért megyek ebben a félévben 2. alkalommal vizsgázni, mert a tanár vizsgafeleltetese úgy kezdődött, hogy "Állj kolléga, melyik könyv, hányadik szakasz, hányadik bekezdés - mondja a jogszabályhelyet, jogszabály szöveget, anélkül nem tudunk tovább menni."


Persze kb. visszamondtam, majd jött egy "kivéve ha" félmondat ami elmaradt....szóval ez a vizsga nem is lett meg.



Szóval hallgatlak "kolléga", hol, melyik jogász képzésen nem elvárt a jogszabály szó szerinti ismerete? Károli v. vidék (Pécs esetleg?)

2023. febr. 1. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
#4. Én az ELTE-n tanulok, fentebb jeleztem is, hogy innen származnak a tapasztalataim. Én sem azt írtam, hogy ilyen sosem fordulhat elő, de én eddig jellemzően nem erről tudok beszámolni. Még büntetőjog és polgári perjog esetében sem így zajlott a szóbeli vizsga *általában* (kétségtelenül előfordulhat olyan oktató, aki jogszabály szó szerinti felmondását várja a vizsgán). Egy dolog persze, hogy hogy tanulunk (sokszor valóban magát a törvényt, minél alaposabban), meg egy másik dolog, hogy konkrétan milyen formában kérik számon.
2023. febr. 1. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Ok. Persze nálunk is vannak könnyebb vizsgák. (Pázmány)
2023. febr. 1. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Mondjuk a pázmányos bünti vizsgák tényleg olyanok a legtöbb vizsgáztatónál, hogy ha két szót felcserélsz akkor már foghatod az ásót, de az egyetlen, polgár bukásom is annak köszönhető, hogy nem tudtam elszavalni a kötelmi általánost.. Szóval de, vannak tárgyak amikből közel 100%-osan kell tudni a törvényszöveget, viszont nyilván vannak jóval lájtosabb tárgyak és vizsgák is szerencsére.
2023. febr. 1. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Valaki amúgy árulja már el nekem, hogy 2023-ban, amikor ott a netes jogtár, Ctrl+F-el több ezer szakaszos jogszabályokban is lehet keresni, meg egy ChatGPT bármilyen kérdésre visszaböfögi a választ, egy mesterséges AI lassan értelmesebb, mint egy átlag egyetemet végzett ember, miért kell ilyen szinten megtanulni szó szerint bármit is? Nem inkább az elvekre, meg a gyakorlati alkalmazásra kellene a hangsúlyt fektetni?


Bírom, hogy a jogász szak nehézsége kimerül annyiban, hogy a 700 oldalas római jog könyvből szóról szóra mondj vissza részeket, meg ezt meg azt a jogszabályt mondd el hibátlanul, aztán egyszerű szerződésekben meg rengeteg hiba van, meg sokan megírni sem tudnak egy szerződést.


Komolyan, csak ezért kell 5 évet elpazarolni valakinek egy jogi egyetemen, mert még mindig kb 1900-as évek elején tartunk oktatásügyileg, mikor még nem volt net, NJT meg ctrl F, hogy minden jogszabályt 5 percen belül megtaláljon egy laikus is?


Én komolyan megalázva érezném magam, hogy egy olyan világban, ahol napi szinten több tízezer inger ér mindenkit, interneten gyakorlatilag megmondod egy chatbotnak, hogy programozzon le neked egy számológépet, vagy valamit, meg nyögje be, hogy ha megversz valakit mennyi büntetés jár érte, és kiböfógi még egy ész nélküli nem létező mesterséges valami is, miközben egyetmeisták remegő lábakkal várnak egy büntetőjog vizsgára, és reszketve fogják kint a folyosón a kinyomtatott Btk-t, hogy még bemagoljanak pár szakaszt, hogy aztán vizsga után úgy is elfelejtsék. Milyen jó, hogy eközben egy még csak tesztfázisban lévő programról már rebesgetik, hogy nemsokára egy mozdulattal kukába vágja jogászok munkáját is, mert különbb szerződéseket tud megírni már most, mint némelyik jogász.

2023. febr. 2. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

" polgár bukásom is annak köszönhető, hogy nem tudtam elszavalni a kötelmi általánost.. Szóval de, vannak tárgyak amikből közel 100%-osan kell tudni a törvényszöveget"


Nade ezeket sem úgy kell elképzelni, hogy minden egyes jogszabályt meg kell tanulni, csak azokat, amik a tananyaghoz kapcsolódnak nem? Gondolom akkor se úgy néz ki pl. egy polgári jog vizsga, hogy teszem azt mondja a tanár, hogy "na kolléga, kezdje el a Ptk 6. Könyv 1. paragrafustól a 200-ig elmondani hibátlanul minden szakaszt".

Hanem pl. gondolom van egy tétel, hogy szerződések jellemzői, és akkor ott a szerződések fogalmát hibátlanul el kell mondani Ptk alapján meg a főbb jellemzőket, meg néhány szerződéstípust stb. Gondolom nem a teljes szerződésekre vonatkozó részeket mindet szóról szóra ugyanúgy kell visszamondani számokkal meg betűkkel együtt. Jól gondolom?

2023. febr. 2. 13:58
 10/12 anonim ***** válasza:
Pedig rosszul gondolod, legalábbis akiknél én vizsgáztam kötelmiből, azok így várták el az anyag visszamondását. Lásd összefüggésben az anyagot, érts mindent, és mellé szó szerint idézd a törvényt. Például hasonlítsd össze a kellék-, termékszavatosságot, jótállást, termékfelelősséget, vagyis lásd át hogy melyikkel ki élhet, mikor, ki ellen, milyen határidőn belül, milyen kimentési lehetőségek vannak stb, de a törvényt idézd ilyenkor, lehetőleg szó szerint. A Ptk-t általában nem kell szóról szóra tudni, ergo felcserékheted a szavakat és szakaszok sorrendjét (nem úgy mint a Btk. esetében), de attól még pontosan kell tudni mindent.
2023. febr. 2. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!