Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Jól látom, hogy a gombaszakell...

Jól látom, hogy a gombaszakellenőri tevékenységhez nem szükséges semmilyen végzettség?

Figyelt kérdés
Találtam egy oldalt, itt elvileg minden tevékenységhez be van írva, hogy mi kell hozzá (engedély, bejelentés). Itt azt írja, hogy gombaszakellnőrhöz nem kell engedély. Azért ez számomra elég fura, mert ha hülyeséget mond nekem egy hozzá nem értő személy, simán kinyirhat.
2023. febr. 7. 11:49
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
ja igen, az oldal linkje ahol néztem: [link]
2023. febr. 7. 11:49
 2/11 anonim ***** válasza:
Egy ismerősöm gombaszakellenőr, és ő szerzett képesítést, meg talán járnia is kellett bizonyos időszakonként újra vizsgázni
2023. febr. 7. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Most hogy jobban nézem az oldalt, lehetséges hogy keverem az engedély és a végzettség fogalmát.
2023. febr. 7. 12:04
 4/11 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hol láttad te ezt...

Én most megnéztem, és azt írja, hogy engedély és bejelentés

[link]

Én szakellenőr vagyok, tanfolyami- és vizsgakötelezettség is van, 5 évente orvosi alkalmassági vizsgálat.

Emellett NÉBIH-nél kell regisztrálnos, amit szintén 5 évente meg kell újítani. a NÉBIH honlapján eg is találod a nyilvántartott szakellenőrök aktuális listáját.

2023. febr. 7. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

illetve azt írja :

Gomba-szakellenőri tevékenységet az végezhet, aki a) az (1a) bekezdésben szereplő valamely képesítéssel rendelkezik, b) öt évnél nem régebbi munkaköri szakmai és egészségügyi alkalmassági igazolással rendelkezik, amely kitér a mentális beszámíthatóságra, valamint az érzékszervek normális működésének igazolására, c) ötévente részt vesz a Földművelésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) által szervezett továbbképzésen, és d) a gomba-szakellenőri tevékenység gyakorlásának szándékát az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró Pest Megyei Kormányhivatalnak (a továbbiakban: Pest Megyei Kormányhivatal) bejelentette. (1a) A gomba-szakellenőri tevékenységhez megfelelő képesítéssel rendelkezik, aki a) 2013. szeptember 1-je előtt indított, Országos Képzési Jegyzékben szereplő gomba-szakellenőri képzésen sikeres vizsgát tett, b) a minisztérium által szervezett gomba-szakellenőri tanfolyamon sikeres vizsgát tett, c) 1955-1984 között közép-, illetve felsőfokú gombaismerői tanfolyamon sikeres vizsgát tett, vagy d) az Európai Gazdasági Térség valamely szerződő államában a gomba-szakellenőri tanfolyammal egyenértékű képesítést szerzett. Az (1a) bekezdésben meghatározott képesítéssel rendelkező személy végezhet gombával kapcsolatos hatósági élelmiszerbiztonsági célellenőrzést.

2023. febr. 7. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Mi az hogy nem kell engedély te észlény? Ha magamra mondom hogy gombaszakellenőr vagyok akkor az leszek vagy mi? Nyilván engedélyköteles nem bemondásos alapon működik
2023. febr. 7. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

"Őzláb, csiperke, pereszkegomba:

Vesszőkosárba szedd bele sorba!

Pettyes galóca, susulykagomba:

Mérges, ne szedd le, hagyd a bokorba!" :D

2023. febr. 7. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Kedves előző,

Őzláb, csiperke és pereszke fajok között is vannak mérgezők :) Némelyik még halálosan mérgező is.

Emellett van ehető galóca (még a pettyesek között is), és nem mérgező susulyka faj is :)

Szóval, inkább szakellenőr...

2023. febr. 7. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
és mi a helyzet a gombatermesztéssel? ott őstermelői engedély kell és annyi?
2023. febr. 7. 21:55
 10/11 anonim ***** válasza:

Ha árusítani akarod, igen.

Ha csak magadnak akarod otthoni felhasználásra, akkor meg semmi.

Amúgy ha nincs származási igazolásod a termesztett gombáról, akkor azt is ugyanúgy be kell vizsgálni a szakellenőrnek, mint a vadon termettet.

Illetve szárított gombát csak szárítási tanfolyami végzettséggel árulhatsz.

2023. febr. 8. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!