Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Az EKG melyik szakaszánál...

Az EKG melyik szakaszánál figyelhető meg a kamrák összehúzódása?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Pécsen járok egyetemre, és idén van először élettanunk. Tehát azzal tisztában vagyok hogy az EKG-n az elektromos jeleket láthatjuk, de nem tudom összekapcsolni a szív mechanikai működésével a szakaszokat. Mert ugye a QRS komplexum során depolarizálódnak a kamrák, és azt várnám, hogy akkor a legmagasabb pontján a Q-nál, amikor vége a depolarizációnak akkor húzódnak össze a kamrák.

Valaki hozzáértő erősítsen meg ebben, vagy legyen olyan kedves és világosítson fel ha komplett hülyeséget írtam.

Előre is köszi :)



2023. ápr. 19. 11:42
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Tessék, itt van róla egy nagyon szép ábra a 20. oldalon: [link]

A kamrai összehúzódás nem egy pillanatszerű esemény, hanem egy folyamat. A kamrai depolarizáció (EKG-n a QRS komplexum) kezdete után nem sokkal már megkezdődik, és az összehúzódás a kamrai nyomás emelkedését vonja maga után. Ezt nevezik izovolumetriás kontrakciónak. Egy idő után a kamrai nyomás olyan magas lesz, hogy eléri az aortában lévő vérnyomást, így az aortabillentyű ki tud nyílni. Ez a szakasz a kamrai ejekció. A két szakasz együttesen adja a systolét.

2023. ápr. 19. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Szóval ahogy nézem, akkor a kamra mechanikai válasza, az összehúzódás eltolódik az EKG-n jelzett ST szakaszra, köszönöm szépen a gyors választ, ment a zöld jelölés ;)
2023. ápr. 19. 13:16
 3/3 anonim ***** válasza:
Ha közelebbről megvizsgálod, az ábra az izovolumetriás kontrakciót (ami már a mechanikai válasz kezdete) az R hullám csúcsa és az ST-szakasz kezdete közé teszi. Az ST-szakasz kezdetén (a J-pontban) már kinyílik az aortabillentyű.
2023. ápr. 19. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!