Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Cu2+ mikor zöld színű?

Blabla bala kérdése:

Cu2+ mikor zöld színű?

Figyelt kérdés
En úgy tudtam, hogy kék, de több helyen is olvastam zöldet. Ez azért van, mert zöldes kékes, vagy pedig más miatt? Válaszokat köszönöm!

2023. máj. 27. 11:51
 1/4 anonim ***** válasza:

a Cu az a réz vegyjele ha jól tévedek.


Az réz alapból vöröses színű, ami a levegő oxigénje miatt bebarnul, és vörösesbarna lesz szerintem.


Nem vagyok kémia zseni de gondolom a Cu2+ az a réz pozitiv ionja amit a már emlitett oxidáció hozza létre


Elemi réz(Cu) nyilván nincs a környezetetdben mert levegőn egyből oxidálodik a külső rétege, igy van az hogy a réz az vörösesbarna


De lehet hogy tévedek

Majd egy kémia tanár kijavítja ha nem jól írtam:D

2023. máj. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A Cu2+ egyértelműen kék, legalábbis én még sose láttam, hogy zöldnek írnák bármelyik tankönyvben. Kísérletnél esetleg előfordulhat, hogy szennyeződik a minta és amiatt nem teljesen királykék lesz a végeredmény, de a tiszta Cu2+ biztosan kék, úgyhogy vizsgán is ezt írd. Vagy ha kísérletelemzés a feladat és kék helyett zöldes-kék lett az oldat, akkor el kell mondani, hogy elméletileg a Cu2+ kék színű, de mi (valószínűleg szennyeződések miatt) zöldes-kék színt tapasztaltunk a kísérlet során.
2023. máj. 27. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Csicsky ***** válasza:
65%

Réz(II) sóinak a színe:

CuSO4•5H2O – kék

Cu(NO3)2•3H2O – kék

Cu3(PO4)2•2H2O – élénk kék

Cu3(PO4)2 – sötétzöld

CuCl2•2H2O – zöld


[link]


Idézek a cikkből: „A vegyület vizes oldatából dihidrátja (CuCl2•2 H2O) kristályosítható ki. A tömény oldata zöld színű, de ha az oldatot hígítják, a szín folyamatosan kékbe megy át. Ennek az az oka, hogy tömény vizes oldatban a réz(II)-klorid csak kevéssé disszociál, ekkor a disszociálatlan vegyület zöld színe látható. Ha az oldatot hígítják, a vegyület már nagyobb mértékben disszociál, a vegyület a réz(II)-ionokra jellemzően kék színű lesz.“

2023. máj. 27. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Igen kísérlet volt, elfelejtettem mondani.Köszönöm.
2023. máj. 27. 13:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!