Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A szorzás, az osztás és a...

A szorzás, az osztás és a hatványozás egyenrangú művelet?

Figyelt kérdés

Én eddig úgy tudtam, hogy egy matematikai műveletnél - ha tartalmaz hatványt - akkor először a hatványozást végezzük el. Ezután jöhet a többi művelet pl. szorzás-osztás, összeadás kivonás.

Itt azonban azt olvasom, hogy a szorzás, az osztás, és a hatványozás egyenrangú:


[link]


Akkor, ha egy feladat tartalmaz hatványt, szorzást, osztást, összeadást, kivonást... az első három közül mindegy melyiket végzem el elsőként?


(Amatőr kérdés, de a matematikai tudásom építem vissza...)


2023. nov. 23. 08:42
 1/5 anonim ***** válasza:

Jól tudod, a hatványozás magasabb rendű művelet, mint a szorzás/osztás.


Például a 2²/3² az nem ugyanaz, mint 2*2/3*3.

2023. nov. 23. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nekem is teljesen új ez a dolog... Már csak azért is, mert a(z 1-nél nagyobb pozitív egész számmal) hatványozás nem más, mint a zárójeles szorzás. Maradva #1 példájánál, a műveleti sor helyesen így írható át:


2²/3² = (2*2)/(3*3) = 4/9, ami valóban nem egyezik meg a 2*2/3*3-mal, aminek az eredménye 4. Ezek alapján pedig akkor már inkább a zárójellel kellene, hogy egyenrangú legyen a hatványozás...

2023. nov. 23. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Ezt írja még a könyvben a tanárnő:


"A szorzás és az osztás egyenrangú művelet. A második szinten állnak a műveletek sorrendjében. Velük egy szinten áll a hatványozás, hisz a hatványértéket szorzatként számítjuk ki."


De én is úgy gondolom, hogy a hatványozás magasabb szinten van, mint a szorzás és az osztás.

2023. nov. 23. 11:39
 4/5 anonim ***** válasza:

Ugyanez a szöveg így is átfogalmazható lenne:


"Az összeadás és a kivonás egyenrangú művelet. Velük egy szinten áll a szorzás, hisz a szorzást összegként számítjuk ki." (Mert ugye 3*5 = 5+5+5.)


Milyen bullshit könyv már ez? ...

2023. nov. 23. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

#4


Vannak benne jó magyarázatok, de néha azt veszem észre, hogy a könnyű is nehezen van elmagyarázva, az egyszerű szöveg ellenére is.

A vége felé már geometria van, talán ott jobbak lesznek a magyarázatok, mint az algebrás résznél.

2023. nov. 23. 12:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!