Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan kell lederiválni ezt?...

Hogyan kell lederiválni ezt? x^2(2*ln(x)-1)

Figyelt kérdés
2x(2*lnx-1)+x^2(2*1/x) nem jó??

nov. 25. 20:25
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:

2x(2*ln(x)-1)*2*1/x ez már jó?


2x(2*ln(x)-1)*2/x

nov. 25. 20:28
 2/15 anonim ***** válasza:
nov. 25. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Amit a kérdés alá írtál (20:25-kor küldve) szerintem még jó volt. Esetleg érdemes kibontani a zárójeleket és összevonni.

Illetve itt tudod magad ellenőrizni: [link] wolframalpha.com

nov. 25. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

De itt nem egy összetett függvényről van szó?


Akkor nem a 20:28-as válaszom lenne a helyes megoldás?

nov. 25. 20:37
 5/15 anonim ***** válasza:

Hm… Esetleg arra gondoltál, hogy itt az ^2 nem a négyzetre emelést jelenti (tehát nem az van, hogy x^2(y) = ((x(y))^2 = x(y)*x(y) ), hanem azt, hogy kétszer kell alkalmazni az x függvényt? Tehát

x^2(y) = x(x(y)),

csak rövidebben írták?

nov. 25. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Ahaaaa! Akkor


2x(2*ln(x)-1)+x^2(2*1/x) lesz a jó megoldás?

nov. 25. 20:53
 7/15 anonim ***** válasza:

Itt nem összetett függvény van, hanem szorzatfüggvény. Ha az lenne, hogy


x*(2*ln(x)-1)^2,


akkor már lenne egy összetett függvényed a szorzatban. De jelen helyzetben lehetne máshogy is a deriválást elvégezni, például algebrailag átalakítva.

nov. 25. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

OFF

Mielőtt bárki veszélyes vitába keveredne:

A kérdező tud deriválni, csak fennakadt azon, hogy egy csillag kimaradt, vagy direkt próbálja félreérteni a saját feladatát, hogy tovább szórakoztasson minket és magát. Szerintem jobban járunk, ha mi is vele szórakozunk, mint ha megpróbáljuk meggyőzni valamiről, amit ő is tud, csak éppen más érdekli. (Ha tévedek, akkor bocsánat, de láttunk már olyan kérdezőt, akivel 5-6 oldalon keresztül vitatkoztak értelmetlenül.)

ON


Mivel f(x) = x-szel általában az identitást jelölik, ezért a 20:28-as értelmezésben szerintem

x^2(2*ln(x)-1) = (2*ln(x) – 1)^2,

aminek a deriváltja 8*ln(x)/x – 4/x;

a 20:47-es értelmezésben pedig

x^2(2*ln(x)-1) = 2*ln(x) – 1,

aminek a deriváltja 2/x.

nov. 25. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Nem szórakozok csak hétfőn ZH-zok, aztán néztem egy videót és az összezavart.


Mert cos(5x-4) deriváltja -sin(5x-4)*5 aztán ennél a feladatnál is így gondolkodtam, mint ahogy a videóban mondták.

nov. 25. 21:11
 10/15 anonim ***** válasza:

Oké, ez esetben még egyszer bocsánatot kérek, és a 20:47-es meg 21:07-es kommentet hagyd figyelmen kívül!


A Wolframalpha tényleg tud segíteni az ellenőrzésben, csak figyelj arra, hogy a legfelső 'Input' cellában tényleg az jelenjen meg, amivel foglalkozni akarsz. Ha nem az van ott, akkor kicsit csavarnod kell a képleten, amit beírtál.

nov. 25. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!