Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hol lehet megnézni a felvi.hu-...

Hol lehet megnézni a felvi.hu-n, hogy melyik végzettséggel mekkora lesz a várható jövedelem?

Figyelt kérdés
Olvastam, hogy ez az információ megtalálható szakonkénti bontásban, de sehogy sem találom. Mielőtt savaznátok, nyilván nem csak ez alapján akarok dönteni, de ez is egy paraméter.

nov. 29. 11:00
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Várható jövedelmet sehol nem fogsz találni. A korábban végzettekre vonatkozóan találsz DPR adatokat:

[link]

Itt kiválasztod a számodra érdekes képzési területet, azon belül a kinézett szakot, és rámész a "Végzés utáni kilátások (DPR)" gombra. Ha elegendő olyan végzett van, aki elvégezte ezt a szakot és ki is töltötte a pályakövetési kérdőívet, akkor lesz ott átlagos bruttó fizetés.

Módszertanilag annyit hozzátennék, hogy ezek a számok a világon semmilyen jelentéstartalommal nem bírnak, és semmi közük a valósághoz úgyhogy ezen a szűrőn keresztül nézd.

nov. 29. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
1-eshez annyit tennék hozzá, hogy szerintem ezeket az adatokat már nagyon régen gyűjtötték, mert most már nem nagyon reális. Nem frissítik.
nov. 29. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Én is arra figyelmeztetnélek, hogy sok becsapós lehet. Például a programozók tutira nagyon jól keresnek, ha a programtervező infósok elmennek egy művészettörténést msc-re, aztán a munkahelyen megint programoznak, azt fogod látni, hogy a művészettörténészt végzettek keresete igen magas. Illetve csak a bejelentett jövedelmet mutatja.
nov. 30. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Egyetértek azzal, hogy nagyon csalóka is lehet ám minden ilyen statisztika, több okból is:


1. A végzett pályakezdők jövedelme nem publikus adat, ezért ez a megkeresett pályakezdő válaszadók önkéntes adatszolgáltatásán múlik. S könnyen meglehet, hogy a rosszul keresők között kevesebben válaszolnak a jövedelmet érintő kérdésre, mint a jól keresők (akik nyilván büszkébbek a fizetésükre). Ez a fajta torzítás még anonim kérdőív-kitöltés esetén is előfordulhat. Ha például kiírnál mondjuk egy egyetemen a hallgatók körében egy anonim körkérdést, hogy egy tízes skálán mennyire érzik depressziósnak vagy elhízottnak magukat, jó eséllyel a nagyon depressziósok és a nagyon elhízottak közül kevesen válaszolnának, így az átlageredmény jócskán torzítana.


2. Az átlag önmagában azt nem árulja el, hogy mekkora a szórás. Vagyis ha kijön mondjuk az, hogy a pályakezdők bruttó átlagjövedelme 400 ezer Ft, az ettől még simán lehet, hogy a végzősök harmadának csak bruttó 280 ezres fizetése van, mondjuk mert az adott pályán magas jövedelmű állásokhoz protekció kell, s akinek ez nincs, annak meg kell elégednie egy alacsony fizetéssel is.


3. Ezek a statisztikák csupán a fizetést nézik, s azt nem árulják el, hogy az adott szakmában frissen végzettek hány százaléka dolgozik szakmán belül. Bizony vannak olyan diplomák, amelyekkel a végzettek egyharmada sem tud szakmán belül elhelyezkedni, egyszerűen azért, mert messze nincs akkora évenkénti üresedés, mint amennyien évente végeznek. Így tehát a statisztikailag kimutatott átlagjövedelembe azok is beletartoznak, akik jobb híján árufeltöltők vagy titkárnők vagy gyorséttermi dolgozók lesznek.

nov. 30. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!