Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy készüljek a töri érettség...

Hogy készüljek a töri érettségi yrásbelijére? Föleg esszéé?

Figyelt kérdés
Érettségi előtt állok..:S mindjárt irásbeli és a törit egyáltalán nem vágom:S tanulom de nem megy..és félek nagyon az esszéktől a végén!!! hogy fogjak neki?? és hogy készüljek hogy jók legyenek?? nagyon fontos lenne!! kérlek segitsetek! mivel akármit kérdezhetnek..:(
2011. márc. 31. 19:53
 1/4 anonim ***** válasza:

Szia!


Nagyon jó lehet, hogyha a leglényegesebb évszámokat megpróbálod összeírni néhány oldalra tematikusan rendezve! Például a Római Birodalomhoz odaírod a Római Birodalom bukásának évszámát, akkor magyar töriből a Honfoglalásét, Szent István királyét, háborúkból az I. vh fontosabb csatái, stb. Ezeket próbált memorizálni, de arra figyelj, hogy rengeteg minden BENNE VAN A TÖRIATLASZBAN! :) (csaták iránya, szereplők, hadvezérek, dátumok, csak megfelelően kell használni)


Olvass el minél több régi töriérettségi esszés részt. Elolvasod, megpróbálod megoldani azok alapján, ha nem megy, előkapod a füzetedet, megpróbálod az alapján és utána megpróbálod összevetni azzal, ami a megoldókulcsban van. Természetesen NEM LEHET BENNE MINDEN, ezt nekünk a töri tanár mondta tavaly, érettségi előtt, az ott szereplő dolgok közül általában 50-60% fordul elő a dolgozatodban jó esetben.


Vannak bizonyos témák, amik igazából visszatérőek, gyakran kérdezik, csak kicsit máshogyan, ilyen lehet például Trianon, A szocialista rendszer, a rendszerváltás, Szent István király uralkodói portréja, A nagy földrajzi felfedezések, A honfoglalás, A tatárjárás, A Mohácsi vész, stb. (általában ezek nagy része szóbeli érettségi tétel, tehtá valamennyire kapizsgálod).


Próbálj logikusan gondolkodni, mert az esszébe írandó dolgok legtöbbje ott van az ábrán és mindenképp vedd figyelembe, hogy ki írta a forrást és mikor. Máshogy értelmezünk 1-1 mondatot egy 200 éves lexikonból, mint mondjuk ha egy politikust idézünk, mert akár ilyen feladat is lehet. Próbáld a gondolataidat mindig összeszedetten leírni, ne vágj bele mindenbe és markolj keveset. Ügyelj arra, hogyha van időd (márpedig azért törin bőven van szerintem), készíts gondolatjelekkel vázlatot, hogy mégis miről akarsz írni, pl. Szent Istvánnál:

- hatalomra kerülése

- koronázása

- uralkodásának főbb jellemzői

- harcai

- trónutódlási kísérletek

- uralkodási ideje


Azt is vedd figyelembe, hogy 1 hosszú magyar, 1 rövid magyar és 1 rövid egyetemes (világ) történelmi esszét kell megírnod, tehát javarészt magyar részekre koncentrálj.


Remélem, tudtam segíteni, ha van kérdésed, írj! :)

2011. márc. 31. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen:D viszont az a baj hogy én eléggé lusta voltam az elmult években és szinte alig tanultam valamit..:S és most meg már csak 1 hónapom van hogy kb mindent benyaljak... igy eléggé rizikósan ülök neki..:S szerinted igy mennyi eséllyem van?? :( igy is menni fog??
2011. márc. 31. 20:52
 3/4 anonim ***** válasza:

Elmondom a többi tárgyról, hogy kb. mennyit kell tudni (szerintem).


Magyar nyelv és irodalom: szövegértésre nem tudsz mit tanulni, írásbelihez pedig jó ha átfutsz egy kötelezők röviden c. könyvet (persze minden év anyagából tudj pár könyet, szereplőket), a költők éloetrajzát nagy vonalakban, mert úgyis az érvelés a legkönnyebb. Van úgy, hogy nem is irodalmi téma van (volt olyan év, hogy az adathordozókat és a hagyományos könyvet kellett összehasonlítani, tehát tényleg semmi irodalomtudás nem kell hozzá, csak keress érvelőesszé fogalmazásokat, hogy hogy írd meg, milyen technikák vannak, milyen formulákat tanulj be, ne felejts el találó címet adni, és szerintem ha 3 óra alatt 3 oldalt írsz, abba nem kötnek bele).


Matek: igazából ha eddig nem tudtad volna a matek érettségi első fele azt hiszem 30 pont, a második 70. Az első felében a 30 pontból össze lehet szedni középiskolai tanulmányok nélkül is kb. 10-12 pontot. Gondolj arra, hogy szinte bárhogyan elfogadják a válaszodat. Ha az a kérdés, hogy például 4 személy hányféleképpen tud leülni és ezt te nem tudod a matematika nyelvén megfogalmazni, akkor leírod neki hogy A B C D, A B D C, stb. Ebben a részben van például háromszög területszámítása, szögekkel kapcsolatos, egyszerű szinusz, koszinusz, tangens műveletek, egyszerű logaritmus (pl. log3 9, ezt ugye átírod, hogy log3 3^2, és log3 3 kiüti egymást így marad a 2, kb. ilyen szintűekre gondolj... Általában igaz-hamis is van, amit maximum betippelsz, ha annyira nem megy, még a "legnehezebbnek" számító utolsó 2-3 feladat is röhejes, nálunk a gyengébb matekosok is megoldották kb. 20-25 perc alatt a 45 helyett. A második fele kicsit nehezebb, de mivel ott a négyjegyű függvénytáblázatod, így abból minden képletet, átváltást, műveletet ki tudsz nézni. Ajánlom, hogy gyakorláshoz forgasd "nagy szeretettel" :), mert ha tudod, hogy mi hol van, így könnyebb lesz megtalálnod. Ja, és ha tudsz szerezz be 2 db-ot (természetesen különbözőt), hogy ami az egyikben nincs benne (vagy érthetetlen módon van benne), akkor a másikból kisilabizáld. :) Egyébként itt is van sima térgeometriai valami (általában a fiúknak megy minden tanulás nélkül), esetleg területmérés valami szöveges feladatból, vagy statisztikai (nekünk tavaly ilyen volt, hogy az autók száma így növekedett, és számold ki minden évre, röhejes... :), vagy egyenletrendszer, ami azért valljuk be nem a legvészesebb így matek érettségin, illetve ha elszámolsz valamit is tovább javítják, csak pontlevonás jár érte, tehát a hülyeséget kihúzzák (például te rosszul írod fel a feladatot), de ha csak félreszámolsz, onnantól levonnak mondjuk 2 pontot és 12-ből még lehet 10 is akár.


Töri: szerintem igazából megtanulható, mert mi folyamatosan dolgoztuk ki a tételeket és ezzel is tanultunk + időre befejeztük a könyvet és még 3 hétig ismételtünk. Figyelj, egy délutánt ha rászánsz az évszámokra, akkor szerintem bőven ki tudod írni. :) Esetleg a fontosabb fogalmakat a töri könyv hátuljából is. Az évszámnál figyelj arra, hogy a törisben is vannak évszámok, tehát lehetőleg csak olyat tanulj meg... (ha már tényleg ennyire húzós az idő). Nem azt mondtam, hogy minden töri érettségit, én is megoldottam kb. 3-at, a többit suliban csinálgattuk, de ennyi bőven elég, hogy lásd, mit várnak.

1. térben és időben elhelyezni (pl.: 1956-os forradalomnál leírod, hogy mikor robbant ki, a főbb események hol játszódtak)

2. vázold fel a rövid történetét (leírod, hogy a forradalmat kik/milyen irányultságúak vezették, mi volt a céljuk, létrejött-e)

3. esetleges utóéletét (pl. hogy ellenforradalomnak hívták a szocializmus idején, stb.)


De mindenképpen ott van a feladat szövegében, hogy hogy kell megoldani! Gondold el, hogy egy témát több oldalról is meg lehet közelíteni, maradjunk csak az 1956-os forradalomnál, például

a) Ismertesse milyen világpolitikai tényezők játszottak szerepet az 1956-os forradalom leverésében!

b) Hasonlítsa össze az 1956-os magyar forradalmat az 1968-as prágai tavasszal

c) Politikatörténeti szempontból vesse össze, hogy a forradalom előtt, a forradalom ideje alatt, a forradalom után milyen politikai rendszer működött. (Nagy Imre alatt "szabadság", reformkommunizmus...)

stb., stb.,


Látod, hogy például nem csak azt lehet elmondani, hogy milyen volt a forradalom, hanem ezer más kérdést és ezeket ugye ki lehet logikázni, meg ott van a SZÖVEG! Vagy fotók és ábrák. A képek alá például oda van írva, hogy xy a fotón, vagy fénykép a felborított villamosról, stb. Te ebből leszűröd, hogy néhány olyan ember, akinek fontos volt a haza, az fegyvert ragadott, szembeszállt a többszörös túlerővel szemben és a halált is vállalva utcai harcok keretében védte Magyarországot. (próbálj kicsit "költőien" fogalmazni, de azért tárgyilagosság is legyen benne:

- utcai harcok voltak

- túlerő

- hazafiasság

- stb.


Igazából nem tudok mást mondani, tényleg kifutottál az időből, mindent megpróbáltam neked leírni, ha van kérdésed, írj. Egyébként semmi sem lehetetlen, de azt mondom neked, hogyha nem tanulnál tovább, akkor semmi nincs veszve, hogy rosszul sikerülhet az érettségi. Jövőre, hogyha OKJ-s képzésben részt veszel, akkor talán minimális összegért, vagy ingyen újraérettségizhetsz... Ha pedig nem vagy a nappali képzés tagja, akkor talán a hagyományos tárgyak 7-8 ezer, a nyelvi érettségik 13 ezerbe kerülnek.


Remélem, ezzel is segítettem! Mondd majd el, hogy mit hasznosítottál belőle! :D


20/F

2011. ápr. 1. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi mindenet:D majd értesítelek:D
2011. ápr. 2. 18:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!