Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Beleszólhat az iskola, hogy...

Beleszólhat az iskola, hogy festem-e a hajam, hogyan öltözködöm, stb?

Figyelt kérdés
17 éves vagyok, egyházi iskolába járok, ahol nem lehet körmöt festeni, rövidnadrágban/szoknyában járni, leggings-t hordani, hajat festeni, sminkelni. Befestettem a hajam, de mivel nyár van, még nem látták, de nem szándékozom visszafesteni. Vettünk egy leggings-hez hasonló, de vastagabb, sokkal kevesebbet mutató nadrágot, pont azért, hogy ne kössenek bele, mégis megtették. Van joga az iskolának ahhoz, hogy a hajfestésért, "nem megfelelő" öltözködésért kirúgjon? (Nem találgatásokat szeretnék, hanem erre vonatkozó jogszabályt, csak sehol nem találtam...)
2011. aug. 4. 02:28
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
51%

Ha jól emlékszem, egyházi iskoláknak ezt már lehetővé teszi a törvény, legalábbis pár hónapja tervezte mindenki Hoffmann Rózsi nénije.

Utánanézek nemsokára a közoktatási törvényben is!

2011. aug. 4. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
81%
El kell olvasni az iskola szabályait, elvárásait és ennek megfelelően kell öltözködni is. Egy egyházi iskola különösen tartja az elveit, és ha nem a szabályaik szerint jársz el, bizony, kirúghatnak-eltanácsolhatnak.
2011. aug. 4. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
82%
Az iskola házirendje a mérvadó ebben az esetben, nem valami általános törvény. Amikor beíratkoztál, aláírtad, hogy elfogadod és tiszteletben tartod a házirendet. Ha abban szerepel a megjelenésre vonatkozó kitétel, akkor ahhoz kell tartanod magad.
2011. aug. 4. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
90%
05:52-nél a pont! A házirend mindent megmond. Olvasd el még egyszer! Ha nincs meg, keresd az iskola honlapján, ott biztos megvan.
2011. aug. 4. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
93%

Csatlakozom az előttem szólókhoz! A házirend a mérvadó!

Az egyházi iskolák ezt sokkal szigorúbban veszik, mint az állami iskolák. Ha az van írva, hogy nem festetheted a hajad, és nem hordhatsz rövidet, akkor bizony meg kell várni vele a ballagást!

2011. aug. 4. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
87%
Valóban a házirend a mérvadó, amit egyébként a Szülők Tanácsa, és a diákönkormányzat is elfogadott. Egyházi iskolában szintén van házirend, ott nem tudom, hogy mik a szabályozás lépcsői.
2011. aug. 4. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
76%
(10) A házirendet az óvoda, az iskola, a kollégium vezetője készíti el, és a nevelőtestület fogadja el. A házirend elfogadásakor, illetve módosításakor az iskolaszék, kollégiumszék, óvodaszék, továbbá az iskolai, kollégiumi diákönkormányzat egyetértési jogot gyakorol. A házirend a fenntartó jóváhagyásával válik érvényessé.
2011. aug. 4. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
86%

Itt a kiegészítés az egyházi iskolákra vonatkozólag:


81. § (1) Ha a nevelési-oktatási intézményt nem helyi önkormányzat, illetve nem állami szerv tartja fenn


a) a nevelési-oktatási intézmény vallási, illetve világnézeti tekintetben elkötelezett intézményként is működhet, és ennek megfelelően a gyermekek vagy a tanulók felvételének előfeltételeként kikötheti valamely vallás, világnézet elfogadását, a nevelési, illetve pedagógiai programjába beépítheti a vallási, világnézeti elkötelezettségnek megfelelő filozófiai, etikai, kulturális ismereteket, és korlátozhatja, kizárhatja az e törvény 19. § (1) bekezdés d) pontjában szabályozott jog gyakorlását, a házirendben a gyermekekre, a tanulókra a vallásgyakorlással összefüggésben jogokat és kötelezettségeket állapíthat meg;

2011. aug. 4. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
85%
Magyarán, ha egy buddhista iskolába iratkozik be és ott az a szabály, hogy reggel 6-tól délután 2-ig köteles narancssárga lepelben, kopaszra borotvált fejjel térdelve Buddhát dicsőíteni 30 fokban a napon, akkor azt kell csinálnia. Ha nem tetszik, nem kell ott tanulni.
2011. aug. 4. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
87%

Szerintem egy egyházi iskola aligha foglal semmi törvényelleneset a házirendjébe, annál jobban vigyáznak. Már száz szülő ugrott volna az igazgatónak, ha bele tudna kötni a házirendbe.

Nálunk sem (szintén egyházi iskola) lehet körmöt festeni, sminkelni, hajat festeni, stb., de pl. a kiskamasz fiúkra senki sem szól rá a hosszú hajért, ha ápoltan és nem csapzottan hordják, a lányoknál a még ruházatnak nevezhető méretű miniszoknya sem probléma. Ugyanakkor szóltak már több szülőnek is, hogy a gyerek ne járjon halálfejes ruhákban (még cipőn, sapkán, táskán sem!), sőt, egy fiút egyenesen válaszút elé állítottak: vagy kiveszi a fülbevalót a füléből, vagy másik iskolába megy. Nem teljesíthetetlen elvárások, régen a "sima", állami iskolákban sem engedték ezeket.

2011. aug. 4. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!