Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A Gyógyszerész-tudományi Kar...

A Gyógyszerész-tudományi Kar elvégzése után ugyanolyan doktori címet kapok, mintha Általános Orvostudományi Kart végeztem volna?

Figyelt kérdés
2011. szept. 9. 17:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
92%

A neved előtt ugyan úgy dr. lesz, de az másnak a rövidítése, mint az orvos doktoroké.

doctor medicinae universae - orvos doktori cím

doctor pharmaciae - gyógyszerész doktori cím

Mindkettő foglalkozás doktori cím.

2011. szept. 9. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszod! Akkor nincs szó olyanról , hogy kisdoktori és nagydoktori cím ? Vagy ilyen nem is létezik?
2011. szept. 9. 18:55
 3/12 anonim ***** válasza:
55%

Hát nem akarok hülyeséget mondani, de van ilyen hogy kisdoktori és nagydoktori.

A kisdoktori címeket (dr.) az orvos, fogorvos, jogász, gyógyszerész kapja az egyetem elvégzése után (ha valamit kihagytam akkor bocsánat.

A nagydoktori címeket (Dr.), amit Phd-val szereznek, szinte az összes szakon megszerezhető, de ez jóval nehezebb, és több időbe telik. Míg a kisdoktoriért elég tanulni, levizsgázni stb., addig a nagydoktoriért rengeteget kell kutatni, azokat megjelentetni valamilyen szaklapoknál, lehetőleg külföldön. Szóval ez egy nagyon nehéz eljárás.


De nem vagyok teljesen jártas benne, csak épp a minap olvastam egy kérdésnél, ha vmit rosszul írtam vagy kihagytam javítsatok ki :)

2011. szept. 9. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
69%

A kisdoktori és nagy doktori cím tudományos fokozat. Az orvos, a gyógyszerész, a jogász, a fogorvos, és az állatorvos doktori címe foglalkozásdoktori cím.

A régen kisdoktori címként ismert dolog mai neve PhD (doctor philosophae), ezt ha akarod a diploma megszerzése után egy doktori iskola elvégzésével szerezheted meg.

A nagydoktori címet, mai nevén DSc (doctor scientiae) Mo.-n az MTA adományozza az adott tudomány ágak legjelesebb képviselőinek.

2011. szept. 9. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2011. szept. 10. 09:31
 6/12 anonim ***** válasza:

Hű, akkor jó nagy hülyeséget mondtam... :D

második válaszoló voltam

2011. szept. 11. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 bensdorp ***** válasza:
21%
Olyat azért ne mondjunk már, hogy az orvosi egyetem könnyebb, mint egyetem után a PhD fokozat megszerzése, mert még elhiszi valaki... Persze a foglalkozás-doktori címért "csak" tanulni kell, a PhD-ért meg csak dolgozni. :D Jó pár orvos/gyógyszerész/jogász szerzett már PhD címet is, akármelyiket megkérdezheted, melyik volt nehezebb, hát röhögni fognak.
2012. jan. 5. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
77%

Nagy a kavar az eddigi válaszokban, ezért gondoltam kicsit rendet teszek, annak ellenére, hogy több mint fél éves a topic. A hosszért előre is elnézést kérek


Az osztatlan egyetemi képzések némelyikén úgynevezett foglalkozás doktori címet kap MINDENKI, aki elvégzi az adott szakot. Ezek az ált. orvos, fogorvos, állatorvos, gyógyszerész, jogász. Persze mindegyiket kicsit máshogyan hívják latinul, ahogy az első válasz is helyesen leírja. Ezen CÍM megszerzése nincs plusz teljesítményhez kötve, a legrosszabb átlagú diploma mellé is jár. Ezen túlmenően csak arra jogosít fel, hogy a dr. előtagot (kisbetűvel!) az adott személy hivatalosan használja. Mivel nem tudományos fokozat, nincs szerepe abban, hogy ki milyen munkakört tölthet be. Azt, hogy milyen szakok mellé jár, az adott szakma lobbiereje dönti el (lásd gyógyszerészeknek is sok évükbe telt kijárni).


A régi, ún. szovjet típusú akadémiai életben az egyetem elvégzése után lehetőség volt egyetemi doktori címet (dr. univ.) szerezni. Ez SEM tudományos fokozat, de ez volt az első lépcső, ha valaki pl. tudományban szeretett volna tevékenykedni. Ezt hívták kisdoktorinak. Ilyen címe volt pl. Schmitt Pálnak is. A névhasználatban ezt is kisbetűvel kell írni: dr., vagy dr. univ.


Ezután következett a kandidátusi fokozat (C.Sc.: Candidate of Sciences). Ez már tudományos fokozatnak számított, ami vezető tudományos pozíciók betöltésére is jogosít. Használata Dr., vagy C.Sc. angol szövegben.


Ezen felül az MTA-nak volt egy külön CÍME, az adott tudomány (pl. kémia, fizika, stb.) doktora. Ezt hívták nagydoktorinak, és jellemzően 40-50 feletti kutatók kaphatták meg, akik (általában) sokat elértek a saját tudományos területükön. Jelölése a név után, "a/az ... tudomány doktora" szöveggel történik, illetve "D.Sc. in ..." angol szövegben.


A 90-es években átálltunk az angolszász tudományos fokozatokra. Ebben megszűnt a kisdoktori cím, és a kandidátusi fokozat is. Ma már csak és kizárólag PhD-t lehet szerezni, ami egy tudományos fokozat. Az ezzel rendelkezők szintén vezető tudományos munkaköröket is betölthetnek (most az egyéni kvalitásokat nem nézzük :-) ). Jelölése: "PhD in ..."


Ezen túl az MTA-nak szintén létezik egy címe, amit odaítél az arra alkalmasnak gondoltaknak, ez az MTA doktora cím. Ezt hívják most nagydoktorinak. Sok egyetemen pl. csak ilyen címmel rendelkező lehet egyetemi tanár, vagy tölthet be valamilyen vezető pozíciót (tanszékvezető, dékán, rektor, stb.). Jelölése a név után "az MTA doktora" szöveggel történik. Angolul tudomásom szerint szintén a "D.Cs. in..." szöveggel történik.

2012. márc. 29. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
23%
Nem tudom, miért terjed a neten ez a baromság és ülnek fel rá sokan... PhD, MD vagy más doktori. Egyhelyesírási szabály van: Dr után pont, mert rövidítés. Nézzétek meg az orvosi pecséteket. A fiatal rezidenseknek is nagy D-vel van a Dr., pedig az orvosi pecsét elég hivatalos. Amúgy túl van misztifikálva ez a PhD. Nagyon sokan megszerzik orvosi után, szóval lehet itt köpködni, hogy a PhD az igazi doktor meg hasonkók.... Nagyon sok orvosnak van. Egyébként meg aki szerint az orvos nem érdemli meg a dr-t, nyugodtan elvégezheti az orvosit... Senki se tartja vissza. Nem akarok szakokat mondani, de ha van "üres dr", aki nem érdemli meg, az nem az orvos...
2016. jún. 15. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Dr.pharm leszel és nem Dr.med

De egyébként igen, ugyanolyan foglalkozásdoktori cím.

2018. máj. 22. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!