Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Biológia emelt- genetikás...

Biológia emelt- genetikás feladat?

Figyelt kérdés

Ti hogy csináltátok az utolsót?

Azt hiszem adott volt 1000 egyed, abból 160 fakó (recesszív homozigóta). és az utolsó kérdés valami olyasmi volt, hogy ha csak a domináns homozigóta és heterozigóta egyedeket kereszteztünk, mekkora valószínűséggel jön létre homozigóta recesszív utód?

Az a baj, hogy Hardy -Weinberggel számoltam (vagy nem baj? nem tudom), pedig ha jól emlékszem, nem volt egyensúlyban a populáció. Szóval ugye hom.rec. egyedek csak akkor jöhetnek létre, ha heterozigótákat keresztezünk, 25% eséllyel. Kiszámoltam a heterozigóták arányát (2pq/(2pq+p2), ezt négyzetre emeltem, merthogy ekkora az esélye, hogy heterozigóta szülők kereszteződnek, és szoroztam az érteket 0,25-tel. Jajj, szerintem elrontottam:S Meg a hülye ökológiás feladatot is:(


2012. máj. 15. 13:42
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Inkább ne is mond, mert én majdnem elsírtam magam. xD
2012. máj. 15. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

azzal a 2 pontos hülyeséggel te képes voltál piszmogni? xD


Az ökológiásat én is elbaxtam

2012. máj. 15. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
minden pont számít. És 4 óránk volt, persze, hogy elpiszmogtam vele:D Így is beadtam fél órával előbb. Ráadásul nekem is mentek el pontok:S ökológiánál tuti, mag/termés definíció sem tudtam. A humán része viszont (szinte) biztos, hogy majd' hibátlan lett. VISSZA A RÉGI FELVÉTELI RENDSZERT!!! Minek kell nekem a hülye ökológiát így tudnom, ha orvosira jelentkezek?:S
2012. máj. 15. 15:38
 4/16 anonim ***** válasza:

Jah, orvosi... akkor értem, hogy minden pont elvesztésekor 7 tőr járja át a szívedet xD

Én azt hagytam a pitsába, inkább a növényanyagcserével piszmogtam többet, mert az is bizonytalan volt, de zsírosabb falatnak ígérkezett. :D

Nem olyan sok az a 4 óra, ha szembetalálod magad egy ilyen feladattal... xS

2012. máj. 15. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy elrontottad egyébként, sztem teljesen jól oldottad meg. :) Ne aggódj!

Csej, bakker, nekem is meg kellett volna csinálni xS

Sajnos nekem kevés volt ez a tengernyi 4 óra a qrva szállítómolekulás-gyomos miatt :(

2012. máj. 15. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

nyílméregbéka legyek, ha nem jó a megoldásmeneted!

Az kizárt, h nem Hardy-Weinberggel kellett számolni.

2012. máj. 15. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

hogy ha tudjuk hogy heterozigóták és homozigóta dominánsak vannak akkor 3 eset lehet:

1: heterozigótát keresztezünk heterozigótával: ilyenkor 1/4 a fakók

2: heterozigótát keresztezünk homozigótával: ilyenkor 0/4 a fakók

3: homozigótát keresztezünk homozigótával: ilyenkor is 0/4 a fakók


Tehát összesen 1/12= 0,8.77


Szerintetek ez jó lehet?

2012. máj. 15. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim válasza:
az nem volt a feladatban hogy keresztezni kell a domináns homozigótát a heterozigótával (ebben az esetben nem lehetne az utód recesszív homozigóta) csak az hogy az egészséges fenotípusokat kell venni és ezek közül 36% volt a heterozigóta. én egyszerű valószínűségszámítással csináltam. domináns homozigóta szülőktől és domináns homozigóta-heterozigóta szülőktől sem csak heterozigótáktól akiknek az aránya 36%. szóval annak az esélye, hogy az egyik szülő heterozigóta legyen 0,36 és hogy a másik is, az megint 0,36. ha ezt összeszorzom akkor azt kapom hogy kb. 0,13 az esélye hogy mindkét szülő hetero. egy ilyen párosításból 25% az esélye hogy recesszív homozigóta lesz tehát 0,13 x 0.25 azaz kb. 0,03, vagyis 3% az esélye. legalábbis nekem ez volt a gondolatmenetem nem tudom jó lesz-e.
2012. máj. 15. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
a feladat úgy volt hogy a színeseket egymás között keresztezve mekkora valószínűséggel lesz fakó. és a színesek között lehet homozigóta és heterozigóta is.
2012. máj. 15. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim válasza:
de nem volt feltétel hogy homozigótát kell heterozigótával keresztezni
2012. máj. 15. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!