Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Biológia emelt- genetikás...

Biológia emelt- genetikás feladat?

Figyelt kérdés

Ti hogy csináltátok az utolsót?

Azt hiszem adott volt 1000 egyed, abból 160 fakó (recesszív homozigóta). és az utolsó kérdés valami olyasmi volt, hogy ha csak a domináns homozigóta és heterozigóta egyedeket kereszteztünk, mekkora valószínűséggel jön létre homozigóta recesszív utód?

Az a baj, hogy Hardy -Weinberggel számoltam (vagy nem baj? nem tudom), pedig ha jól emlékszem, nem volt egyensúlyban a populáció. Szóval ugye hom.rec. egyedek csak akkor jöhetnek létre, ha heterozigótákat keresztezünk, 25% eséllyel. Kiszámoltam a heterozigóták arányát (2pq/(2pq+p2), ezt négyzetre emeltem, merthogy ekkora az esélye, hogy heterozigóta szülők kereszteződnek, és szoroztam az érteket 0,25-tel. Jajj, szerintem elrontottam:S Meg a hülye ökológiás feladatot is:(


2012. máj. 15. 13:42
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

na szóval. a pontos kérdés:

színeseket egymás között keresztezve mekkora valószínűséggel lesz fakó? Ha homozigótát heterozigótával keresztezel:

1) ha a homi AA, akkor nem lesz recesszív homozíta egyik utód sem

2)aa pedig nem lehet, mivel az nem színes.

16:03-nak:

ezen én is gondolkoztam, de ebből hiányoznak így az allálgyakorisági adatok, ergo bármilyen populációra ráillik. Persze benne van, hogy neked van igazad, majd holnap kiderül:) Hát, srácok, várjunk holnapig:D

2012. máj. 15. 16:35
 12/16 A kérdező kommentje:
amúgy én szerintem ott csesztem el, hogy nem abból indultam ki, hogy a színesek 36%-a heterozigóta, hanem ideális egyensúlyból. Ergo homozigóták számából kikalkuláltam a p és a q adatait,és 2pq-nak (2*0,4*0,6) vettem a heterozigóták előfordulását. Miközben épp az volt a lényeg, hogy nem volt ideáli az egyensúly, ergo a 840 36%-ából kellett volna levezetnem a homozigóták előfordulását, ami 0,36*840=302, és 302/840=0,36. Pic$ába, ilyenek miért mindig a vizsga után jutnak eszembe?:@:@
2012. máj. 15. 16:39
 13/16 anonim ***** válasza:
én meg csak nézek és csak nézek xD
2012. máj. 15. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:
én meg szomorú vagyok:(
2012. máj. 15. 17:01
 15/16 anonim válasza:
de nem is kell allélgyakoriság mert tudjuk a homo és hetero egyedek pontos számát és itt ebből kellett számolni
2012. máj. 15. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
akkor most csendben átváltozom nyílméregbékává :(
2012. máj. 15. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!