Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » én 5. -es lány vagyok, nem...

én 5. -es lány vagyok, nem sokára itt az évvége és szeretnék belehúzni főleg matekbol: elmagyráznátok a törtek összeadását, kivonását, szorzását, osztását egyszóval MINDENÉT h megértsem! De még csak ilyen számlálós nevezős izét tanulunk, segítettek?

Figyelt kérdés
3-as voltam félévkor most csak 2.2-re állok, szeretnék 3-ast évvégére!! jah és évvégén a félévi jegyeket is számítják vagy csak a 2.ik félévit??
2012. máj. 20. 17:19
 1/4 anonim ***** válasza:

1/2+2/3=3/6+4/6=7/6

ha különböznek az alapok akkor közös nevezőre hozod őket és a számlálókat összeadod.

kivonásnál ugyanígy:

2/3-1/2=4/6-3/6=1/6


szorzásnál szimplán összeszorzod számlálót számlálóval, nevezőt nevezővel.


(1/2)*(2/3)=2/6


osztáskor a reciprokkal szorzol.

(1/2)/(2/3)=(1/2)*(3/2)=3/4

2012. máj. 20. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Iskola válogatja, hogy hogyan számolják ki az év végi jegyet. Van, ahol az egész éves jegyek átlagát számolják, máshol a félévi jegyet veszik duplán és a második félévi jegyeket, és ennek az átlagát számolják.


Az első tök jól leírt mindent, annyival egészíteném ki, hogy ha törtet kell összeadni, kivonni és nem a ugyanaz a nevező, tehát közös nevezőre hozod, mindig a két nevező legkisebb közös osztót kell választani. Illetve lehet nagyobb számot is választani nevezőnek, de sokkal egyszerűbb a legkisebb közös osztót választani, így könyebb lesz számolni.

Amikor megvan a közös a nevező, akkor az eredi tört szám nevezőjét elosztod a közös nevezővel és amit megkapsz, azt megszorzod a számlálóval. Így a tört értéke ugyanaz marad, csak a nevező azonos, ezáltal össze tudod adni őket. :)

2012. máj. 20. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
és még annyi h mind a 2 nevezőt el kell osztani akk a közös nevezővel??
2012. máj. 20. 20:18
 4/4 anonim ***** válasza:

Amennyiben az 1/2 és a 2/3 össze kell adni a közös nevező a 6 lesz, mivel a 2-nek és a 3-nak a legkisebb közös osztója a 6. Lehetne akár 12, 24 stb. is a nevező, de célszerű mindig a legkisebb közös osztót választani, mivel azzal a legegyszerűbb számolni.


A 6-ban a 2 3x van meg, ezért az 1/2-et ha átalakítjuk 3/6-od kapunk, mivel a számlálót megszorozzuk a közös nevező és az eredeti nevező hányadosával.

A 6-ban a 3 2x van meg, így a számlálót 2-vel szorozzuk, tehát 4/6-od kapunk.

1/2 + 2/3 = 3/6 + 4/6.

2012. máj. 20. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!