Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mire jó a határérték számítás?

Mire jó a határérték számítás?

Figyelt kérdés
A definíciót értem, hogy hogy működik, és mit is ad meg. Viszont arra, hogy ezt az egészet mire tudom használni, mivel teszi jobbá a világot, arra nem bírok rájönni. Tudna valaki mondani egy konkrét példát(legjobb lenne, ha a mindennapi életből vett példa lenne), hogy mire lehet használni?

2012. máj. 26. 20:58
 1/3 Silber ***** válasza:
100%

A határértékszámítás az alapja a derviálásnak és integrálásnak (differenciálegyenletek). Ezeket a műveleteket használják a mindennapok mérnökei, kutatói, tervezői a különféle termékek előállítására, létrehozására (szivattyúk, reaktorok, elektronikai eszközök, de még a csúcsminőségű cipők esetén is).

Összefoglalva: határétékszámítás nélkül nem létezne a mai formában ismert civilizációnk.

2012. máj. 26. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Értem-értem! Tanulok emelt matekot, de ott csak olyan példák, hogy "Mi ennek a sorozatnak a határértéke?" meg "Adja meg, hogy hol differenciálható ez a függvény" Ezekkel nincs is gondom, de nem látom a határétrékszámítás lényegét. Azon kívül, hogy a deriválást ebből vezettük le.
2012. máj. 26. 21:27
 3/3 Silber ***** válasza:

Ennyiből nem látszanak még a matematikai feladatok életben való felhasználása. Viszont ha adódik egy mérnöki probléma, például reaktortervezésnél méretnövelést kell végezni, az nagyon komoly feladat. Ott szükséges dimenzióanalízis, amelynél dimenziómentes számok használata kell, azok megfelelő hatványait meg kell határozni, szóval... Egyes esetekben borzasztó feladat.

A másik a különböző rendszerek modellezése. Egy példa egy CSTR (folyamatosan kevert üstreaktor) berendezés modellezésére:

[link]

És ebben még nincs is benne minden.

Tehát ezek megoldásához szükséges a matematika, köztük a határértékszámítás is.

2012. máj. 26. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!