Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Határérték számítás. Hogyan...

Határérték számítás. Hogyan kell megoldani az ehhez hasonló feladatokat?

Figyelt kérdés

lim x--->1+ (4-x^2+3*x-1)/(x^2-2*x+1)=?


Szóval a kérdés az, hogy mit jelent az, hogy 1+? (vagy 1- és hasonlók)



2011. dec. 4. 19:19
 1/8 anonim ***** válasza:
1-ben a nevező miatt nem értelmezhető. az 1+ azt jelenti, hogy jobbról közelítem a határértéket (egynél egy picivel nagyobb számnál milyen értéket vesz fel), az 1- pedig azt jelenti, hogy balról közelítek (tehát egynél egy picivel kisebb számnál milyen értéket vesz fel). kicsit konyhanyelvi megfogalmazás, de szerintem a szemléltetéshez jó.
2011. dec. 4. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

1+ esetén jobboldali, 1- esetén baloldali határértékről beszélünk. Ez azért érdekes, mert a függvény ugye nincs értelmezve az 1 helyen, ezért aztán belemenni nem tudunk, hanem csak jobbról, vagy csak balról közelíteni.

Jelen esetben a függvény mindkét ága fölfelé megy, tehát mindkét határértéke +végtelen.


De pl. 1/x esetén ugye ha jobbról közelítem, akkor +végtelen, ha balról közelítem, akkor -végtelen a határérték x=0 helyen.

2011. dec. 4. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Értem, köszi. És ezt kiszámolni hogy kell?
2011. dec. 4. 19:37
 4/8 anonim ***** válasza:

Látom, nagyon nem vágod a témát. Itt van egy jegyzet, találsz benne mintafeladatokat megoldva. Tanulmányozd át, aztán akkor rájössz a nyitjára.


[link]

2011. dec. 4. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
köszi a linket. Igazából azt sem teljesen értem, hogy mi a határérték, vagy mire jó ez az egész, csak csinálom a feladatokat, ahogy tanultuk. :(
2011. dec. 4. 20:20
 6/8 A kérdező kommentje:
Itt van egy példa, amit nem értek. A 3. feladatban amikor behelyettesítettük a h-t, akkor mindig az jön ki, hogy valami/h. És akkor itt hogyan tovább? Itt azt kéne, hogy h=0, nem? De ha így van, akkor hogy lesz megoldása?
2011. dec. 4. 20:45
 7/8 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom, hogy hogyan, miből tanultátok a határértéket, de az alapfogalmakkal és alapismeretekkel tisztában kéne lenni. Itt egy rövid áttekintést találsz:


[link]


Ha érted magát a határértéket, akkor lehet továbbhaladni. Az alapok a legfontosabbak.


Javasolt könyv még egyébként: Bólyai könyvsorozat differenciálszámítás tagja.

A határérték is nagyon jól benne van alapszinten.

2011. dec. 5. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
No, sikerült aztán megtanulni kérdező? Mi is ezt vesszük :D
2016. okt. 1. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!