Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Selmeci diákhagyományok....

Selmeci diákhagyományok. Kinek mi a véleménye?

Figyelt kérdés

Most voltam balekhéten és kb. azt vártam ami a normális gólyatáborokban történik,hogy eszméletlen jól érzik magukat az emberek,stb.

Ehelyett nagyon rossz volt,csak arra ment ki minden hogy minél rosszabbul érezzük magunkat...



2012. szept. 1. 20:46
1 2
 11/18 anonim válasza:
92%

Engedjétek meg, hogy tovább árnyaljam a képet.

Sopronban végeztem, nem keresztelkedtem. Sok olyan dologból kimaradtam ami másoknak később biztosan életre szóló élménnyé vált. Nem voltak mindig felhőtlenek az egyetemi éveim, az 5 évből elmondhatom, hogy 3 unalmasan, csak a tanulásnak élve, és az első év rémálomhoz hasonló balekoktatásos élményei által meghatározva telt el, ebben a furcsa világban, ahol valóban csak a „kereszteltek” számára szerveződött a tanuláson kívüli programok nagy része. Szerettem volna én is tartozni valahova, azonosulni is tudtam volna a hagyományok értékeivel, de az akkori visszafogott, érzékeny, szereplést nem kedvelő énem miatt nem tudtam a sokszor számomra valóban megalázó feladatokban részt venni. Vannak embertípusok, akiknek nem való ez. És szerintem nem is jó, ha a hozzám hasonlók a hagyományok keretében olyan életre szóló negatív tapasztalatokat szereznek, mint én egykor. (Fiatalon az ember nem mindig tud mindent megfelelően kezelni, nekem sem ment, az „edzettség” csak később alakul ki sokaknál.)

A huszonévesek többsége, mikor egyetemre kerül, véleményem szerint egy más közegből érkezik. Hiszen a selmeci hagyományok nem hasonlíthatók a fiatalság semelyik 21. századi közegéhez. Valóban emiatt egyedi, számtalan, a 21. században kiveszőben lévő értékkel rendelkező, de egyben rettenetesen furcsa hagyomány ez, melyben régi korok hierarchikusan felépített rendszere működik, amit a mai fiatalság gyomra már egyre nehezebben „vesz be”. Mert a világ változott. Általában individualistábbak vagyunk, arra szocializálódunk, hogy egyedül kell mindent megoldanunk, hogy senkiben nem lehet bízni, nem létezik igazi bajtársiasság. Ez azzal is jár, hogy nem vagyunk ahhoz hozzá szokva, hogy mások próbáljanak meg nevelni minket. Számtalan nem keresztelt évfolyamtársamtól hallottam: „Ne beszéljenek így velem.” „Velem ezt nem tehetik meg.” A magam részéről tudok csak nyilatkozni, bennem akkoriban megvolt a tisztelet, szarvamat sem kellett volna letörni véleményem szerint, mégis megtették, örökre el is véve a kedvemet a selmeci hagyományoktól.

A „való életben”, későbbi munkahelyeim egyikén sem találkoztam akkora hatalmi távolságot tartó főnökökkel, mint amekkorát a firmák tartottak a balekokkal. Egyik munkahelyemen sem aláztak meg semmilyen mértékben, nemhogy annyira, mint a balekoktatáson. Bennem is ugyanúgy kialakult a talpraesettség, határozottság, önmenedzselés képessége, mint azokban, akik csatlakoztak a hagyományokhoz. Az azonban igaz, hogy igazán csak később, már a munkahelyi tapasztalatokat kamatoztatva. Sokszor hallottam az egyetemen, hogy akik „megkeresztelkednek”, előbb lépnek előre a vállalati ranglétrán, mint „pogány” társaik…

Sajnálom, hogy az akkori énem és a negatív tapasztalatok miatt az egyetemi éveim egy része bizonyos szempontból nem telt jól és nem emlékezetes. Ennek ellenére mégis úgy érzem, hogy ember lett belőlem, tisztelet van bennem és már akkor is volt, ki tudok állni magamért. De nagyon sajnálom azokat az éveket amik kissé szomorkásan teltek el, mert már nem lehet visszahozni őket.

Véleményem szerint, mikor firma korba ér egy diák, még nem biztos, hogy tudja, hogy hogyan kell bánni a nála 1-2 évvel fiatalabb diáktársával… Emiatt lenne fontos visszavenni abból a sokkoló hatásból ami az elsősöket éri akkor amikor a felsőoktatásba érkeznek és elsőként találkoznak a selmeci világgal. Lehet, hogy többen vennének részt a hagyományokban, feltéve, hogy ez kívánatos dolog.

2017. aug. 2. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim válasza:
100%
utolsó benne is van a hagyományokban hogy igazából FIRMÁVÁ tetteivel válik az ember.
2017. nov. 2. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim válasza:
100%

amúgy amit a BME-n csinálnak az a hagyományok leutánzása az nem igazi hagyományőrzés, sokan akik nagyon tisztelik a Selmeci hagyományokat azokat ez eléggé felháborítja.

Ez olyan mintha én mondjuk általam készített telefont adnék el, mondjuk LG márkanév alatt.

2017. nov. 2. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 Groar válasza:
57%

Egy évet töltöttem el a Miskolci Egyetem kollégiumában.Ennek kapcsán írom le a benyomásaimat.Bár nem emiatt hagytam ott a Miskolci Egyetemet, az un."hagyományőrzés" (a valóságban persze semmiféle hagyományörzés nincs,pusztán összefüggéstelen történeti adatok elsajátítattása meg néhány ,a valóságban mindössze pár évtizedre visszatekintő közösségi szokás erőltetése) jelentős mértékben hozzájárult,hogy késöbb szinte csak undorral és elkeseredéssel tudjak visszatekinteni az ott töltött egy esztendőre.Véleményem szerint a "Selmeci hagyományőrzés" az oka annak amiért a Miskolci Egyetem a leggyengébb egyetemek között van (nézd csak meg,hogy milyen egyetemről mennyien mennek a OTDK-ra) és amiért a legmotiválatalanabb diáksággal rendelkezik.

Már a Gólyatáborban elkeződik a szép lassú bevezetés a “hagyományokba” ami ekkor még nem tűnik teljesen visszataszítónak,nem teljesen világos,hogy mi is fog történni késöbb,miről is szól ez valójában. Igaz,valamelyeset már ekkor is körvonalazódik pár dolog. Szép lassan világossá válik,hogy itt nem “menő” ha nagyon érdekel amit szeretsz tanulni,nem érdemes beszélni róla miért is választottad a felső-oktatásba való belépést a munka helyett. Ami fontos:ki mennyit ivott,mennyire utálja hogy itt kell lennie,és hogy végül miként okádta össze magát a nap végén.

A tanév elkeződtétével világossá válik,hogy ez furcsa valami gyakorlatilag az egész egyetemet behálózza,minenhol ott van ,minden elől elszívja a levegőt,enélkül kollégistaként jobbformán nem is lehet létezni tőle elkülönülten.Ott van az összehányt a vécédeszkán,az ostoba C-kategóriás filmeket néző hülye notebookján,az ostoba fecsegésben arról,hogy ki hogyan hányt szakesten vagy,hogy melyik részeg lotyó éppen miként szopott valamelyik csodálatos kis összejövetel után két okádás között. Ott van a kocsmákban is, (még akkor is ha történetesen két kilométert gyalogolsz az egyetemtől) jóllehet a Rocky alkamanként kivételt jelenthethet.

Azonban ezzel az egész mocsokkal szemben azonban semmi nem áll,ez a szemét jobbára mindenkit meghódit mert senki nem akar egyedül maradni ezért inkább csatlakozonak ehhez,alárendelik magukat a firmák ostoba játékainak melynek során feletteseik kiélhetik gyerekkori frusztrációkat vagy éppen az attól föggetlenül létező szadista hajlamaikat,elfojtott dühüket.Mert kínozni másokat mekkora móka.No,igen.Íme,a jövő értelmisége.

Mindent ellehetetlenít,megszervezhetetlenné tesz.Így pusztultak el az ettől a teljesen függetelenül szerveződő filmklubbok,és persze az egyébként szimpatikus és rokonszenves ellenkultúra. Bármi is kezdene valahogy létrejönni a vége mindig az lesz,hogy mi történt éppen a szakesten,ki mennyire volt részeg,miként tört elő belőle,mikor kapta meg a gyűrűt stb. A gyűrűk urai meg nem tűrik a potenciális riválisokat.

Meglátásom szerint eltapossa a motivációt az emberekben.Nem az a lényeg mennyire érted meg amit az egyetemen tanulsz,milyen célkitűzésied vannak hanem az,hogy mennyire vagy hajlandó teljesíteni a firmák parancsait,alkalmazkodni a selmeci hierachiához,némi jövendőbeli kapcsolati tőke reményében.Ettől leszel valaki,ezért jár elismerés : ez a hatja át a kollégiumi életet. Aki akart volna valamit (mondjuk egy magyar szakos egy regényt írni) az elkallódik a szakestek alkohilizmusba hajló szakestek forgatagában. A jelenlegi magyarországi felsőoktatásra jellmező motiválatlanság teljes megerősítettséget kap.

A legrosszabb az egészben,hogy el se lehet mondani másoknak mi megy ott mert aki nem tölttött el elég időt Miskolcon egyszerűen nem is tudja felfogni,hogy mi is zajlik ott.

2017. dec. 30. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
50%
Kedves Groar csak sajnálni tudlak hogy a Miskolcon eltöltött időd alatt ez a kép alakult ki benned az egyetemről és a Selmeci hagyományokról. Elhiszem hogy neked ez a képed alakult ki az egészről de azért nem kellene valótlanságokat állattani mint hogy csak néhány év tizedre tekint vissza meg hogy minden a hagyományokról szól és ha nem veszel részt benne akkor nem is lehet létezni az egyetemen mert ezek nem igazak. A mit meg a könyv írásról írtál az meg teljesen más kérdés akinek van tehetsége az íráshoz az a környezettől függetlenül ugyan olyan jót tud írni sőt a silány környezet mégy szárnyalóbb és kreatívabb művekhez vezethet.
2018. jan. 15. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
0%

Jó Szerencsét!

Ne haragudjatok,de szörnyű olvasni hogy ennyire lejáratjátok a burschokat.

Csak az Örökséget kellett volna elolvasnotok hogy megértsétek.

2018. okt. 26. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
46%

Hát, én épp csinálom a balek oktatást (selmeci avatás mondjuk úgy).

Semmi durva nincs benne, max a hiszékenyeknek és a lelki nagyon gyengéknek.

Mi 85en kezdtük, most 45en vagyunk kb.. Hagyományokról annyi, hogy sokat kell tanulni, szóval tele van történelemmel, még túl sokkal is talán, már ideje tanulok rá.

Az ivás nem kötelező. A firma csak elméletben felsőbb rendű, gyakorlatban pont leszarom, hogy mit akar, kivéve a keresztapámat, neki mindig van nálam egy cigi.

Az oktatás vicces volt, ordibálnak az emberrel és kretén feladatokat vannak de többnyire ha a fátyol mögé nézünk látszik, hogy sokuk alig bírja vissza fogni a röhögést, nálunk max egy ember volt aki kicsit szadista volt, bár ő dagadt volt, gondolom kiélte a gimis sérelmeit, de ő sem tudott a hülyeségével meghatni, max egyszer azt hittem megpofozom, bár akkor valszeg véget ért volna selmeci utam így inkább mégsem.


Szóval selmec egy közösség, ha tanulni akarsz, tanulósokkal ismerkedsz, ha inni, ivósokkal, az ivós sztorik meg azért népszerűek mert viccesek.

Nem kötelező ehhez tartozni, plusz senkit nem érdekel selmeci vagy-e, ez csak legenda, a legtöbb évfolyamon 300 friss diákból 15-20 ember csinálja, nekünk GTK-n 2 évfolyam összevonva volt 45 ember, a több százból, szóval a selmeciek az egyetem 10-20%-át teszik ki kb. az más kérdés, hogy ez a 10-20% a leghangosabb, az elzárkózott többség a homályban él valamiért.

Plusz idővel egyre nagyobb az arányuk mert tolják egymást felfele jobb esetben.

Ez az én véleményem, ennyi, nem egy szekta selmec hanem egy közösség, azon belül emberekkel és azon belül is ismerkedsz akivel akarsz.

2018. okt. 31. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 vlande válasza:
23%

Kicsit rossz látni, hogy ennyire eltorzult kép van az emberek agyában arról,hogy mi is ez az egész.

Igen szoktunk inni, mint ahogy a hallgatók elég nagy része, a többi egyetemen is, és már bocsánat, de nehogy már ez legyen a legnagyobb baj, hogy isznak egy szakestélyen a bursch-ok, amikor egy szórakozó helyre az egyetemisták kész gyógyszertárral mennek a zsebükben ,hogy utána önkívületi állapotban vergődjenek, de a "szektások" a rossz emberek,mert isznak, valóban. Akit nem érdekel, az nem fog benne részt venni, akit igen, az megtalálja a módját. Felesleges a sok rossz hírnév keltés. Igen, van hogy kiabálnak az emberrel oktatáson, de azt hiszem nem találták még fel azt a főnököt, munkahelyet ahol tolerálják a semmittevést, és a feladatok halogatását,vagy a tudatlanságot. Az már nem a hagyományőrzők hibája, hogy sokan ezt veszik ki belőle. Lehet mondani, hogy ezt látják, de ezer más dolog is folyik a háttében. De persze amellett sem kellene elmennünk, hogy állítólagosan meggátol mindent?! Ezt vicc egy olyan világban mondani, ahol az ember leül a gép elé, rendel egy pizzát és az ajtódba hozzák, majd utána azt mondja az illető, hogy a köcsög szektások miatt nem lehet semmi rendezvényt csinálni, majd csap egy entert és elindítja a 800 részes sorozatot.De oké, akkor ezt is a hagyományőrzés idézi elő.

A motivációról,és a célkitűzésekről pedig csak annyit mondanék, hogy volt aki elkezdte az oktatást, és végig is csinálta, és ezalatt elsajátított dolgokat, és kifejlesztette egyre jobb előadó kézségét, vagy csak legyőzte a lámpalázát, vagy mondjuk a pizzás sorozatozás helyett ,akármennyire nem volt társas lény valakiben barátra talált. És már bocsánat, de attól, hogy egy oktatási intézmény ,nem várhatja el senki hogy majd mint a kisangyalok, a nap 24 órájában órára késszen könyveket magolva éljük életünk. Aki meg csak a szivatást veszik ki belőle, meg hogy csicskát játszunk a firmáinknak, erre csak azt tudom mondani, hogy ha illetlen veled valaki aki "nem áll a szinteden" ,mit csinálsz ? Megdicséred? Kétlem. És szerintem nem olyan nehéz illedelmesen viselkedni egy embertársaddal.

És a poszt dátuma miatt már inkább annak írom aki idetéved egyetem előtt, vagy pusztán érdekli.

Szóval a hagyományaink abból élnek amit hozzáadunk, és felveszünk belőle. Lehet szeretni, meg nem szeretni ,de tudatlanul felesleges következtetéseket levonni arról hogy mi is ez. Tény hogy az ivás az amit a legtöbben látnak elsőre, de millió egy dolog van benne. Valaki élete párját találta meg úgy, hogy elötte már lemondott a szerelemről, valaki munka terén szerzett kapcsolatokat, valaki csak a szürke hétköznapokból kitörve elmegy egy olyan társaságba ahol el meri mesélni bajait, vicces történeteit és lehetne sorolni a végtelenségig, de ami még lényeges, hogy én tudom hogy 70 évesen is bizalommal felhívhatom majd sok balektársamat, és bizalommal fordulhatok hozzájuk bármikor.

2020. febr. 15. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!