Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kémia, ionizációs energia...

Kémia, ionizációs energia Hogy is van ez? :D SOS

Figyelt kérdés
Miért igaz az hogy a főcsoportokon belül csökken az ionizációs energia? Az 1. főcsoport okés, ugyanis az EN csökkenésével értelmezhető ez, viszont a 7. főcsoportban úgy gondolom hogy az EN miatt pl a Fluor esetében kell a legkevesebb energiát befektetni hogy felvegyen egy elektront mig a kisebb EN rendelkező jódnak többet. Most hogy is van ez? :D

2013. febr. 1. 20:17
 1/3 bensdorp ***** válasza:
100%
Minden csoportban azért csökken, mert a rendszám növekedésével a leszakítandó elektronok az atommagtól egyre távolabbi héjakon helyezkednek el, így rájuk a magbeli protonok egyre kisebb vonzóerőt gyakorolnak, vagyis kisebb energiabefektetéssel szakíthatók le.
2013. febr. 1. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 reptoid ***** válasza:
100%

Az elektronegativitás azt mutatja meg, hogy kovalens kötésben mennyire vonzza magához az elektronokat az atom. Van köze az ionizációs energiához is, de nem ahhoz. Az elektronaffinitást és a kötési energiától is függ, tehát elég komplex és csak egy önkényes dolog.


Az első csoportban a legalacsonyabb az ionizációs energia, hiszen itt egyedül van az elektron a külső héjon, nem nehéz kiszedni. Lefelé haladva pedig tovább csökken, mert ugye az alkálifém atomok mérete növekszik. Messzebb kerül, még könnyebb kiszedni.

A periódusban haladva azonban már másabb a dolog. A lezárt héjak, lítiumnál 1s^2 leárnyékolja a magvonzást, könnyű a 2s^1 elektront eltávolítani. Berillium sincs semmi gond, az ionizációs energia nő, mivel nőtt a magtöltés is, jobban vonzza a mag az elektront. A bóré viszont kisebb lesz, mivel ott már 2p pályán van az elektron, ezért nem kötődik annyira, mint egy 2s elektron a berilliumban, hiába nagyobb amúgy a magtöltés. A C nél nincs gond, ahogy nöekszik az elektronszám, úgy lesz egyre nagyobb az ionizációs energia, mert nagyobb a magtöltés és mjndannyian 2p pályán vannak, nincs bezavarás, mint a bórnál. Nitrogén ugyanígy. Az oxigénnél azonban hirtelen lecsökken az ionizációs energia, pedig a magtöltés miatt nőnie kellene, de mivel itt már a 2p pályán párosítás van, ezért az ottani elektronok taszítják egymást, könnyebb kitépni őket. Ezután megint lineáris a változás, mert csak a többi 2p pálya párosítódik, így csak a növekvő magtöltés érvényesül egészen a neonig, ahol lezárul a héj, és kezdődik az egész elölről.


Láthatod, teljesen más az ionizációs energia és az elektronegativitás. Az elektronaffinitásról még nem is beszéltünk...

2013. febr. 1. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Okés köszi a segitséget :)

Már mindent eszembe juttatál,amit tanultunk :FD

2013. febr. 1. 20:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!