Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Vegyész/vegyészmérnök?

Vegyész/vegyészmérnök?

Figyelt kérdés

Vegyészmérnöknek tanulok Veszprémben, és azon gondolkodom, hogy átjelentkezek kémia alapszakra vegyésznek. Ezért szeretnék kicsit jobban utánajárni mind a kettő szaknak.

1. Mennyit keres egy pályakezdő vegyészmérnök?

2. Mennyit keres egy pályakezdő vegyész?

3. Milyen területen, és mely cégeknél tud elhelyezkedni a vegyészmérnök (a MOL-on kívül)?

4. Milyen területen, és mely cégeknél tud elhelyezkedni a vegyész?


Lehetőleg olyanok válaszát várom, akik már befejezték a tanulmányaikat vegyészmérnökként vagy vegyészként.


Ui.: Azért szeretnék átjelentkezni, mert több kémia, és kevesebb matek, és géptan van vegyészképzésen. Én pedig a kémia miatt jöttem volna vegyészmérnöknek, de nem teljesen olyan, mint képzeltem.

Köszönöm. :)



2013. febr. 27. 15:01
 1/8 anonim ***** válasza:
15%
Csak küzdjél és maradj a magasabb végzettséget adó vegyészmérnöknél. Hosszú tavon gondkodj és ne parázz egy kis matektól. Sok helyen el tudsz helyezkedn..élelmiszer ipar, gyógyszer ipar....
2013. febr. 28. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
86%

#1: Mi az, hogy "maradj a magasabb végzettséget adó vegyészmérnöknél"?! Tegyél meg egy szívességet, és ne szólj bele olyan témába, amiről jól láthatóan fogalmad sincs. Elmagyarázom, mert látom, hogy megzavarta az egyszerű kis agyad. A vegyész képzés kémia alapszakkal kezdődik. Ez a BSc része, az 5 éves képzésnek. Ezután jön a vegyész mesterszak, ez az MSc. Aki ezt elvégzi okleveles vegyész lesz. A vegyészmérnöki képzés vegyészmérnök BSc-vel kezdődik, majd pedig vegyészmérnök MSc-vel folytatódik. Aki ezt elvégzi okleveles vegyészmérnök lesz. Semmi különbség a kettő képzési szintje között. Remélem most már világos.

Ha nem haragszol kiegészítem a te "mindenre kiterjedő" válaszodat, mert az körülbelül olyan szintű, mintha azt mondanám, hogy az orvos kórházban dolgozik és ezért pénzt kap.



Kérdező: Ha nem szereted a vegyipar műszaki részét, akkor tényleg jó ötlet lenne átjelentkezni, mert vegyész szakon semmi géptan, műszaki rajz, művtan meg ilyesmi nincs. Nem tudom hányadikos vagy, de ha jól sejtem, még a BSc diploma előtt vagy. Az első félév a PE-n ha jól emlékszem 2-3 tárgyban tér el a két szak között, a második is még viszonylag hasonló, a 3.-ban viszont már kevés, vagy egyáltalán nincs egyezés.


Én vegyész hallgató vagyok szóval arról tudok többet mondani.

1. Kereseti téren nincs olyan nagy különbség a két szakma között. Ha jól tudom mind a vegyészek mind a mérnökök 250-300 ezer forint körüli bruttó kezdőfizetésre számíthatnak (de csak magáncégeknél; állami munkahelyen diplomás minimálbér). (Forrás: [link] ; igaz ez 2008-ig terjed, azóta a konkrét számok változtak, viszont a szak keresettsége maximum nőtt)

Ehhez jönnek a juttatások, pl. az Aegis pesti gyógyszergyárának van saját óvodája, szakorvosi rendelése, sportpályája, plusz adnak cafeteria-t (Ezeket tavaly láttam, mikor az Aegis munkalehetőségeit néztem, szóval azóta lehet, hogy változott valamit a helyzet).

Egyik állással sem fogsz éhezni, szóval szerintem mindenképpen azt válaszd amelyiket jobban szereted. Annak semmiképp sincs értelme, hogy egy olyan állásban szívj napi legalább 8 órát amit nem szeretsz (a legalább 8 óra arra vonatkozik, hogy a magas fizetésért meg is dolgoztatnak rendesen, mindkét szakmával).


2. Az elhelyezkedést egy pontba írom, mert sok az átfedés. Alapvetően egy vegyész (nagy vonalakban) analitikai laborokban, kutató intézetekben, hadseregnél, illetve bármilyen vegyipari üzem minőségellenőrző, vagy kutató-fejlesztő részlegén tölthet be állásokat. Egy vegyészmérnök (megint csak nagy vonalakban) vegyipari üzemek, gyárak irányítását, optimalizálását, illetve kutatást, és analitikai feladatokat végezhet el. Magyarországon a munkáltatók analitikai feladatokra nagyrészt vegyészeket alkalmaznak, viszont általában felvesznek vegyészmérnököt is. Hogy ezt bizonyítsam: szoktam nézni a vegyészmérnök, a folyamatmérnök és az áltkém tanszék hirdetőit is, és szoktak kint lenni álláshírdetések. Ezek nagy részén pl. gyógyszergyárak laborjaiba egyaránt felvesznek mérnököket és vegyészeket is. Vagy például a szakmai gyakorlatomon egy élelmiszeripari minőségellenőrző laborban voltam Veszprémben ahol mindkét nagyműszeres laborban mérnökök dolgoztak. Szóval az elhelyezkedéssel sem valószínű hogy lesz gondod, akármelyiket is választod. Írok azért néhány kifejezetten mérnök munkahelyet: Paks, Péti Nitrokémia, (a MOL százhalombattai kőolajfinomítója, ahogy írtad), Continental, stb. Vannak munkahelyek ahova meg gépészmérnököt és vegyészmérnököt egyaránt felvesznek, oda nyílván a műszaki, illetve folyamatirányítási tudás kell.


Ui.: Én még nem végeztem, viszont bátyám PE-n végzett vegyészmérnök, szóval nem légből kapott dolgokat írtam :)

Remélem segített a válaszom :)

2013. febr. 28. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a pontos választ, sokat segítettél. :)

Az elhelyezkedéstől féltem, de így már valószínű, hogy átfogok jelentkezni.

Egyébként a második félévemet csinálom, úgyhogy még időben vagyok, csúszás nélkül át is tudnék menni.

2013. márc. 2. 20:56
 4/8 anonim ***** válasza:
36%

Kedves 2. válaszoló!

1. Egy másodpercig sem kétlem, hogy jártas vagy a témában, bár utána olvastam és még mindig úgy gondolom, hogy vegyészmérnökként jobbak a lehetőségek, még akkor is ha neked ez nem tetszik, vagy nem értesz egyet vele, jogom van a saját véleményem megírásához.

2. A kérdező, ha körbejárta a témát és úgy döntött, hogy átmegy a kémia alapszakra, szíve joga, de ahogy te is írtad, egy csomó állást betölthet mindkét végzettséggel. Olyat azonban egyetértek veled, semmiképp ne csináljon egy életen át, amit nem szeret.

3. Viszont meg kell, hogy állapítsam veled növekedni fog a bunkó diplomások száma az országban. Ugyanis, lehet, hogy te tájékozottabb vagy mint én, és a véleményed megalapozottabb mint az enyém, ez a stílus akkor sem megengedett egy kulturált ember számára. Kezdhetted volna úgy is a válaszod, hogy "Kedves első válaszoló, nem jól tudod, nincs különbség a két szak között, nem ad magasabb végzettséget a vegyészmérnöki diploma sem....stb". ..és én ezt elhiszem neked és meghajolok a véleményed előtt, elolvasom, és most már tudni fogom a különbséget. De nem ez történt, hanem egy bunkó paraszt válaszolt, olyan stílusban, hogy az szégyene az egyetemi hallgatóknak és a jövőbeni diplomás társadalomnak. Így, ebben a stílusban nem egy tanult ember beszél, mert az okos és tájékoztatja, a kevésbé tájékozott másik embert. Azt nem tudom, hogy még mekkorára nő a már amúgy is indokolatlanul nagy arcod, ha meglesz a diplomád??? Isten őrizzen az ilyen embertől az nagybetűs életben! Lejjebb az arccal, nem a haverod vagyok!

2013. márc. 4. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Tisztelt első, és egyben harmadik válaszoló.

1. Offolod a témát, kérlek ne tedd.

2. A kérdéseimre nem válaszoltál.

3. Külön odaírtam, hogy "Lehetőleg olyanok válaszát várom, akik már befejezték a tanulmányaikat vegyészmérnökként vagy vegyészként". Mint kiderült a válaszodból, te egyik sem vagy, sőt nem is tanulsz egyiknek sem.

4. Ha valamiről tájékozatlan vagy, ne adj tanácsot másnak a témában.

5. Kérlek ne offold többször a témát, és ne menj bele felesleges vitákba! (ahogy ezt a gyakorikérdések is javasolja kommentírás közben, ha lejjebb görgetsz.)


Köszönöm.

Ui.: Ha továbbra is offolsz, kénytelen leszek jelenteni az oldalon.

2013. márc. 16. 14:17
 6/8 anonim ***** válasza:
Mi lett a sztori vége? Érdekelne, el tudtál-e végül helyezkedni a szakmában Magyarországon, normális fizetésért.
2023. ápr. 21. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Nahát, ez jó régi kérdésem. Szakot váltottam, vegyészmérnök bsc helyett vegyész bsc-t végeztem, és egy gyógyszerkutató cégnél helyezkedtem el. Imádtam teljesen, nagyon rövid idő alatt már projecteket vezettem és a vezetőt helyettesítettem távollétében, mert jó voltam szakmailag, hiszen érdekelt az egész kémia, szerves kémia! Közben munka mellett levelezőn elvégeztem a vegyészmérnök mesterszakot, mert azt tapasztaltam, hogy a piacnak (értsd HR-eseknek, munkáltatóknak) fogalmuk sincs, mi a különbség a kettő között, és valóban értékesebbnek tartják a vegyészmérnököt (még akkor is, ha az adott pozit egy vegyész tudása jobban lefed). A fizetés az akkori pályakezdő átlag volt, nem túl jó, nem túl rossz. Végül a nyugati régióból hazaköltöztem a keleti régióba (azon belül is olyan területre, ahol NINCS VEGYIPAR). Kénytelen voltam karriert váltani, amiben a vegyészmérnök msc diplomám segített. Ez egy autóipari multi, ahol inkább gépészmérnöki tudásra van szükségem, amit viszont egyáltalán nem tanultam, mégis megkaptam az állást a vegyészmérnöki msc diplomám miatt.

Emiatt sokat vacilálok, megcsináljak-e egy gépészmérnök bsc-t, de eddig minden munkatársam lebeszélt róla, hogy felesleges, a munka alatt tökéletesen rámragad a szükséges tudás, és én is így érzem a jelenlegi pozíciómban (más pozícióban, pl. fejlesztőmérnökként már elengedhetetlennek tartanám). A fizetésem sztem nagyon jó, aminek 2 oka van: a jelenlegi infláció miatt megemelték a béreket is nálunk, és a tapasztalatom miatt már nem kezdőfizuval foglalkoztatnak, hanem magasabb bérsávban. Ha nem lenne ekkora infláció, azt mondanám, hogy szuperjól keresek, de így azt mondom, hogy nem sokkal ér többet a fizum, mint a vegyészes ért anno.


Szóval összegezve sztem: Ha jobban érdekel a laboratóriumi kutatómunka, akkor ahhoz jobb alapot ad egy vegyész bsc. Ha viszont a vegyipar érdekel, vegyészmérnöknek menj. De ne hagyd figyelmen kívül azt, hogy a régiódban milyen lehetőségek vannak. Én mindenképp javaslom, hogy Msc-nek egy más (társ)szakot csinálj, hogy sokkal differenciáltabb tudást tükrözzön a cv-d, és szorult helyzetben tudj támaszkodni egy 2. lábra, amit egy másik szak msc diplomája nyújt.


A váltást egyébként nem bántam meg, bár rettenetesen hiányzik a szakmám, ami a szívem csücske. Az ipari rész nem vonzott, de a laboratóriumi kutatás nagyon, talán egyszer ide is jön egy gyógyszercég, és újra dolgozhatok kutatóvegyészként. :)

2023. máj. 10. 14:53
 8/8 anonim ***** válasza:
Akkor jelenleg folyamatmérnök vagy egy gyárban, vagy hogy képzeljük el, mi az, amire vegyészmérnök diplomával is felvesznek, de inkább gépészmérnöki tudást igényel? Mivel foglalkozol pontosan? Mi számít "nagyon jó" fizunak? Vagy csak a régióhoz mérten értetted?
2023. jún. 6. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!