Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Melyik a helyesebb? Melyik a...

Melyik a helyesebb? Melyik a magyarosabb? Hol laksz vagy hol lakol? Melyik bérházban laksz/lakol?

Figyelt kérdés
A "laksz" és a "lakol" szavakkal vannak problémáim...Valaki meg tudja hogy melyiket mikor használjuk, és miért?? Nem tudom, hogy számít-e, de borsod megyében élek.

2013. ápr. 5. 18:08
 1/6 anonim ***** válasza:
38%

a "lakol"- az parasztos. Ne használd, csak azt,hogy "laksz".

Általában a falusiak használják azt, hogy "lakol" és "máma" stb.

2013. ápr. 5. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
100%
Lehetséges, hogy Borsod megyében így használják, azonban hivatalosan szerintem "laksz"-nak kell mondani. Ennek ellenére nem kell elhagynod a "lakol" kifejezést sem, nem hiszem hogy rossz hatással lenne a népiesebb kifejezések fennmaradására! :)
2013. ápr. 5. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nem használom egyiket se, mindig kikerülöm, vagy rá se kérdezek ,hogy ne kelljen használnom a "lak" szónak ezt a típusú ragozását...De most "elhatároztam", hogy megtanulom, hogy melyiket kell/szokás használni! :DD

Persze köszönöm a válaszokat!

2013. ápr. 5. 18:31
 4/6 Tkrisztián válasza:
Általában az -l ragú E/2-t ritkán használják a magyarok, a romák gyakran így használják. Amúgy meg a lakol azt is jelenti, hogy valami miatt bűnhődni pl.: "Meglakolsz, mert nem raktál rendet a szobádban." vagyis büntetést, letolást fogsz kapni, amiatt hogy nem raktál rendet. Vannak kivételek pl.: az sz-re végződő igék iszik- iszol, eszik- eszel stb., mert úgy érdekes lenne kimondani eszesz vagy issz ezek magyartalanok lennének.
2013. ápr. 7. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Tkrisztián válasza:

jav.* "kimondani, hogy" így akartam.

Már hallottam úgy is, hogy "Honnan vagy?" Szomszédnéni Produkciós Iroda által.

Ez ilyen székelyes forma pl.: -val, -vel sem hasonul az előtte lévő szóhoz Pl kéz+vel=kézvel vagy míg náluk kézzel válik belőle, itt Eger környékén hasonul, de már Észak-Hevesben már nem hasonul a -val/vel.

2013. ápr. 7. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Jó nagy öngól az itt cigányozóknak. :D A lakol az a hagyományos kijelentő módbeli ikes ragozás E/2-ben. Persze ma már ez kopik ki a nyelvből.


[link]

2014. febr. 8. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!