Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szerintetek egy átlagos...

Haemorgen kérdése:

Szerintetek egy átlagos magyar család mennyivel tudja támogatni felsőoktatásban tanuló gyermekét egy átlagos hónapban?

Figyelt kérdés

2013. júl. 19. 13:57
1 2 3 4
 31/36 anonim ***** válasza:

Nekem lassan fogalmam nincs mi számít átlagosnak, de azért leírom én kb mennyiből fogok élni szeptemberből havonta.

Kolesz: 15000

Utiköltség: 7000 ft

Kaja: erről sok fogalmam nincsen, 20000 környékére tenném

Erre jönnek a könyvek, jegyzetek, néha azért ruhát is kell venni, ha annyira elhasználódik. Meg néha szeretnék a barátaimmal beülni vhova beszélgetni, szórakozni. Plusz még vannak az egyetemen különböző költségek, de ezekkel majd csak ott fogok szembesülni. Most nehéz megmondanom mennyi kell rám havonta, most így 70000-re tippelnék.

Én azzal a felfogással értek egyet, hogy a szülő amíg tudja és ésszerű támogassa a gyerekét. Attól, hogy vki kijárja a középiskolát még sokszor szüksége van a szüleire, hogy megszerezze azokat a dolgokat, képességeket, képzéseket, ami ahhoz kell, hogy egy normális életet föl tudjon magának építeni. Persze a gyereknek azon kéne lennie, hogy felesleges pluszköltségekkel ne terhelje a szüleit, míg rájuk van szorulva és amint módja van rá támogassa a szüleit.

Az pedig sztem nem normális, hogy elszedik a pénzedet és kerti szerszámokra költik. Egyrészt ezek nélkül meg lehet élni. Másrészt ez alapján meglennének a te pénzed nélkül is, így sztem azt inkább a te jövődre kéne félrerakni, én megpróbálnék vmit tenni ez ellen.

2013. júl. 20. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/36 anonim ***** válasza:
Mi szerintem átlagosan élünk, nagy házunk van Budapest külső kerületében, ami nagyon jó, viszont cserébe fizetjük a rá felvett kölcsönt lassan 10 éve. Apa alkalmazott mérnök, anya tanító. Nem éhezünk, de hónap végén általában mínuszba kerül a család számlája. Én nappali tagozaton tanulok, itthon élek, így kaját mindig kapok. Emellett mióta egyetemre járok, kapok havonta 20000Ft-ot, hogy tudjak a városban ebédelni, mert főtt kaja itthon csak hétvégén van. Jól tanulok, úgyhogy kapok általában 15000-25000 közötti ösztöndíjat. Emellett diákmunkát vállalok, amiből havi 20-30000 Ft jön össze, attól függően, hogy épp mennyi időm volt dolgozni. A zsebpénzemen kívül a szüleimtől nem kérek pénzt, tehát ruhát, fesztivált, szórakozást, telefonszámlát, telefon törlesztőrészletet én fizetek.
2013. júl. 21. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/36 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok. Azt elfelejtettem leírni, hogy másfél év múlva fogok végezni az egyetemen bsc-n, ősztől nagyon jó gyakornoki munkám lesz a szakmámban, és jó esély van rá, hogy bsc után maradhatnék dolgozni, de amikor ezt a szüleimnek említettem, fel voltak háborodva, és azt mondták, hogy kizárt, hogy dolgozni fogok, amikor mehetnék msc-re is, és inkább spórolnak, de tanuljak nappalin ameddig csak tudok.
2013. júl. 21. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/36 anonim ***** válasza:

Szerintem mi is átlagosan élünk. Mi vidéken élünk, egy testvérem van és még 2 kutyánk. Most érettségiztem, de már korábban elhatároztam, hogy egyetemre szeretnék majd járni. Mivel a közgazdasági szakokon 460 feletti pontszám kell az államira, ezért csak költségtérítésesre fognak majd felvenni. Most nem is jelentkeztem egyetemre, hanem elvégzem a suliba a szakmát és majd utána. Nekünk mindent megadnak a szüleink. Kb 600 000 Ft-om lehet, amit már nagyon rég óta gyűjtögettem. Ez az összeg segíteni fog. Később sem szeretném nehezíteni a szüleim életét, ezért tovább gyűjtöm a pénzt és majd dolgozni is akarok hétvégente az egyetem mellett.

Én is azzal értek együtt, hogy a szülő támogassa a gyermekét és ne vegye el az összes pénzét. Persze, ha a szüleimnek szüksége lenne pénzre én adnék nekik. Szerintem ez természetes, hogy a szeretteinket kölcsönösen segítsük.

2013. júl. 22. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/36 anonim válasza:

Teljesen mindegy, hogy egy "átlagos" család mennyit tud költeni egy hónapban.


Az átlagfizetés valahol 135ezer körül mozog nettó, 2 keresőre (apa+anya) 2 gyerekes családdi pótlékkal az majdnem 300ezer. Ennyi egy család átlagjövedelme.


Most ebből van olyan család aki 220ezret költ, 80ezret félretesz (esetleg befektet) gyermekei taníttatására. Ők tudják fizetni a tandíjat, a koleszt/albérletet és tudnak adni a gyereknek még egy kis zsebpénzt is megélhetésre az egyetemi évek alatt.


A másik család esetleg elkölti mind a 300ezret (vagy többet is, a hiányzó pénz hitelből pótolva). Ők nem tudnak adni a gyerek taníttatására.


Ráadásul ez egy átlagfizetéses család. A jobban keresők könnyebben tesznek félre, a rosszabbul keresők nehezen.

Illetve a magyarok mindössze 15%-ának van akármennyi megtakarítása (tehát olyan, aki tudja fizetni a gyerek dolgait a felsőoktatásra csak marginális kisebbség).


Aki meg eddig is x pénzből élt, és ezután is csak most segítenie kell a gyereket anyagilag hogy tanuljon, annak nehéz lesz.


Igazából ha valaki látja, hogy a gyermeke taníttatása pénzbe kerül (tandíj, lakhatás), annak nem szabad átlagosnak lennie. El kell kezdeni félrerakni már most.


Ki kell számolni, hogy gyerek tandíja 5 évre 5 millió Ft, lakhatása 4.2millió Ft, étkezés egyebek 2.1millió Ft, és a gyerek 15 év múlva megy egyetemre, akkor 15 év múlva szükség lesz 11.3millió Ft-ra. 15 év alatt havi ~62800 Ft-ot kell félretennem.

Persze, költségeket lehet csökkenteni, ha a gyerek nem fizetős szakra megy 8addigra jó eséllyel minden szak fizetős lesz), ha itthon lakik/eszik és innen jár be (vidékiek hátrányban), illetve a gyerek is vállalhat diákmunkát, de kb ilyesmi összeggel kell kalkulálni.

2013. aug. 4. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/36 anonim ***** válasza:
Akkor tévedtem, nem átlagos családban élünk. Nekem egyik szülőm sem keres 135E Ft-ot. Bár igen, szegényebbek vagyunk, de mégis mindent megadnak nekem meg a testvéremnek.
2013. aug. 5. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!