Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Emberi erőforrások szak...

Emberi erőforrások szak tulajdonképpen mit takar?

Figyelt kérdés
Mik a feladatai, el lehet vele helyezkedni?

2013. aug. 12. 19:03
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
55%

Az emberi erőforrások alapszak a gazdaságtudományi képzési terület üzleti képzési ágához tartozik. Az ezen a szakon szerzett diplomában szereplő szakképzettség megnevezése: közgazdász emberi erőforrások alapképzési szakon. Ennek a szaknak a munkaerő-piaci megnevezése humánerőforrás-menedzser. Az emberi erőforrások alapszak képzési célja egyrészt, hogy a hallgatók megfelelő tudásszintre jutva alkalmasak legyenek a következő képzési szint elvégzésére, másrészt azok a hallgatók, akik a diploma megszerzése után közvetlenül munkát vállalnak, rendelkezzenek a munkaerőpiac elemzéséhez megfelelő közgazdasági, üzleti, vezetési, szociológiai, pszichológiai, politológiai, jogi és kommunikációs ismerettel, képesek legyenek ellátni az emberierőforrás-gazdálkodás funkcióit, alkalmasak legyenek az érdekegyeztetési folyamatok koordinálására. A képzés alatt a hallgatók elsajátítják az emberi erőforrásokkal való gazdálkodás korszerű eljárásait, tervezési, elemzési és értékelési módszereit, az emberierőforrás-gazdálkodás szervezeti és információs rendszerének működését. Megismerkednek a kompetenciák fejlesztésének az egyéni és szervezeti képességekre gyakorolt hatásával, valamint az emberi tőkebefektetések és hozamok vizsgálatával.


A gazdaságtudományi képzési területen szerezhető diplomák megszerzésének minimális nyelvi követelménye általában a középfokú szakmai nyelvvel bővített C típusú nyelvvizsga vagy a felsőfokú C típusú általános nyelvvizsga, ez a szak sem kivétel ez alól. A diploma megszerzéséhez tehát a középfokú szakmai nyelvvel bővített C típusú nyelvvizsga vagy a felsőfokú C típusú általános nyelvvizsga vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvány, vagy oklevél szükséges. Ez jól mutatja, hogy ennél a szakmánál milyen fontos a nyelvismeret. Sokszor az elhelyezkedést gátolja a gyenge nyelvtudás, hiszen a „fejvadász” cégek az esetek többségében az állásinterjúkat is idegen nyelven bonyolítják le. Az emberi erőforrások szakon végzett szakemberek számára nagyon fontos, hogy jó kommunikációs készséggel, problémafelismerő és megoldó készség rendelkezzenek, hiszen munkaidejük nagy részét emberekkel töltik, információkat gyűjtve tőlük, róluk. Mivel munkaerő-kiválasztással is foglalkoznak, nélkülözhetetlen az emberismeret és az empátia, olykor a diplomáciai érzék sem hátrány.


Az alapszakon diplomát szerzett szakemberek megfelelő eredmények teljesítése esetén folytathatják tanulmányaikat a képzés második ciklusában, vagy elhelyezkedhetnek a gazdaság különböző területein működő szervezetekben, vállalkozásokban, ahol az emberi erőforrások fejlesztését és hasznosítását elősegítő gazdálkodási, elemzési és tervezési feladatokat láthatnak el. Szolgáltatási feladatot is végezhetnek személyügyi, munkaerő-piaci és érdekképviseleti szervezeteknél.

2013. aug. 12. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
59%

A megszerzett tudás:

Az emberi erőforrások, vagy angolul human resource (HR) szakon végzett hallgatóból, diplomás közgazdász lesz, aki első sorban a személyzeti szféra specialistája a munkaügy területén. A képzés során összetett műveltséget szerez az üzleti, vezetési, szociológiai, pszichológiai, politológiai, jogi és kommunikációs ismeretekből, amely átláthatóvá teszi számára a munkaerőpiac és egy adott vállalat szerkezetét és működését. Ezen kívül felkészítést kap az érdekegyeztetési folyamatok tervezésére, koordinálására, elemzésére és értékelésére, valamint szolgáltatási feladatok megoldására és a munkavállalást érintő vezetői döntések előkészítésére.


A HR-es szakember a következő hasznos képességekre tesz szert tanulmányai során:


- gördülékenyen kommunikál

- kompromisszumkész

- határozott

- jó emberismerő

- empatikus

- ismeri a motivációs technikákat

- diplomáciai érzékkel rendelkezik

- tárgyalóképes magyar és angol nyelven

- csapatjátékos

- multikulturális munkakörnyezetben jártas

- ötleteit, mondanivalóját képes prezentációs formában megjeleníteni


A képzés azoknak ajánlott, akik emberek között szeretnének dolgozni, akár nagyvállalatnál, nemzetközi csoportban is. Előnyös, ha érdeklődnek a munkaerőpiac, vagy a személyi ügyek működése és tevékeny alakítása iránt és szívesen vesznek részt tárgyalásokon vagy tartanak munkahelyi tréningeket, csapatépítő programokat.

2013. aug. 12. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
59%

A végzettséggel megcélozható állások:

- HR gyakornok: a menedzsment és a tanácsadók munkáját támogatja, asszisztensi feladatokat lát el, fogadja a tárgyaló partnereket és új belépőket, részt vesz a toborzásban, adatbázist kezel, telefonokat intéz.


- Humánpolitikai menedzser: kifejezetten a munkaerő-toborzás, -kiválasztás és -felvétel feladatát szervezi és látja el, és a belépők munkába állásával kapcsolatos teendőit intézi.


- Emberi kapcsolatok koordinátora: a munkaerő-felvételt és kiléptetést és az azzal kapcsolatos adminisztrációt intézi, személyzeti kimutatásokat, létszámjelentéseket, dolgozói elégedettségi felméréseket készít, adatbázisokat kezel, képzéseket szervez és bonyolít le, együttműködik a társosztályokkal.


- Tréner-menedzser: felméri a dolgozók képességeit és hiányosságait, ennek fényében munkahelyi tréningeket, továbbképzéseket, tervez, szervez és tart, amelyek hatékonyságát elemzi és értékeli.


- Humánerő-gazdálkodási ügyintéző: a munkaviszony létesítéséről, fenntartásáról, megszüntetéséről ad információkat a munkavállalóknak és ezzel összefüggő adminisztrációs feladatokat lát el, valamint a dolgozók szakmai képzésével kapcsolatos ügyintézést végzi.


- HR kontroller: a munkaügyi folyamatokat ellenőrzi, amelyekről felméréseket, jelentéseket készít, ezeket elemzi, és az adatok fényében aktívan közreműködik a meglévő szabályok felülvizsgálatában, miközben folyamatosan kapcsolatot tart a kollégákkal.


- Személyügyi tanácsadó: a HR osztály szakértője, aki a munkaerő-felvétel és kiléptetés, valamint az intézményi légkör, dolgozói elégedettség és munkamorál javítása érdekében tanácsokkal látja el a vezetőséget, képzéseket szervez és bonyolít le.


- Humánerőforrás-vezető: a vállalat humánpolitikai tevékenységét tervezi, szervezi, irányítja és ellenőrzi a felsőbb szintű vezető utasításai szerint, illetve személyzeti, munkaügyi és HR osztályokat vezet.

Ahol az oklevél még hasznos lehet:


- Személyzeti asszisztens: a munkafelvétellel, ügyfél kapcsolattartással összefüggő adminisztrációs teendőket látja el, telefonokat intéz, e-maileket ír, adatbázisokat kezel és fogadja az érkező partnereket, a humánerőforrás menedzser, vagy humánpolitikai vezető keze alá dolgozva.


- Értékesítő: termékek reklámozását és értékesítését végzi, legtöbbször e-mailen, vagy telefonon, bővíti az ügyfélkört és kapcsolatot tart a már meglévő partnerekkel, szerződéseket készít, adatbázist kezel.


- Ügyfélszolgálati kapcsolattartó: a meglévő ügyfelekkel, partnerekkel tartja a kapcsolatot, tájékoztatja őket a változásokról és új lehetőségekről, illetve személyes tárgyalásokat bonyolít le.

2013. aug. 12. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
59%

A szak végzettjei az alábbi pozíciókban helyezkedtek el az abszolutórium megszerzése után:

(A Diplomás Pályakövető Rendszeren alapuló adatok)


HR munkatárs

humánpolitikai előadó

ügyintéző (gazdaság, pénzügy)

könyvvizsgáló

toborzási és kiválasztási specialista

asszisztens (személyi, projekt)

A szak végzettjei az alábbi ágazatokban helyezkedtek el:

(FIR, KSH, NAV, OEP adatbázisokon alapuló adatok)


Nagy-, illetve kiskereskedelem

Pénzügyi közvetítés (kivéve: biztosítási, nyugdíjpénztári tevékenység)

Biztosítás, viszontbiztosítás, nyugdíjalapok (kivéve: kötelező társadalombiztosítás)

Munkaerő-piaci szolgáltatás

Információ-technológiai szolgáltatás

Humán-egészségügyi ellátás

Adminisztratív, kiegészítő egyéb üzleti szolgáltatás

Karrierlehetőségek

Az emberi erőforrás, illetve humánpolitika területén jártas diplomás szakemberekre egyre növekvő kereslet figyelhető meg a munkaerőpiacon, mivel a cégek felismerték a személy és munkaügyi kérdések kiemelkedő fontosságát. Ez ma már nem csak a toborzást és felvételt jelenti, hanem a belső és külső kapcsolatok alakítását, fejlesztését és a teljes szervezeti struktúra hatékonyságának növelését.


Az állami szektor és a középvállalkozások azonban lassabban kapcsolódnak be a nyugatról induló folyamatba, így Magyarországon még a multinacionális cégek és hazai nagyvállalatok foglalkoztatják a legtöbb HR-est és a pályakezdő fiatalok legnagyobb része is mamutvállalatoknál kap helyet.


A nagy álláskínálat viszont megtévesztő lehet, hiszen HR címen, sok esetben adminisztrációs és értékesítői feladatkört hirdetnek meg. Tehát viszonylag hosszú időbe telhet, amíg egy frissdiplomás a végzettségének megfelelő, és kihívást jelentő munkát talál. Áthidaló megoldást a gyakornoki poszt betöltése nyújthat. Ez lehet az első lépcsőfok egy magasabb pozíció és a versenyképes fizetés eléréséhez.


A jelöltet első sorban a magas szintű nyelvtudás, kapcsolati tőke, jó kommunikációs és problémamegoldó készség, diplomáciai érzék, fejlett érzelmi intelligencia, kellemes megjelenés és a határozott fellépés segítheti, ugyanis az állásinterjúk ebben a szakmában a legtöbb helyen idegen nyelven, több fordulóban történnek.

2013. aug. 12. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
59%

Az emberi erőforrások alapszak abszolutóriumot szerzett végzettjeinek fizetési adatai


A Diplomás Pályakövető Rendszer adatai alapján:


A szak végzettjeinek NETTÓ havi fizetése: 171 716 Ft


Az országos statisztikai adatbázisok (FIR, KSH, NAV, OEP) alapján:

A szak végzettjeinek BRUTTÓ havi átlagkeresete: 218 140 Ft

2013. aug. 12. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
63%
kb 12 másodperc google volt nekem... ennél azért keményebb kihívásokra számíts a felsőoktatásban
2013. aug. 12. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
37%
Elhelyezkedés: [link]
2013. aug. 12. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
49%
Mint láthatod ha már ezt a szakot akarod végezni akkor BCE-re menj. Állami támogatottan nincs sehol se.
2013. aug. 12. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Van államilag támogatott hely...
2013. aug. 12. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
49%

[link]

Nem találok sehol se. Javíts ki ha rosszul látom.

2013. aug. 12. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!