Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért régi alkotások a kötelez...

Miért régi alkotások a kötelező olvasmányok?

Figyelt kérdés
Azon gondolkoztam, hogy miért nem lehet olyan könyvet választani kötelező olvasmány gyanánt, amit szeretünk? Én például imádom a Stephen King könyveket egytől egyig. És ebből adódóan számomra sokkal érdekesebb mint például az Antigoné, vagy az Ember tragédiája. A kötelező olvasmányok egyik célja, a szókincs bővítése. Ha a szókincs bővítés a cél, akkor nem mindegy, hogy például az Antigonét olvasom, vagy egy jó Stephen King könyvet? Tiszteletben tartom a kötelező olvasmányokat, mert mindet olyan emberek írták, akik anno elismert írók voltak. De 2013-ban nem hinném, hogy ilyesmiket kéne kötelezőnek feladni, mint például Ember Tragédiája, Légy jó mind halálig, Antigoné stb. Mi a véleményetek erről?

2013. okt. 6. 09:30
 1/9 anonim válasza:
76%
Jogos a felvetés, hiszen az ember eleve szívesebben olvas olyat, amit maga választ. Legyen az fantázia, vagy egy jó krimi. De itt nem csak a szókincs bővítésről van szó, hanem azokról az értékrendekről, amit akkoriban fenntartottak. És ezeknek egy-egy darabjai fellelhető ezekben az írásokban. Más az atmoszférája, más a szerkezete. A kor előre haladtával sok minden kiveszett az emberekből, és ezek a könyvek valamit visszaadnak. Persze a sok fiatalt valóban nem érdekli az Ember tragédiája, vagy épp Moliere tartuffe-je. De mégis, kell egy befogadóképesség, és itt alakul ki az érdeklődés azon értékek iránt, amit egy 2013-as könyv nem biztos, hogy vissza tudna adni, akármilyen szépen írott is.
2013. okt. 6. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Elgondolkodtató, hogy 200-300 éve múlva mi lesz a kötelező olvasmány. Biztos, hogy nem azok amik jelenleg kötelezőek. Gondolom olyan könyvek lesznek amik a 2000-es évek elején íródtak. De akkor miért nem lehetnek már most azok a kötelező olvasmányok? Vagy 200-300 év múlva is a már említett Antigoné, Tartuffe, Légy jó mindhalálig stb. lesz a kötelező olvasmány?
2013. okt. 6. 09:56
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos ez is a megkövült, rossz oktatási rendszerünk része. A kötelező olvasmányok sem igazodnak az életkori sajátosságokhoz. Jó, jó, illik ismerni a klasszikus műveket, de egy 12 éves gyereknek hiába adod a kezébe az Aranyembert, nem fogja megérteni, és csak megutálja az olvasást. Kortárs irodalmat szinte egyáltalán nem tanítanak, pedig az is hozzátartozik a kultúrához. Haladni kellene a korral, nem csak az irodalomórákon, de erre nem sok esélyt látok.
2013. okt. 6. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
50%

Direkt nem ponyvát olvastatnak, hanem klasszikusokat.

Nem árt azokból is megismerni néhányat.

Fejleszti a gondolkodást. Meg pl. Jules Verne és néhány más író még ma is majdnem ugyanolyan népszerű mint a saját idejében

2013. okt. 6. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
39%

Stephen Kinget szabadidődben is tudod olvasni

(iskolán kívül)- Meg a régieknek a nyelvezete sokkal szebb/választékosabb volt

2013. okt. 6. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
62%
Azért az is hozzá tartozik a dologhoz, hogy meg kell ismerni az irodalom történetét. Én sokkal hülyébben éreztem magam mindig, mikor olyan műről beszéltünk, amit nem olvastattak el, mert akkor miről beszélünk? Antigoné nélkül hogy értenéd meg, milyen is a görög dráma? De esetleg lehetne kevesebbet, mondjuk minden korszakból 1-et, 2-t, és több mait betenni.
2013. okt. 8. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Egyébként Stephen King elég ismert író, de van jó könyvek, amelyeket magadtól nem találnál meg. Szerintem fontos ilyeneket megismertetni a gyerekekkel. A szókincsbővítés a legvégső dolog.
2013. okt. 8. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
46%
Szerintem teljesen jó így, hogy régieket is olvastok. Persze újból is vannak nagyon pro írók, de ezek ilyen alapművek v nemtom:) Van tanulságuk is, jó az!!:)
2013. okt. 8. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
75%

Én is teljesen átalakítanám ezt az oktatásban.

Szerintem sokan eleve azért nem szeretnek olvasni,mert rájuk erőltetnek olyat,amit nem is értenek,stb.


Ha én lennék a oktatási miniszter,akkor olyan vezetnék be,hogy lennének mai korban elismert írók,és azokból kellene választani egyet,mondjuk évente és értelmezni.

Szerintem sok régi kötelező olvasmánynak ma már nincs is mondanivalója,nem korszerűek,más világ.

Jobb lenne mai problémákkal foglalkozó könyveket olvastatni a gyerekekkel:)

2013. nov. 17. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!