Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Biológiából most az emberi...

Biológiából most az emberi vércsoportok öröklődését tanuljuk, elmagyarázná ezt valaki nekem?

Figyelt kérdés
2013. dec. 15. 15:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Persze, mi nem világos? vagy magyarázzam el teljes egészében?
2013. dec. 15. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ha kérhetném :S Szeretném megérteni,viszont a tanár mindig elfelejt mindent(beteg) ezért amikor nem is ígér dogát akkor is irat.
2013. dec. 15. 16:12
 3/12 A kérdező kommentje:
Egyenlőre csak földrajzot tanulok,mivel egész héten írunk,legalábbis szerdáig biztos vagyok benne.
2013. dec. 15. 16:12
 4/12 A kérdező kommentje:
Valamilyen táblázatot csináltunk és azt nem értem.A nevére meg nem emlékszem.Talán punet a neve de nem vagyok benne biztos.
2013. dec. 15. 16:17
 5/12 A kérdező kommentje:
Feladatot is kaptunk.Heterozigóta A vércsoportú nő és heterozigóta B vércsoportú férfinek milyen gyereke születhet ? Hány százalék ?
2013. dec. 15. 16:30
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Oké, szóval alapvetően ugye 2 rendszer van amiről itt beszélhetünk:


-AB0 rendszer

-RH rendszer


Az ABO rendszerben az alábbi allélok léteznek:

-A

-B

-0


Az AB0 rendszer kodominánsan öröklődik, ami azt jelenti, hogy egyik allél sem "nyomja el" a másikat, azaz mindig kell az apától is egy allél meg egy az anyától is és ezek KÖZÖSEN határozzák meg azt, hogy a gyereknek milyen lesz a vércsoportja. Azaz nincs olyan hogy ha valkitől örökölsz egy A-s allélt akkor te csak A-s vércsoportú lehetsz.


A 0-s vércsoport picit különleges ebből a szempontból, ő csak akkor alakítja ki a rá jellemző vércsoportot, ha mindkét szülőtől 0-s allélt örököltél.



Szóval a lehetőségek ezek alapján.

1.anya AA, Apa AA -> gyerek A (homozigótán, azaz mindkét allélje A)

2.Anya AA Apa AB -> Gyerek A vagy AB

3.Anya AA Apa A0 -> gyerek A (hetero, vagy homozigóta is lehet)

4.Anya A0 Apa A0 -> gyerek A vagy 0


ezzel lefedtem a főbbeket a többi ezek alaapján kitalálható


ezeket az átláthatóság kedvéért Punnett táblába szokták rendezni.

itt megnézheted, hogy néz ki egy ilyen tábla

http://www.youtube.com/watch?v=nsHZbgOmVwg:



HF-re:


Anya A0 , Apa B0 -> mindegyik vércsoportba tartozhatnak, szal 25% az esély mindegyik vércsoportnak


Miért? mert:

Az alábbi lehetőségek vannak ugye

Anyától kap egy A-t Apától egy B-t -> AB vércsoport

Anyától kap egy A-t Apától egy 0-t-> A0 ->A-s vércsoport

Anyától kap egy 0-t Apától egy B-t -> B0-> B-s vércsoport

Anyától kap egy 0-t Apától egy 0-t -> 0-s vércsoport


4 lehetőség, mindegyik csak egyszer jött ki -> esély mindegyiknek 1/4 -> 25%


Egyelőre, ennyi ha nem világos valami kérdezz, és megpróbálom bővebben kifejteni/érthetőbben leírni.


RH rendszer is kell?

2013. dec. 15. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Ha nem rabolom nagyon az időd akkor igen.Ezeket nagyon köszönöm !
2013. dec. 15. 16:53
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Oké Rh rendszer


Na csak,hogy bonyolultabb legyen az élet ez dominánsan öröklődik, tehát itt egy allél is elég,hogy kialakítsa az Rh-ra jellemző értéket.


Az RH faktor lehet pozitív vagy negatív.

2 allél játszik szerepet jelöljük ezeket:

-D

-d-vel


a D -> a domináns allél ha valakiben ez az allél jelen van -> csak és kizárólag RH+ lehet

d-> recesszív allél, csak és kizárólag akkor alakítja ki a rá jellemző negatív RH értéket, ha mindkét allélod "d"


(egyébként az hogy valaki homo/heteorzigóta ennek jelentősége a következő generációban van. A házi feladat is valszeg ezért volt ilyen, hogy megmutassa, 2 különböző vércsoportú embernek lehet 3. vércsoportú gyereke , amennyiben mindketten heterozigóták.)


Lehetőségek:

1.Anya homozigóta (továbbiakban "hom."), RH+ Apa heterozigóta (továbbiakban "het.") RH-


Ekkor gyerek: DD és Dd kombinációjából csak RH+ lehet

Miért?

Mert Vagy Dd, vagy DD allélt örökölhet, amely mindkettő azt jelenti, hogy RH+ lesz, hiszen a "D" allél domináns->"kiüti" a "d"-t. Vagy nézhetjük onnan is, hogy tudjuk, hogy a "d" csak akkor alakítja ki az RH--at ha mindkét allél "d" (dd)-> így csak Rh+ lehet a gyerek.


2.Anya het. RH+ apa het RH+ -> gyerek mindkettő lehet.

Mert:

Lehet Dd + Dd kombinációjából ugye:

DD, Dd, dd

esélyek:

DD 1 esetben a 4-ből ->25% (dd ugyanez)

Dd 2esetben -> 50%


többi kikövetkeztethető, ha nem baj nem írnám le mindet.

2013. dec. 15. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Ennyi bőven elég is,azon is csodálkozom,hogy van még egy ilyen kedves,értelmes emberi lény a földön mint te,válaszaidat pedig nem tudom hogyan köszönjem meg.Boldog karácsonyt és boldog újévet szeretnék kívánni !
2013. dec. 15. 17:18
 10/12 A kérdező kommentje:
Ha sokat elvettem az idődből (ez lehetséges) bocsánatot szeretnék kérni.
2013. dec. 15. 17:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!