Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Emelt magyar érettségire...

Peston kérdése:

Emelt magyar érettségire miképp készüljek?

Figyelt kérdés

Az idén döntöttem úgy, hogy magyar-történelem szakos tanári pályára készülök, azonban újra kell érettségiznem magyar nyelv és irodalomból, mivel csak középszinten tettem le 4 éve (82%). Bár rengeteget olvasok szépirodalmat, a verseket, életrajzokat nem nagyon tanultam az elmúlt időszakban.


Az lenne a kérdésem, hogy miképpen célszerű felkészülni az emelt szintre? Van-e olyan feladattípus, ami minden évben előfordul? Vannak-e kiemelt területek, amelyeket célszerű lenne tudni? Netán van-e valakinek idén évfordulója, ami által bekerülhet az idei vizsgafeladatok közé?



2014. jan. 19. 17:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Én tavaly emelteztem magyarból és ahhoz képest, hogy mennyire féltem tőle, pozitív élménynek maradt meg. Nekem sok időmet felőrölte, faktos voltam (bár végül csak én egyedüül emelteztem) és a tanárnőm nekem nagyon nagyon sokat segített, bár eleinte nagyon meglepődött, hogy én akarok emeltezni (csak az utolsó 2 évben voltam ötös magyarból), de végig támogatott. Én még jártam előkészítőre is, az ELTE BTK-ra, szóval nekem ez is segítség volt.

A Mohácsy tankönyveket életrajzhoz, a Pethőnét pedig inkább műelemzésre használtam. Ezek mellett én még megszereztem a Bölcselet kiadó által megjelentetett érettségi adattárat, amiben mindenféle fontos kifejezések, táblázatok vannak (pl. folyóiratok, múzsák, filmes adaptációk, etc.).

Meg persze szereztem mindenféle példatárakat, azokból dolgoztam, mellette meg oldottam folyamatosan az előző évek feladatsorait.

Tanulni igazán csak arra tudsz, az íráskészségnél pedig vagy van érzéked hozzá vagy nem.

Fontos, hogy a műelemzés ne legyen túl szubjektív, vagy ha személyes véleményt írsz, akkor az legyen nagyon alapos és meghatározott, erős érvekkel alátámasztott. Ugyanez érvényes a reflektálásra, a hivatalos levélnél meg meg kell tanulnod ilyen bizonyos szófordulatokat, stb. Szerintem ez a leginkább begyakorolható, az irodalmi teszthez tanulni kell. És nemcsak irodalmat, de társművészeteket, filmeket, az irodalom határterületeit…

Szóbelinél s felelet logikus felépítését szeretik, a választékos szókincs mellett, de arra úgyis ott lesz majd a Corvina kiadó kidolgozott szóbeli tételes könyve, az a tankönyvi anyagokkal összegyúrva szerintem elég.


De ha nem muszáj - és úgy tudom, hogy osztatlan tanárira elég egy emelt -, akkor inkább töriből emeltezz, szerintem arra jobban fel lehet készülni pár hónap alatt, mint a magyarra.

2014. jan. 19. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Szia!


Köszönöm szépen a gyors és részletes választ! Akkor megpróbálok egy hasonló szisztémát követni én is, és bízom abban, hogy jól fog sikerülni ez az egész, és egy erős feladatlappal tudok előállni. A reflektálás meg a fogalmazás, érvelés, kritika szerencsére jól szokott menni, reménykedem, hogy idén sem fog ez gondot jelenteni.


Jól tudod, vagy magyarból, vagy történelemből szükséges emelt érettségit tennem, nem kötelező pont a magyarból, mindazonáltal nekem az volt az erősebb tárgyam, mind érdeklődés, mind felkészültség szempontjából, a történelemmel felemásan voltam: nem mondanám, hogy szerettem, de hoztam arányaiban a szintet, és középiskolában végig 4-es voltam (azért mondjuk ez a tanáromon is múlt, legalábbis voltak olyan esetek, hogy 4,5-re álltam, adott két egyest egy dolgozatra, majd javítónál visszaadtam ugyanazt a dolgozatomat szóról-szóra, és ötöst adott... így valahogy nem volt imádatom tárgya a töri, de nem is utáltam végülis). :)


Még egyszer köszönöm szépen! :)

2014. jan. 19. 20:36
 3/3 anonim ***** válasza:

Jó, megértem egyébként, én sem szerettem a törit :D Meg nekem muszáj volt emelteznem, mert magyar BA-ra jelentkeztem. :D

Sok sikert! :)

2014. jan. 19. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!