Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Gyógypedagógusként-logopéduské...

Gyógypedagógusként-logopédusként hol érdemes elhelyezkedni, milyen lehetőségek vannak?

Figyelt kérdés

Ha minden jól megy nyárra meg lesz a diplomám, szóval szeptembertől már dolgozni fogok. Milyen lehetőségeim vannak (még, azon kívül, amit lentebb mindjárt felsorolok) és melyik a legjobb?


Ugye dolgozhatok pedagógiai szakszolgálatoknál, nevelési tanácsadóban, ebben az esetben többnyire utazó gyógypedagógus leszek. Továbbá dolgozhatok egy iskolában, mint az iskola saját logopédusa/gyógypedagógusa. Ez az iskola lehet többségi, vagy szegregált.

Milyen lehetőségem van még? (Azon kívül, hogy magánba csináljam --> ez pályakezdőként még nem vállalnám.)


Az alábbi szempontok alapján melyik lenne a legjobb választás?

- heti óraszám (úgy tudom, hogy szakszolgálatoknál heti 21 óra kell, iskolákban meg 25, de ebben nem vagyok biztos)

- fizetés

- szabadnap

- rugalmasság

- pedagógus szakvizsgát nekem kell állni, vagy állja az intézmény?


Ez utóbbinál meg az is érdekel, hogy ha én pályakezdő vagyok, akkor legkorábban mikor kell ezt a szakvizsgát letennem? Tehát ha szeptemberben kezdenék el dolgozni.


Bocsi ha kicsit hosszú lett, sajnos elég sok dologgal nem vagyok tisztában, és ilyen dolgokra nem térnek ki az oktatásunk során, holott szerintem fontos lenne.


2014. febr. 24. 18:42
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Én utazó gyógypedagógusi státuszban dolgozom a fővárosban, így heti 20 kötelező órám van. Szabadságom akkor van, amikor az iskola is szünetet tart. Szakszolgálatnál jelenleg nem jár a nyári szünet - legalábbis a mi kerületünkben. Szakvizsgát saját zsebből fizettem, és környezetemben más is. Több évvel ezelőtt nagyobb esély volt intézményi hozzájáruláshoz. /Még manapság sem kizárt, de nem túl gyakori./

Rugalmasság szempontjából az befolyásolhat, hogy épp hol kell ellátnod gyereket: Többnyire igazodni kell az adott intézmény napirendjéhez. Oviban délelőtt lehet hatékonyabban dolgozni, alsó tagozaton általában délután tarthatsz órát. Logopédiai osztályok mellett délelőtt dolgozhatsz.

Felsőben iskolában ritkán küldik logopédushoz a tanulókat - kivéve, ha SNI státuszban van. Őket délelőttönként tanórákról nem engedik ki, úgyhogy délutáni foglalkozásokat jelent neked is.


Utazó logopédusként kevésbé vonzó esetleg, hogy előfordulhat, hogy 2-nél intézménybe kell járnod, szóval viszonylag sok utazással járhat.


Szakvizsgához általában min.3 éves szakmai gyakorlat szükséges.


Remélem tudtam válaszolni a kérdéseid egy részére.

2014. márc. 14. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod! :)

És szakszolgálatoknál akkor nyáron mit csinálnak, ha nincs szünet? A szakszolgálatokba ugyanúgy viszik a gyerekeket nyáron a szülők? Vagy táboroztatnak?

És te ténylegesen 20 órát dolgozol? Mert a gyakorlatom során találkoztam olyan mentorral, aki papíron 20, egyébként sokkal több órát dolgozik.

2014. márc. 14. 21:02
 3/5 anonim ***** válasza:

Igen, kötelezően tényleg 20 órát tanítok. Emellett többletfeladat ellátásban is részt veszek, ami heti plusz 10 óra, de erre külön szerződést kötöttem, 1500 Ft órabérrel. Én választottam. Mivel logopédus hiány van nálunk, gyakorlatilag muszáj volt, de nem ingyen csináljuk.

Most, hogy bejött a ped. életpálya modell, sok minden változott.

Elméletileg nálunk is elrendelhetnének plusz órákat, amiket nem fizetnének - ez hetente 6 óra lehet-, de szerencsére az én munkahelyemen ez még nem így működik. (tehát fizetik)

A szakszolgálatnál nem tudom, mit csinálnak nyáron, mert most változott szintén a rendszer ott is. Eddig az én munkahelyem is szakszolgálatnak számított, és nem kellett nyáron dolgoznom, max 1szer bemennem fél napra ügyelni. Jelenleg a mi intézményünk megszűnt szakszolgálatnak lenni. Kollégáim nagy részét az intézményi átszervezések miatt "elcsatolták" tőlünk. Ők átkerültek a jelenleg szakszolgálatnak nevezett szervezethez. Eddig nekik is volt nyári szünetük, és most eléggé el vannak keseredve annak megszűnése miatt. Még nem tudják, mit kell csinálniuk nyáron.


Huh, remélem legalább jórészt érthetően írtam le... :)

2014. márc. 15. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Teljesen érthető, köszönöm! :)

Viszont minden megválaszolt kérdéssel csak még több jut az eszembe :D

Akkor te most ha nem szakszolgálatnál vagy, akkor pontosan hol? Mármint értem, hogy utazó státuszban vagy, de akkor egy iskolához tartozol, és onnan még ki más iskolákba (buta kérdés, de ennyire nem vágom a dolgokat...).

2014. márc. 15. 13:21
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem buta kérdés. Én pár éve benne vagyok, és elég nehezen látom át :)

Igen, tul. képp. egy suliban van a központunk, és onnan járunk ki a kerületi iskolákhoz, óvdákhoz.

Szeptemberben még úgy volt, hogy szakszolgálatos logopédus nem láthat el SNI tanulót. /Törvényileg a magyarázat az: Szakszolg. csak alapfeladatot lát el, az SNI ellátás pedig nem alap feladat./ Így elég gyakran történt, hogy bár volt az adott suliban kiküldött - szakszolgálatos - logop., még férőhelye is lett volna, de nem vehette fel a sulijából az ott levő 1-2 SNI tanulót. Hozzájuk egy utazó logopédus járt ki. /ami plusz "kezelőhelyiség" biztosítását, időegyeztetést stb. igényel/

Ez valamelyest változott: most úgy tűnik, már akárki elláthat akármilyen státuszú gyereket. De akkora a káosz, hogy csak kapkodjuk a fejünket. Amit egyik nap mondanak, azt másnap felülírhatják.

2014. márc. 15. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!