Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Nektek milyen hosszú egy...

Nektek milyen hosszú egy tételben egy vers elemzése?

Figyelt kérdés

Jellemző rám, hogy mindent túlságosan is kifejtek, nekem egy vers elemzése word-ben 1 oldal, pontokba szedve.


Nektek kb mennyi? Így a Petői tételem 7 oldal lett :S


2014. márc. 1. 17:13
 1/2 anonim ***** válasza:
Nekem Csokonai szerelmi költészete 6 oldal lett, Ady vallásos költészete 5 oldal, Anyegin 6 oldal, Ember tragédiája 7 oldal ....stb.. Én is nagyon precíz voltam. Utólag bánom. Idő sincs elmondani. Tényleg csak a lényegeseket emeld ki. Én már túl vagyok rajta 1,5 éve. Ezért tanácsolom:)
2014. márc. 1. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Tudnál segíteni bővebben? Te pl ebből mit szednél ki? Ha nem írom bele, nem fog eszembe jutni ott.. :D


A XIX. század költői:

 1947

 A cím elmondja, hogy költőkről szól, de elhallgatja, hogy mi fog történni a költőkkel.

 A címet többféle képen is kilehetne egészíteni: pl. költőiről, költőinek feladata.

 A cím alapján az olvasó kritikát várna.

 Beszélő: a lírai én – magyarázó, érvelő, meggyőző szándék olvasható ki megszólalásából.

 A lírai én vátesz költői szerepben van.

 Kora költőihez szól.

 A beszélő személyes érintettségét mutatja, hogy aggódik az emberek sorsa miatt és zaklatott

 A beszélő biztos saját értékrendjében, ezt mutatja az emelkedett hangnem és a felszólító mondatok.

 A prófécia beteljesülése bizonyos, de az időpont bizonytalan.

 1. vsz.: elutasítja azt a magatartást, hogy a költők saját gondjaikról írnak, és nem veszik észre a világ bajait.

 2. vsz.: új magatartást mutat be: a költőknek az a feladata, hogy foglalkozzanak a világ gondjaival, buzdítsák a népet és nem szabad elhagyniuk önmagukat.

 3. vsz.: kijelöli a költők feladatát: álljanak ki a nép mellett és buzdítsák őket.

 4. vsz.: megemlíti a hamis prófétákat, vagyis azokat, akik a saját és a nemesség érdekeit védik.

 5. vsz.: a cél elérésének feltétele az, hogy mindenki egyenrangú legyen, jólétben éljen és ha ez megvan akkor eljön a Kánaán, a gazdasági, jogi és kulturális egyenlőség.

 1. vsz. központi költői képe: a költészet, amit a nagy munkával azonosít.

 2. vsz. bibliai párhuzamai: -A pusztában való bujdosás párhuzamban áll Mózes bujdosásával, ennek jelentése:

o Mózes – lángoszlop – próféta

o Kánaán – boldogság

 A Kánaán-kép először földrajzi helyszínként, majd időbeli utalásként jelenik meg.

 5. vsz. metaforái:

o „bőség kosara” – gazdasági egyenlőség

o “szellem napvilága” – kulturális egyenlőség

o „jognak asztala” – jogi egyenlőség

o ezek túlmutatnak a közeli jövőn

 Az utolsó versszak megnyugvással zárul, a halál órájának lelki békességét sugallja, mert nem az eredmény, hanem a szándék minősíti az embert.

 Valóban beteljesült költői jóslata a nemzet és saját sorsára nézve

2014. márc. 1. 17:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!