Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Most tanulom az orosz forradal...

Most tanulom az orosz forradalmat, de nem értek néhány szót, ezért az egész szöveg érthetetlen. Valaki megtudná magyarázni?

Figyelt kérdés
kapitalizáció,alkotmányos demokrata,tőkebehatolás, és nem értem a különbséget a kommunizmus és a szocializmus között. Ha valaki segít annak előre is köszönöm!
2009. dec. 21. 19:43
 1/6 anonim ***** válasza:
54%
Vedd elő az Értelmező szótárt, rágd át magad az ismeretlen kifejezéseken, menni fog.
2009. dec. 21. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
8%

Nem akarok bunkó lenni, de ezeken mit nem értesz?

A kommunizmus és a szocializmus közti különbséget pedig a neten ezer helyen meg tudod nézni.

2009. dec. 21. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Hát nem vagyok történész, de azért kapisgálom. A kapitalizáció majdhogynem ellentétes a szocializmussal, ugyanis a szocializmusban nem lehetett magántulajdon. A szabadversenyes kapitalizmus azt jelenti, hogy bárki hozhat létre pl egy céget, és bármit termelhet, és azt eladhatja a piacon annyiért amennyiért akarja. Ebben az a "verseny", hogy az árakat nem az állam határozza meg, hanem a konkurencia megjelenése miatt a vállalkozó kénytelen csökkenteni az árat, hogy a vásárlók az ő termékét vegyék és ne a konkurenciáét. Persze ugyanezt a konkurencia is megteszi, ezért megindul az "árverseny". Aztán amikor már nem lehet az árat csökkenteni, mert már nem éri meg, akkor igyekeznek valami újat a piacra dobni.


A szocializmus egy baloldali politikai "államforma". Ennek lényege, hogy megpróbálják megakadájozni, hogy egyes emberek nagyon meggazdagodjanak, és mások elszegényedjenek. Úgy gondolták, hogy ennek a legjobb módja, ha szembefordulnak a kapitalizmussal, mert ha nincsenek magán vállalkozások, akkor senki nem tud meggazdagodni. Ezért mindent államosítottak, és központilag határozták meg a termékek árát, és a darabszámot, hogy melyik gyár miből mennyit termelhet, illetve termeljen.


A kommunizmus hasonló csak "durvább". Ott még meg sem próbálták az emberekkel elhitetni, hogy demokrácia van. A szocializmusban az "hazudták", hogy ez amolyan demokrácia, és népuralom.


De a pontos fogalmakat nézd meg neten.


A tőkebehatolás valami olyasmi, amikor valamibe (iparba, egy cégbe, egy országba) tőke, azaz pénz áramlik be vagyonos emberek által. Vagyis hogy befektetnek valamibe. Na ezt sem engedték a szocializmusban, hiszen "hazai" gazdag nem nagyon volt, a külföldi meg nem jöhetett. Ez is része a kapitalizmusnak.


A szocializmusban az a szó, hogy kapitalizmus mintha egy rossz, ördögi dolog lenne. A kapitalista országokban pedig a szocializmus a rossz.


Az "alkotmányos demokrata" kifejezés szerintem magáért beszél. Demokrata alkotmányt akaró ember(politikus-márha nem csukták le a kommunizmusban) A kommunizmus nem demokrácia, így aki azt akart, azt lecsukták vagy eltetták az útból.


Remélem segítettem.

2009. dec. 21. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

1: Nyilván azért nem nézem meg mert nincs olyan szótáram,a neten pedig a többit megtaláltam ezeket nem, és azért kérdeztem.

2.: Azért nem tudom mert nem is érdekel, a töri nincs a kedvenceim között, nem is volt soha. De most sajnos ott tartok, hogy muszáj bemagolnom.

3.: Neked pedig köszi, sokat segítettél!

2009. dec. 21. 20:39
 5/6 anonim ***** válasza:
Szívesen :)
2009. dec. 21. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Aki keres, talál :1.Kapitalizálás tőkésítés; az értéktöbblet átváltoztatása tőkévé, a vagyon átváttoztatása pénztőkévé.

2.A századforduló szellemi pezsgéséből a liberálisok sem maradtak ki, első szervezeteik ugyancsak külföldön alakultak meg, pl. a Beszeda-, majd az Oszvobozsgyenyije-kör, amely hasonló néven (Felszabadítás) adta ki lapját Stuttgartban. 1904-ben bővült a szervezet, pontosabban a zemsztvóba tömörült liberálisokkal együtt 1905 októberében P. Ny. Miljukov vezetésével megalakították az Alkotmányos Demokraták Pártját, amely az első bejegyzett politikai párt volt a korabeli Oroszországban. A párt másik vezető alakja, Vaszilij Maklakov, aki a korszak egyik legkiválóbb politikai szónoka volt. Míg Miljukov hajlott a radikálisabb forradalmárokkal szövetkezni, addig a jobbra hajló Maklakov Oroszország átalakítását békés úton, forradalom nélkül képzelte el, a célja az alkotmányos monarchia volt. Jelentős szerepet válllalt a párt életében még P. B. Sztruve, V. D. Nabokov, A. I. Singarev, F. I. Rodicsev, I. I. Petrunkevics, a Dolgorukij-hercegek és D. I. Sahovszkoj.

Az alkotmányos demokraták (oroszul konsztitucionno-demokraticseszkaja partija) kezdetben a népszabadság pártja nevet szerették volna felvenni, ám az események sodrában a párt nevének kezdőbetűiből (K+D, oroszul kadet) kialakult betűszó terjedt el a köztudatban. 1917-ben ugyan hivatalosan is a Népszabadság Pártjának nevezték, ám továbbra is csak kadet pártként emlegették.

1906 októberében jelentették meg programjukat: az orosz nagypolgárság érdekeit szem előtt tartva alapvetően olyan alkotmányos monarchiát követeltek, amelynek konkrét tartalmi elemei az alábbiak voltak: kétkamarás parlament; általános polgári szabadságjogok; hatalommegosztás, önkormányzatiság; a földkérdés újragondolása; a nemzetiségek számára autonómia. Követelték a munkásszervezetek létrejöttének engedélyezését, a nyolc órás munkanapot, kiálltak a nő- és gyermekmunka korlátozása mellett. A földkérdés megoldását is szorgalmazták, sőt állami ügynek nyilvánították. A földek újrafelosztását pedig úgy kívánták biztosítani, hogy "piaci áron" kompenzálják a korábbi birtokosokat. Az elméleti fejtegetéseknél azonban nem jutottak tovább.

Össznemzeti és nem osztályjellegű pártként kívántak fellépni - 1905 után jelentős szerepet játszottak a cári rendszer fellazításában, a párt képviselői tagjai voltak az első és második dumának, nagyrészt nekik köszönhetően jött létre a kormányellenes Progresszív blokk is. A párt elnöke Miljukov volt. 1906-ban a párt tagságának létszáma már 60-70 ezer fő volt, többségében közép- és kishivatalnokok, vidéki intézők, kereskedők, értelmiségiek (számos egyetemi professzor, ügyvéd, orvos, újságíró, író). Számos nő lépett be a tagok közé, és különösen kirívó jellemzője volt a pártnak, hogy sok nemzetiségi képviselője is volt. 1908-ban az első orosz forradalom felszámolását követően azonban a taglétszám újra erőteljesen csökkent, 1908-ban mindössze 30 ezer tagja volt a pártnak, de az 1917-es év eseményeinek hatására újra 60-70 ezer főre duzzadt a létszám. 1917 után ellenforradalmi pártként működött, amíg be nem tiltotta a bolsevik hatalom.

Lustaság fél egészség, igaz?

2009. dec. 21. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!