Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Valaki linkelne egy kész...

Valaki linkelne egy kész verselemzés/novellaelemzést és összehasonlító verselemzést?

Figyelt kérdés
Hétfőn érettségizem. a szempontokat már átnéztem, kijegyzeteltem, de életembe talán 1-2x írtam ilyet, és nagyon nem áll össze a kép:/

2014. máj. 3. 18:11
 1/7 anonim ***** válasza:
13%

akkor válaszd az érvelést


egyébként meg bakker talán írd be a google-ba ... kb 300 ezer elemzés van fenn a neten ...

2014. máj. 3. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
érvelést se írtam, nekem a matek/töri lesz a hangsúlyos 2. elég sok ember hasznára válna, 3.ez a válasz aztán nagyon hasznos volt.:)
2014. máj. 3. 18:22
 3/7 anonim ***** válasza:
0%

1 talán nem érettségi előtt 2 nappal kellene azon gondolkozni, hogy nem írtál még egy normális fogalmazást

nem volt négy éved rá?

2 mi válna sok ember hasznára? az, hogy bárki számára elérhető verselemzéseket linkelünk ide a google-ból?

3 ahelyett, hogy itt töltenéd az időd, már rég megírhattál volna legalább három fogalmazást

2014. máj. 3. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
90%

Szerencsére mi nagyon sok fogalmazást írtunk és minden évben volt záróvizsgánk, viszont az osztály fele még mindig nem tud egy oldalnál többet írni. Nekünk a tanár azt javasolta, hogy mindenképpen tanuljuk meg az elemzési szempontokat és nézzük meg a korábbi évek fogalmazásaihoz felsorakoztatott elvárt szempontokat. Én is ezt teszem igazából. Amúgy ha van nyelvtankönyvetek valamelyik évfolyamú könyvben le van írva vázlatosan hogyan kell a különböző fogalmazásokat megírni, de biztos neten is fent van. Netes fogalmazásokat nem linkelnék, sok hülyeség is akad köztük.


Szerintem a 4-5 év alatt nem mindenki azzal kelt, hogy úristen x idő múlva érettségi. Ez mindenkinek (már akinek..) leginkább utolsó évben tudatosult. Nekem is. Előtte mindig a jó tanulmányi eredmény fenntartására törekedtem. Azt meg hülyeségnek tartom, hogy mondogatják, hogy 4 év alatt volt idő tanulni, mikor az ember marhára elfelejt mindent ennyi idő alatt. Szórakozásból szerintem senki nem olvas mondjuk töri könyvet.


Én sajnos csak ezt a napot tudtam szánni a magyarra, nagyon félek én is. És nem azért mert nem volt rá 4 évem vagy akármi (kedves utolsó), hanem azért mert konkrétan januárig arról szólt az életem, hogy szalagavató/osztálytáncpróbák/készülj az aktuális dogákra/munka[hogy ki tudjam fizetni a szalagavatót]

utána meg felkészülni a kis érettségire azt követően pedig 2 hónap alatt négy évnyi biosz anyagot elmélyíteni egyedül az érettségire [későn döntöttem el,hova szeretnék jelentkezni].

Szóval oké, négy év..sajnos a többségnek nincs számítógép agya, hogy ha kell valami, megnyitják és örülnek a fejük. A kérdezőnek meg nyilván fontosabb tantárgyakra kellett készülnie és ennyi ideje maradt egy kevésbé fontos tárgyra.

2014. máj. 4. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
köszi a választ! sajnos bennem is ebben az évben tudatosult ez az egész , és nekem is időm, energiám elment a szalagavató/osztálytáncpróbák/készülj az aktuális dogákra / nyelvvizsgára(ami szerencsére meg is lett) és hát ez az utolso pár nap maradt a magyarra...de még bízok a csodába, h annyit még ma készülök, h hnap nyugodt szívvel menjek be megírni azt a fránya magyart! sok sikert neked is!:)
2014. máj. 4. 18:25
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

szia:) én is holnap érettségizem. nagyon félek, mert soha nem írtam még sem esszét, sem novellaelemzést, sem verselemzést, főleg nem 2-4 oldalt. most utolsó elkeseredettségemben kidolgoztam magamnak a szempontokat, és azt tanulgatom. amit ajánlok neked, hogy ha még nem néztél át szövegértéses feladatsorokat, tedd meg. csak hogy ne érjen meglepetés holnap. a szövegalkotó témakörök közül válassz ki egyet, ami a legjobban fekszik neked. az érvelést nem ajánlom, elég bonyolult. a verselemzés az nekem nem szimpatikus, én a novellaelemzés mellett döntöttem, arról lehet a legtöbbet rizsázni úgy, hogy fogalmam sincs az egészről:D kiírtam a szempontokat, és azt fogom csinálni, hogy szépen mikor megkapom a témakört, először leírom a piszkozati lapra a szempontokat (már ami eszembe jut) ez idő alatt megnyugszom egy kicsit, összeszedem a gondolataimat, majd elolvasom a novellát, és a piszkozati lapot puskaként használva szépen leírom oda a szempontokhoz hogy mit is szeretnék összefoglalni. aztán valahogy alakítok belőle egy kerek szöveget:D

ami fontos : tagolj! bevezetés, tárgyalás, befejezés.

bevezetésnek az íróról szoktak pár infót írni, de hülyeséget inkább ne írjál, főleg ha ismeretlen szerző van. én valahogy így fogom kezdeni: ezt a művet xy szerző 19xyban írta. A korra jellemző volt blablabla. ez hatással volt az íróra is/ez megjelenik az adott műben is. xy a korszak meghatározó alakja volt. kb ennyi elég bevezetésnek, ha más nem is jut már eszedbe.

a tárgyalásban kell jóóóó sokat írni. felsorolok neked néhány szempontot, ami ha eszedbe jut csak megkeresed rá a választ és mondatot formálsz belőle.

-tér,idő

mikor, hol játszódik a mű

milyen évszak, milyen napszak van, időjárás

ezeknek van-e szimbolikus jelentősége

helyszín (zárt/nyitott, kitalált, egy/több stb)

tér és idő befolyása a szereplőkre

-novella stílusa

romantikus (népi témák)

realista

naturalista

groteszk (tragika plusz komika együtt)

kiválasztod, hogy a mű milyen stílusú és megkeresed hogy milyen elemei jelennek meg

-a narrátor személye

része-e a mánek vagy kívülálló

elfogultság, értelmezésmód

kora, érettsége

azonosul-e egy szereplővel

mindentudó vagy korlátozott tudású

viszonya az adott korszakhoz, a világhoz

az elbeszélésmód változik-e a mű során

hatással van-e az elbeszélő az én véleményemre (ahogy meséli nekem a sztorit)

-cím elemzése

mit várok el a cím alapján a műtől az olvasás előtt

mit hangsúlyoz

miért lehet ez a cím

cím hangulata

milyen más címet lehetne adni

-korszak

amikor játszódik a mű az alapján stílusirányzat meghatározása

mű szerepe a szerző életében

az adott korszak jellemzése esetleg

-szereplők jellemzése

múltjuk, jelenük

céljuk, értékrendjük

külső belső tulajdonságuk

szokatlan/tipikus cselekedeteik ebből következtetés

főhős, mellékszereplők kik azok

konfliktus nyílt vagy rejtett

célok elérése sikeres e

maradtak e megoldatlan problémák

lélektani folyamatok

-nem kategorizáltam

a műben megjelenik e fokozás feszültségkeltés csattanó feszültségmegoldás

alapkonfliktus van-e

konfliktus kibontakozása, tetőpont, tanulság/megoldás

fordulópont és tetőpont egybeesik-e

van-e késleltetés vagy előrehaladás

jelenben vagy múltban zajlik-e

részekre osztottság

közepébe vág-e a sztorinak vagy az elejétől meséli

van e a műben előrevetítés (későbbi eseményre)

szókincs

szóismétlés, miért ismétli azt a szót

párbeszédek vannak-e, milyenek

költői képek, hasonlatok?

mondatok hossza, szerkezete

műfaji szabályokat betartja-e vagy újít

sorsfordulatok

filozófiai kérdések

bizarr/groteszk/abszurd

novella általános jellemzői: kevés szereplő, csattanó lezárásként, tömör, rövid, prózai mű, kevés helyszín, rövid időt foglal magába

na ez elég vázlatos volt de sietek mert már késő van:D

aztán befejezésnek személyes véleményt is írhatsz, meg hogy a műben lévő problémák aktuálisak-e ma, ajánlót írhatsz a novellához, stbstb

nagyjából ennyi. a lényeg hogy tartsd be hogy legalább 2-3 oldalt írj, mert lepontoznak, vagy értékelhetetlennek ítélik.

sok sikert nektek és kívánjatok nekem is sok sikert, hogy ez mind eszembe jusson:D

remélem segítettem:)

2014. máj. 4. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Utolsónak köszi, így 2022-ben🙏🏼🥰
2022. máj. 1. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!