Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Matek érettségiben ez elvi...

Matek érettségiben ez elvi vagy számolási hiba?

Figyelt kérdés

Most volt középszinten egy baktériumos feladat. A baci első nap 1.5 m2 területet foglal, utána a terület minden nap ugyanannyiszorosára nő, míg 7 nap elteltével végül 27 m2. Azt kellett kiszámolni, hogy akkor egy nap alatt hányszorosára változik. Sima, egyszerű mértani sorozat, ahol a1=1.5 és a(n)=a1*q(n-1)-en, q-t keressük.

A baj az, hogy én a 27-et a7-nek vettem, míg a feladat szövegezése miatt a8 lenne, mert ugye 7 nap ELTELTÉVEL.

Anyád.. na igen, szóval ez elvi hiba, vagy nem? Mennyit vonhatnak le érte, ha ez a feladatrész amúgy 4 pontot ért volna?



2014. máj. 6. 20:55
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Elvi hiba, de szerintem nem sokat fognak levonni (jó a 4 alapból nem sok, de így én max 1-re tippelném), mert szerintem a feladat készítői nem arra voltak kíváncsiak, hogy tudod-e, hogy az 7 nap vagy 8, hanem, hogy felismered-e, hogy mértani sorozat, fel tudod-e írni a képletét, és ki tudod-e számolni. Szóval alapvetően nem azt rontottad el, amire a feladat irányult, és simán annak veszi majd a tanárod, hogy véletlenül benézted. Szerintem.
2014. máj. 6. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Bár az is tény, hogy az érettséginek sokszor érdekes a pontozása...
2014. máj. 6. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Wáhh, úgy utálom, hogy mindig valami ilyet nézek be! :)

Nem a koordináta geometria, nem a kombinatorika, mégcsak nem is a szögfüggvények vagy az egyenletrendszerek, NEM!

Valahogy én mindig az ilyeneket tudom elszúrni, hogy egy naphoz képes a 7 nap elteltével már a 8. napot számítjuk... Grrr. És ezért, EZÉRT(!!!) lesz elvihibás az egész feladat!

2014. máj. 6. 21:26
 4/10 anonim ***** válasza:
0%
A fele pontszámot megadják azért
2014. máj. 6. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
18%

kamatos kamat, nem mértani sorozat.


tn=t0*(1+p/100)^n

2014. máj. 6. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
#5, mesélj még!
2014. máj. 7. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Kamatos kamatnak is lehet nevezni, a lényeg ugyanaz: egy számot 7-szer végigszorzol egy másikkal.. és nem 6-szor. Hmm.

A többi amúgy kb. jó lett, szerintem csak pár újabb kreténséget sikerült benéznem. Pl. kiszámoltam a víz térfogatát, de nem váltottam át literbe.. nem szoroztam be 1000-rel, ennyi.

Illetve nem tudtam, hogy a szinusz függvény páratlan-e. Az. Ez egy igaz-hamis feladatban volt, nem hiszem, hogy sokat érne.

De ennyi, a többit úgy néztem, hogy kijött jóra. Ha a számolásba nem tudnak belekötni, akkor azért szép pontom lesz a végén!

Az utolsó (18.) feladat amúgy szerintem nagyon durva volt, azt nem is választottam. Szín tiszta kombinatorika és valószínűségszámítás. Pfuj.. Ezért nem matematikusnak készülök.

Ma pedig töri. Töri, töri, töri.. Küldjétek az energiát! :) Mindenki erőteljesen koncentráljon az Árpád-házi királyokra, reformkorra, Tanácsköztársaságra, ENSZ-re, Unióra.. na most megyek is tanulni. :D

2014. máj. 7. 05:40
 8/10 anonim ***** válasza:
Szívemből szóltál kérdező, ugyanezt néztem be én is, azóta tiszta ideg vagyok! Remélem 1-2 pontot kapunk rá! :D
2014. máj. 7. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Jó hír!


[link]


2. oldal: Elvi hibát követően egy gondolati egységen belül (ezeket az útmutatóban kettős vonal jelzi) a formálisan helyes matematikai lépésekre sem jár pont. Ha azonban a tanuló az elvi hibával kapott rossz eredménnyel, mint kiinduló adattal helyesen számol tovább a következő gondolati egységben vagy részkérdésben, akkor erre a részre kapja meg a maximális pontot, ha a megoldandó probléma lényegében nem változott meg.


8. oldal: 1.5*x(7)=27 felírása 1 pont, utána KETTŐS VONAL!!!


Huh.. :-) Vagyis: 1 pontot levonhatnak az elvi hibáért, viszont mivel a számolás többi része már más gondolati egységhez tartozik, amiben a rossz képlettel, mint kiinduló adattal számoltunk, miközben a feladat lényegében ugyanaz maradt.. Így a maradék 3 pontot meg kell adniuk!

Ha mégsem adják, akkor harcolok érte, mert fekete-fehéren le van írva a javítási útmutatóba!! *-*

2014. máj. 7. 15:17
 10/10 anonim ***** válasza:

Jó pár évvel később tévedtem ide, amikor az idei (2020 május) matematika érettségim során egy gyakorlatilag ugyanilyen feladatot (csak abban erdő növekedett, nem baci) kb ugyanígy rontottam el.


A 6 pontos feladatra így 4 pontot kaptam. (De ha kicsit másképp írom le, 1 pont levonással is megúszhattam volna ugyanezt a hibát.)


Ez már nem közvetlen válasz a kérdésre, de hátha idetéved valaki majd, mint azt én is tettem a matematika érettségi megoldókulcs megtekintése után :P

2020. máj. 28. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!