Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Az "elmegyek innen", "csinálju...

Lerienn kérdése:

Az "elmegyek innen", "csináljuk ezt-azt" kifejezések konstatívumok vagy performatívumok? Fontos-érettségire kell!

Figyelt kérdés

konstatívum: igaz vagy hamis állításokat fejeznek ki, nem idéznek elő változást a világ állapotában (A Kékes 1015m magas, Éhes vagyok)

A performatívumok megváltoztatják a világ állapotát, Egy beszédaktus, azaz cselekvés, nem lehet igaz

vagy hamis. Vele kapcsolatban csak az vethető fel, hogy megvalósult vagy sem, hogy sikeres volt vagy sem.

Ezek után sem tudom eldönteni. Fontos lenne, mert az egyik magyar tételem fontos része.

Köszönöm! :D



2014. jún. 9. 20:56
 1/2 valamiparadox ***** válasza:

Mindkettő performatív szerintem.

Ha elmész,akkor egy változás áll be a környezetben (nem vagy ott).

Attól függetlenül,hogy csináltatok ezt-azt,valami történés volt. (Bár, azon gondolkozok, hogy ha nem csináltatok semmit, akkor történt-e változás.)

2014. jún. 9. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Igen, mert ugye akkor lesz perfomatív, ha bekövetkezik a változás, de ha azt mondom, hogy elmegyek, aztán meg sem mozdulok, akkor nincs változás, akkor ezt most hogy hívom?

De köszi!

2014. jún. 9. 23:10

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!