Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Zsidóként érhetnek attrocitáso...

Zsidóként érhetnek attrocitások a Pázmány jogi karán? Valszeg oda vesznek fel. Van valami rákényszerítve a tanulókra? Kolik milyenek, nagyon vallásosak?

Figyelt kérdés

2014. jún. 11. 17:00
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
vannak kötelező hitéleti órák (nem biztos, hogy ez a pontos nevük), talán összesen 3 db. Ha a kolesz vallásosságán azt érted, hogy vannak-e vallásos programok, nos nincsenek. Ez egyetem, ilyen természetű dolgokat nem kényszerítenek rád.
2014. jún. 11. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Nem konkrétan a vallásos programokra gondoltam, nyilván egy misére nem rángathatnak be akaratom ellenére és nem is fognak. Inkább a szellemiség érdekel, hogy ez mennyiben nyilvánul meg. Koliknál pedig olvastam ilyeneket, hogy apácák vannak ott, nem koedukált, 10 után nem lehet kijárni, lány vendég nem jöhet, ha jöhet, akkor is csak közös helyiségbe. Ezekről tudtok valamit?
2014. jún. 11. 17:13
 3/12 anonim ***** válasza:
67%

Szia,

én bölcsészkarra jártam oda. Semmiféle atrocitás nem ért, néha az általánosan kötelező tárgyakon mondott egy-két elejtett mondatot a pap, ami sértő lehet, de ennyi, semmi több. Ezekhez hozzászokik az ember.


Piliscsabán tényleg van ilyen kollégium, apácákkal és ennyire szigorú szabályzattal, de van olyan kollégium, ami kijátszható, hiába pap a vezetője. Valószínűleg a budapesti kollégiumok között is találsz normálisat, ahova ha nem is "legálisan", de fel tudsz vinni embereket.

2014. jún. 11. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
76%
Mivel katolikus egyetemről van szó, szerintem érhetnek atrocitások, különösen akkor, ha - nagyon helyesen - ragaszkodsz a zsidó identitásodhoz. Ez azonban csak a személyes véleményem, tapasztalataim nincsenek az egyetemmel kapcsolatban.
2014. jún. 11. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
81%

Még valami. Továbbra is csak a bölcsészkarról tudok nyilatkozni, más egyetemre nem jártam, nem tudom, ott mi a helyzet. Mindenesetre a Pázmányos diákok között sok a "hű de nagy keresztény", aki hitéből adódóan úgy érezte, kénytelen mindenkit lenézni és utálni.

Kiemelném, semmi bajom a keresztényekkel, sem bármilyen más vallással, a fent említett emberek másokhoz állásával és a vallás mögé bújásával nem értetek egyet.


Viszont sok a normális is, nyilvánvalóan.

2014. jún. 11. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem volna szabad semmilyen attrocitás érjen. Persze a menzán nem lesz külön kóser étel, de a zsidóságod miatt nem kerülhetsz hátrányba.

Nem is emlékszem már melyik pápa volt, aki kifejezetten bocsánatot kért a múltbeli zsidóüldözések miatt, de ez már évekkel ezelőtt megtörtént.

Keresztény ember pedig nem nézhet le senkit,ha mégis megteszi, az bizony hiba, sőt bűn.... Javasolt az evangéliumok gyakori olvasgatása, és a tüzetes lekiismeretvizsgálat.

Saját érdekében figyelmeztesd az ilyen embert, hogy esetleg megbotránkoznak a viselkedésén azok, akik tudják róla, hogy hívő.

2014. jún. 11. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Igen azt gondoltam, hogy vannak úgymond szentfazekak, de ők egy külön, kikerülhetetlen kategória szerintem. Várom még a véleményeket, tapasztalatokat! Nektek pedig köszönöm:)

Utolsó: szerintem XVI. Benedekvolt az, talán ő tárgyalt sokat a rabbinátussal. Amúgy meg ugye a hit az elfogadásról szól...minden hit, csak hát ezt sokan elfelejtik és ettől félek:S

2014. jún. 11. 18:12
 8/12 anonim ***** válasza:
0%
Ja, az elfogadásról. Főleg a zsidó és az iszlám.
2014. jún. 11. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Kifejtenéd? (mert valószínűleg valós érveid nincsenek, csak általánosítasz, vagy a médiából merítesz ihletet, ami mint tudjuk nagyon hiteles, felteszem egy zsidó avagy iszlám vallású közeli ismerősöd nincs, mert akkor nem így beszélnél) Ha provokálni szeretnél, rossz helyre jöttél.
2014. jún. 11. 18:56
 10/12 anonim ***** válasza:

A tárgyhoz nem tudok szólni, pontosabban emléxem valakire, aki oda járt, lehet épp a bölcsész válaszoló, mindenesetre annyit monodott, hogy jó. Részöeeket nem.


Amiért szóltam: szinte biztosan emléxem, II. János Pál volt, a milenium alkalmával, de nem csak a zsidóktól, hanem az emberiségtõl az Egyház által okozott szenvedésekért. Alkalmas keresõszavakkal biztos megtalálható a Vatican honlapján.


Ami a szentfazekakat illeti: ha téríteni akarnak, nyugodtan mondhatod, hogy ha 4000 évig megfelelt, ... :)

A hitvitákat legjobb elkerülni, mert a kollegákat, akikkel nap mint nap együtt tanulunk, nem illik lebálványimádózni, viszont füllenteni sem illik.

Ha mégis ijesztgetnek, hogy elkárhozol, amiért nem vagy megkeresztelve, arra tleg lehet válaszolni, h ettõl nem kell jobban félned, mint nekik, h a bálványimádás miatt nem lesz részük az Eljövendõ Vilában. :)


De mondom, legjobb az ilyesmit jóelõre elkerülni, terelni, mert ebben a véleménykülönbség feloldhatatlan, viszont szerncsére, ami az emberekkel szembeni kötelességeket illeti, nincs különbség és a legtöbb I-tennel szembeni kötelességben sem.


"Ne gondoljátok, hogy megszüntetni jöttem a törvényt vagy a prófétákat. Nem megszüntetni jöttem, hanem teljessé tenni. Bizony mondom nektek, míg ég és föld el nem múlik, egy i betû vagy egy vesszõcske sem vész el a törvénybõl, hanem minden beteljesedik. Aki tehát csak egyet is eltöröl e legkisebb parancsok közül, és úgy tanítja az embereket, azt igen kicsinek fogják hívni a mennyek országában. Aki viszont megtartja és tanítja õket, az nagy lesz a mennyek országában." (

Máté evangéliuma 5:17 - 19 -- i betû - valszeg eredetileg a héber jod volt, ami így néz ki: י , azért ez, mert nem csak vékony, de feleakkora mint a többi )


"Amit akartok, hogy veletek tegyenek az emberek, ti is tegyétek velük! Ez a törvény és a próféták." ( Máté evangéliuma 7:12 )


"Ami neked gyûlöletes, ne tedd embertársadnak. Ez az egész Tóra, a többi csak a mayarázat." ( Hillél kb ie 30 - isz 10 volt a Szanhedrin elnöke, az ókori zsidóság legnagyobb tanítója ) ( Talmud, Moed rend, Sábbat traktátus 31a oldal )


Ja, és Jézus szerint az "elsõ és nagy parancs":


"Ez az elsõ: Halld, Izrael: Az Úr, a mi Istenünk az egyetlen Úr. Szeresd Uradat, Istenedet teljes szívedbõl, teljes lelkedbõl, teljes elmédbõl és minden erõdbõl! A második így szól: Szeresd felebarátodat, mint saját magadat! Ezeknél nincs nagyobb parancs." Márk evangéliuma 12:29-31 ( és Máté 22:37-39 és Lukács 10:27 )


Ismerõs? Hát persze: 5Móz 6:4-5 ill 3Móz 19:18 .


Ja, a farízeusokról se csak azt mondta, hogy "vizet prédikálnak és bort isznak", hanem, hogy:


"Az írástudók és a farizeusok Mózes tanítói székében ülnek. Tegyetek meg és tartsatok meg ezért mindent, amit mondanak nektek" ( Mt 23:2-3 )


Végül egy újabbkori, egyik hászid rabbi mondta, amikor diákjai megkérték:

- Rebe, taníts meg minket Isten szeretetére!

Mire a mester elgondolkodva így szólt:

- Szeressétek az embereket!


Talán ezek is indokolják, hogy a Vatican honlapján:


"Jézus zsidó volt és mindig is az maradt." ( angolul "Jesus was and always remained a Jew" ) a Vatican 1982 március 6-án tartott püspöki konferenciájáról kiadott publikációban, melynek tárgya a Római Katolikus Egyház és a zsidóság, zsidó vallás kapcsolata. - [link] . Ennek lábjegyzete, mely az "Ószövetség" elnevezés használatáról szól: "az 'Ó' nem jelenti, hogy korszerûtlen, v elavult. ... forása a Keresztény Kinyilatkoztatásnak "


Érdemes még megnézni: a Római Katolikus Egyház és a többi vallás ( köztük a zsidó ) kapcsolatáról a II Vatikáni Zsinat ( Róma 1965. ) Nostra Aetáte kezdetû állásfoglalásának hivatalos magyar fordítása a Vatikán honlapján: [link] ; M. Kat. Egyház honlapján itt: [link] ( Az eredeti latin szöveg a Vatikán honlapján: [link] , angolul : [link] ) ( Nem túl hosszú, kb 5 old )


Ennek 4. ( zsidókról szóló ) pontjának végrehajtásához késõbb, 1974. december 1-én a Vatikán irányelveket adott ki, m. ford: [link] ; Vatikán honl.ján angolul: [link] ( Hossza kb mint az elõbbi )


Talán ilyesmikkel lehet leszerelni az esetleg túl határozott és köépkori szemléletû "szentfazekakat". :)

2014. jún. 12. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!