Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Történelem esszét kell írnom...

Történelem esszét kell írnom a nyár végére.15 oldal a magyar történelemből kell választani egy témát a honfoglalástól a Rákóczi-szabadságharcig. Szerintetek milyen témát válasszak? Gondoltam Mátyás uralkodására, de nagyon tanácstalan vagyok :/

Figyelt kérdés
2014. aug. 5. 09:56
 1/3 anonim válasza:

Hát ez bizony rajtad múlik!


A Mátyás nagyon jó, mert ki tudod fejteni 15 oldalban, ellentétben a "jelentéktelenebb" királyokkal, mint pl: III. István, V. László.

Én neked a török megszállást ajánlanám (1541-1686) okaitól egészen a következményekig. Az is meglesz 15 oldal! Ott van még a mongol invázió is!

2014. aug. 5. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Én a helyedben mindenképpen Mátyás király uralkodását választanám. Itt van pár vázlatpont ami segíthet (Remélem):

-1443.-ban született Hunyadi János és Szilágyi Erzsébet 2. fia Hunyadi Mátyás.

-Hunyadi János kivégzése után kiviszik Mátyást Prágába Podrebjád György udvarába ahol fogságban van

-Ezalatt a nemesek "a Duna jegén" királlyá választják Mátyást (1458)

-Mátyás megköti a grazi szerződést melyben 80 000 arany forintért vissza kapja a Szent Koronát (1462)

-Rá két évre (1464)Fehérvárott megkoronázzák

-Sokat tanult Vitéz Jánostól a kor híres humanista tudósától (később ő lesz az esztergomi érsek)

-Mátyás serege: könnyű lovasság, gyalogság, dunai hajóhad, királyi sereg +zsoldosok

-Mátyás hadakozásai: Török ellen: Jajca éa Szabács visszavétele, Cseh hadjárat, ausztriai hadjárat: Bécs ellen (1485)

-Vitéz János összeesküvése Mátyás ellen: elhanyagolja a Török elleni védelmet a Cseh hadjárat miatt (1471)

-Vitéz János felajánlja a trónt Kázmér lengyel királynak, így Kázmér betör északról Magyar o. Mátyás visszaveri és bezáratja Vitéz Jánost esztergomi várába

- Az összeesküvésben részt vett nemeseket (és Jannus Pannóniust) száműzi.

- Mátyás elfoglalja Dél-Ausztia tartományait és Bécset ahol reneszánsz stílusú palotát épített

- Mátyás belpolitikája: zsoldos hadsereg, királyi bevételek és kancellária

- Mátyás kori új bevételek: korona vám, füst pénz, rendkívüli hadi adó

- Mátyás első felesége: Podrebjád Katalin meghal: 1464-ben

- új felesége: Aragóniai Beatrix

- Mátyásnak Beatrixtól nem született utódja, de egy cseh polgárlánytól igen, ő lesz Korvin János, de ő nem törvényes utód

- Mátyás Bécsi palotájában hal meg 1490-ben


Természetesen még rengeteg dolgot ki lehet fejteni és ezeket a mondatokat is több mondatra lehet osztani.

2014. aug. 5. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2014. aug. 6. 18:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!