Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Most lesz az első évem a...

Most lesz az első évem a kollégiumban, hogyan viselkedjek? Többi lent!

Figyelt kérdés

Nagyon szépen megkérlek titeket segítsetek! Közeledik 31 és nagyon félek az "új élettől". Hogyan viselkedjek a koliban? Mire/Kikre figyeljek majd oda? Vagy bármilyen más dologban ha segítetek azt nagyon megköszönném! Valami tanácsot tudtok adni? Vagy aki esetleg már volt kolis és tudja,hogy milyen az első nap/év. Előre is nagyon szépen köszönöm mindenkinek! :)

15/L


2014. aug. 19. 14:53
 1/7 Klanwarrior válasza:
100%

Szia!


Most vagyok 15 éves(fiú), túl vagyok az első éven, és túléltem! :)


Annyi, hogy szerezz sok barátot, mindenkivel légy kedves, NE szerezz ellenségeket, mert aztán kapod a sok szívatást.


Az én kolimba kb. 100 diák járt, fiú koli, tehát csak fiúk. A kaja nem ehetetlen, viszont néha nagyon trehány a konyha, az evőeszközöket nem nagyon mossák el, inkább csak elöblítik, 80%-ukon ott a kajamaradék :/


A konyhásnénikről mindig azt hittem, hogy csak a mesékben léteznek, az egyikük viszont már ilyen idősödő tipus volt, és nem akart kiszolgálni minket, mert 5 perccel később értünk oda, mert lekéstük a buszt, és neki már le volt járva a munkaideje, 10 percet ott álltunk a kajáért, mire leordította az étterem tulajdonos, hogy nagyon gyorsan szolgáljon ki minket, mert már el akart menni.. xD


Szépen el lehet ütni az időt, van internet, persze nem minden szobában, csak kb 5-ben, és mi pont olyat kaptunk, szóval telóról, laptopról lehet netezni. Tanulni lehet tanulószobán, de mivel én kitűnő voltam fél évkor és most is, nekem csak az első fél évben kellett napi 2 órát tanulni, a 2. félévben már nem volt kötelező bejárni, csak ha akartál. Én mindig meg tudtam tanulni haverokkal a szobámban.


Nem nehéz az élet, hasonlít a börtönre, csak kimenőfüzettel mehetsz ki a koliból 4 óra után, viszont ha rosszat csinálsz vagy mondjuk -nálunk-, ha nem vitted ki a kukát reggel, akkor 1-8 hét kimenőmegvonás, ami azt jelenti, hogy d.u. 4 után nem hagyhatod el a kolit :)


Eleinte arra törekedj, hogy megismerd a környéket, felleld a kis boltokat, ahol kaját lehet venni, stb. Mi rendeltünk néha pizzát is. Anyudat/apudat hívd fel minden nap, számolj be nekik az aznapi eseményekről, nehogy elmaradjon valamilyen fontos ügy, vagy csak azért is, hogy megnyugodj. Nekem az első 1-2 hónapban ez sokat segített, a vége fele már teljesen megszoktam. Önállósodni fogsz, és hozzászoksz a szűkösebb körülményekhez is nagyon gyorsan, szóval ne aggódj

2014. aug. 19. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Klanwarrior válasza:
És lemaradt, hogy sok sikert kívánok neked! :)
2014. aug. 19. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Én 16 leszek néhány hónap múlva, de nekem már a harmadik évem lesz. :)

Ahogy azt az előttem szóló is írta, szerezz minél több barátot, de nem kell, hogy mindenki a legjobb barátod legyen,de gondolom, ezt te is tudod. A szobatársaiddal fontos, hogy jóba legyél, mindig tisztázzátok a nézeteltéréseket, mert nagy problémák lehetnek belőle. (Ez tapasztalat.) A legtöbb kollégiumban 3-5 ágyas szobák vannak, de ez helytől és iskolától függően változhat,s ezzel együtt a rendelkezésre álló hely is. (Mi öten voltunk egy kis szobában, a szomszédban, egy kétszer akkorában hárman.) Érdemes lehet felosztani a szoba területeit, mert gondolom nem szeretnéd, hogy a szobatársad szennyese a te ágyad előtt legyen a földön. (Ez később alakulni fog úgy is.)


Jó ötlet lehet az első néhány hétben együtt felfedezni az új helyet, ez megteszi ismerkedési lehetőségnek is, de ha van kedvetek, akár egy jó társasjátékot is bevihettek, ami szintén kicsit összerázza a szoba lakóit.


A legtöbb kollégiumban van kötelező tanulószoba délután, és kimenő is (nálunk tanulmányi átlagtól függően 8-ig vagy 9-ig). A nevelőtanárokkal érdemes jó viszonyban lenned, mert ők azok, akik ott a szüleid helyett is szüleid. Sokszor az adott iskolából is vannak a tanárok közül, akik vállalnak nevelői munkát, ők nagyban meg tudják könnyíteni a tanulásod. Segíthetnek a leckében, de, akár egy nagyobb koleszostól is kérhetsz segítséget. ;)


Az első napokban, hetekben valószínű, hogy kicsit megszeppent leszel, de idővel kinyiladozik a valódi személyiséged is. Nem tudom, milyen a jellemed, de elsőre próbálj meg ne túl nagyszájú lenni, mert az első benyomás nagyon fontos. Ha visszahúzódóbb vagy, az kevésbé probléma, mert a legtöbben ilyenek az elején, de majd megszokod. Lehet, hogy egy-két embert jó fejnek tartasz, de ahogy mondani szokták: Lakva ismerszik meg az ember. ;)


Fontos a személyes higiénia, a környezet rendben tartása, tehát, ha egy szobatársad esetleg rendetlenebb, nyugodtan mondd el neki, ne várd meg míg túlfeszülnek az idegeid. ;) A szobátokat nagy valószínűséggel a nevelők úgy is ellenőrizni fogják, már ezért is érdemes rendet tartani.


Még egy utolsó: ne riadj el tőle, valószínűleg kamasz életed legjobb évei várnak rád! :)


(Bocsi, hogy ilyen hosszúra sikeredett, de én nagyon pánikolós voltam az elején, de sokak szerencséjére kinőttem)

15/L

2014. aug. 23. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Klanwarrior válasza:
Ez szupibb leírás lett, mint az enyém :DD
2014. aug. 23. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Izé... Köszi :D
2014. aug. 23. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
100%

Szia! Én 19 vagyok, gimiben végig koleszos voltam, most is az leszek, de végre egy függetlenben. Ha kifoghatnám az aranyhalat azt kérném vissza tudjam pörgetni az időt ezekre az évekre. Volt nagyon sok szép emlékem, amit újra átélnék és sok baklövést helyrehoznék. A lányszint eléggé eltérő a fiúkétól, de ne ijedj meg tőle, ezek lesznek életed legszebb évei! :)

Jól válogasd meg az embereket, hogy kikkel barátkozol/engedsz közel magadhoz. Ez a legfontosabb. Egy kollégium nagyon zárt közösség és teljes mértékben nem zárhatsz ki minden embert magadtól, ezért az igazi baráti társaságot meg kell válogatnod. Vannak olyan emberek akik jó barátok, de rossz szobatársak és ugyanez fordítva.


Az a legjobb, ha az elején csöndes vagy. A végzősöknek jó ha köszönsz, díjazni fogják. Ha újra kilencedikes lennék, kollégium kezdéskor nagyon csöndben lennék és az embereket figyelném, kiszúrnám a legértelmesebb nem beképzelt társaságot.

A nevelőtanárok felé ne legyen nagy bizalmad, először őket is meg kell ismerni. Átlagban a tanári kar felének nincs gyereke, felesége/férje. Szánalmas unalmas életük van és a magánéleti problémájukat a diákokon vezetik le. Ez nem általánosítás, körülbelül a felük ilyen. Van aki segítőkész, van aki nem.

A konyhásnénikkel legyél jóban akkor több kaját adnak.


Az értékeidre nagyon figyelj oda, év elején a leggyakoribban a lopások, utána a tanév végén jön megint egy lopkodós időszak, akkorra mindenki azt hisszi kiszúrták már a tolvajokat, vagy aki addig nem lopott elkezd az is.

Sok cuccod be fog menni a közösbe, nehéz kizárni hogy mások ne használják azokat, de ez a lányszinten annyira nem jellemző.

Ne adj sok dolgot a többieknek, ezt úgy értem például: első nap kérnek tőled egy cigit és te szívesen adsz, második nap ugyanaz az ember kér tőled még egyet, harmadik nap is adsz neki mert eddig is adtál, negyedik nap meg már nem is mersz nemet mondani mert már elvárja és te vagy a "bunkó" ha nem adsz neki


ha egy nevelőtanár bunkó veled, merj neki szólni(de úgy hogy ne legyen belőle tartós harag, ők is hajlamosak hogy rászálljanak egy vagy több diákra, mint a "menő" "nagyfiúk/nagylányok"

Ha nem kerülök kollégiumba és nem ismerem meg azt a baráti társaságot, akkor most teljesen más ember lennék, más helyre mennék továbbtanulni is. Egy zenélgetős baráti körbe kerültem be, és volt lehetőségünk próbálni bandát alkotni, saját számokat írni, kisebb koncerteket adni. Volt dobosunk, énekes, gitárosok és minden ami kell..... amúgy én is gitározok és zene területén tervezem a jövőmet

A kollégiumban piálásokra is sor fog kerülni, sokan belecsúsznak abba a hibába hogy koleszban rúgnak be először és nem tudják a saját határaikat, túlságosan offolják magukat, ebből minden évben volt probléma nálunk.

Ha még nem ittál soha ne a koleszban rúgj be először


A zuhanyzóban valószínüleg lesz függöny vagy vmi elválasztó fal, lányszinten mindig szokott lenni, nálunk a fiúszintem nem volt semmi, de pár nap alatt elmúik a szégyenlősség. Fürdőruhában meg nagykabátban semmiképp se menj fürdeni, mert megjegyeznek és kiröhögnek. A legegyszerűbb ha csak egy törölközőt dobsz magadra, bocs hogy ezt is leírom de kollektívan ez is problémát szokott okozni kezdéskor.

2014. aug. 24. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Klanwarrior válasza:
Jah :)
2014. aug. 25. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!