Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért nem megy a matek és fizika?

Miért nem megy a matek és fizika?

Figyelt kérdés
Jelenleg szakközépbe járok, 10. osztályos vagyok és a matek és a fizika egyszerűen érthetetlen számomra. A matekomról annyit, hogy általánosban 4. osztályig 4-es 5-ös volt, viszont 5. osztálytól kezdve egyszerűen nincs felfogásom az egészhez, nem tudom megérteni az egésznek a működését, bonyolult, ha megtanulom is elfelejtem 1 nap alatt. 9. év végén megbuktam belőle, ezért tanárhoz jártam heti 3 órában, így a pótvizsga nagy nehezen sikerült, de nem vagyok elégedett, mert már nem is emlékszem rá, hogy mit tanultam nyáron, pedig itthon is elég sokat ismételtem.. A fizika pedig olyan, hogy 6. óta tanulom, de egészen a mai napig nem értem az egészet, semmi, kisül az agyam tőle. Nem értem mit kellene tennem, hogy jobb legyek belőlük. Valaki valami tipp? :/ 16/F
2014. okt. 14. 17:27
 1/4 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem hozzá tenni, hogy a többi tantárggyal nincs gondom, nincs gondom a helyesírással, nyelvtannal, irodalommal, földrajzzal, az angolom pedig 5-ös, ezért nem tudom felfogni mi a gond a matekkal meg a fizikával.
2014. okt. 14. 17:32
 2/4 anonim ***** válasza:
Nincs hozzá érzéked. Persze ez nem azt jelenti hogy akkor hagyd a francba.. sok gyakorlással, jó tanárral ki lehet hozni belőle jobb jegyeket, még ha nem is értesz hozzá annyira. Egyébként minden embernek vannak gyenge pontjai, természetes, hogy nem lehet valaki ugyanolyan jó minden tárgyból.
2014. okt. 14. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
100%

Milyen szakmát tanulsz? Szerintem érdemes lenne onnan megközelíteni főleg, ha érdekel.


Alapvetően nekem az a tapasztalatom, hogy a matekkal (és a fizikával) akkor lehet kezdeni valamit, ha meglátod, mi értelme van, annak, amit éppen tanulsz, és mire fogod használni tudni az életben. És érzed, hogy van az egésznek -- legalább egy kicsi -- értelme. Ez pedig sokszor se az órán, pláne nem a tankönyvekből nem derül ki.


Az általános tapasztalatom, amikor matekot, fizikát korrepetáltam, hogy eleve, mint valami absztrakt, érthetetlen dologra tekintenek a diákok és ösztönszerűen próbálják kizárni magukat tőle/belőle. Ezt sajnos teljesen meg tudom érteni, mert sokszor nincs jól fókuszálva a tanmenet, meg idő sincs rá. Emiatt a tanulók gyakran arra koncentrálnak, amit a következő dolgozatra épp meg kell tanulni (túlélésre), mert nem értik, mi haszna van megtanulni. Ez pedig nem jó, sem a bizonyítvány szempontjából, sem a későbbi élet során, mert jónéhány dolog igen jól használható a mindennapokban.


Ha jól emlékszem, tizedik osztály környékén tanulják a tanmenet szerint szögfüggvényeket. Mi az a szinusz, koszinusz, tangens és mesélnek valami absztrakt dumát a körökről meg a szögekről, meg valamit a háromszögek oldalairól.


Ha én például asztalostanuló volnék, biztos, hogy ezt én nem tudnám értékelni. Ehelyett valahogy így kell tanítani, hogy: most megtanuljuk, hogyha a vevő 75 fokos keresztlécet kér, milyen hosszúra kell levágni, hogy csak egyszer dolgozzunk és a fűrésztelep ne belőlünk gazdagodjon meg. Mennyivel jobban hangzik, mint a körös hókuszpókusz. Máris van értelme.


A fizika meg eléggé épít a matekra. De hogy maradjun egy asztalos példánál.

Akarok csinálni egy széket. Hogyan optimalizáljam, hogy ne legyen 20 kilós, de azért ne is rogyjon össze, ha egy 120 kilós ember ráül. Hát ez nagyon nem egyszerű szerintem.


És itt mindenféle erőkről, meg nyomatékokról van szó. Mennyivel több értelme van egy széknek, mint mindenféle vektoroknak, meg paralelogrammáknak. Széket már láttam, vektor, meg paralelogramma meg nem nő a bokorban.


És ha megérted gyakorlatiasan az egészet, akkor utána az elméletiesebb hókuszpókuszt is egyszerűbb legalább átlátni, hogy mire is jó. Sokszor már az segít és önbizalmat ad; általában ez szokott hiányozni.

2014. okt. 17. 04:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2014. okt. 17. 14:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!