Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi a szabály? Miért van az...

Mi a szabály? Miért van az hogy többségében ha magyar településre utazol, akkor -ra, -re ha külföldi településre utazol akkor -ba, -be teszünk a település neve után?

Figyelt kérdés
Pécsre, Budapestre, Szegedre, Tatabányára, Szolnokra, Nyíregyházára stb... De Hamburgba, Bécsbe, Rómába, Párizsba, Londonba. Van néhány kivétel, pld Egerbe, Sopronba... De mi alapján? Egy nem anyanyelvi magyart megkérdeznék ismeretlen településnevekről, mert ezek szerint ismerni kell hogy a település Mo.-on van-e ahhoz, hogy tudjuk mi kell a végére...
2010. febr. 4. 21:46
 1/6 anonim ***** válasza:
A szabályt nem tudom, de pl Kassára és nem Kassába megyünk, Kolozsvárra, Aradra, Eszékre stb helyekre utazunk, pedig határon túl vannak.
2010. febr. 4. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ez nem a magyar/külföldi településekkel van összefüggésben, hanem hagyományon alapul.

Már csak azért se, mert pl. Bécs-et máshol nem igy nevezik, ez a magyar neve.

De szerintem rengeteg kivétel van az általad vélt szábály alól.

2010. febr. 4. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
ahogy eddig is mondták... nincs szabály. De mégis milyenre gondoltál? Ha pl. Sz-el kezdődik akkor re?:D Vagy ha a városkp. az ország közepétől mért távolsága kisebb egy értéknél akkor -re? :D
2010. febr. 4. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, igen valóban látom, hogy vannak kivételek. Az hozzászóláshoz: "ahogy eddig is mondták... nincs szabály. De mégis milyenre gondoltál?..." Lehet hogy nincs szabály, de mi is valahogyan megtanultuk és azonosan használjuk. Nem azt mondja egyikünk sem, hogy Pécsbe, Bécsre, Kassába, Budapestbe... Ha nincs szabály, akkor nincs szabály, azt szerettem volna tudni csak, hogy nem tanultunk meg minden települést, mégis egyformán használja mindenki. Nos akkor pld. a hangzás alapján valamilyen szabályszerűségnek kell lennie, mert ha nem lenne, akkor lenne olyan település amit másként mondanánk...
2010. febr. 5. 07:24
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha ezt akarod kutatni menj nyelvésznek!

Egyébként meg az ember az anyanyelvét folyamosan tanulja. Már csecsemőként megtanultad ezeket és éppen ezért nem is fogsz szabályos választ kapni.

2010. febr. 5. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Ok. Akkor elfogadom hogy nincs szabály és nem akarok elmenni nyelvésznek. A folyamatos tanulást is elfogadom, csak fura, hogy most ránézek a térképre és számomra eddig még talán nem is, vagy ritkán hallott település esetén is "igaznak tűnik" a fenti szabályszerűség. A kanadai Edmontonba megyek, vagy Bácsalmásra.


Viszont még egy érdekesség az első válaszolónak aki ezt írta: "A szabályt nem tudom, de pl Kassára és nem Kassába megyünk, Kolozsvárra, Aradra, Eszékre stb helyekre utazunk, pedig határon túl vannak."


Valóban határon túl vannak, de ezek a település nevek amiket felsoroltál KIVÉTEL NÉLKÜL magyar nevei a településeknek, vagyis beleillik a sorba!, hogy nem -ba, -be, hanem -ra, -re.


Részemről lezártnak tekintem a témát, csak ha valaki mégis tud szabályt rá, írj ide. Mindenkinek szép napot!

2010. febr. 5. 11:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!