Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan írjam meg a szakdolgoza...

Hogyan írjam meg a szakdolgozatom?

Figyelt kérdés

Végzős vagyok egy üzleti főiskolán és nemsokára elkezdem írni a szakdolgozatomat. Témám egy saját vállalkozás indításával kapcsolatos (gyógyszeres kiskereskedelem), nem tudom, hogy kezdhetnék neki vagy hogyan építsem fel. Sajnos azt hiszem, hogy a konzulensem félvállról veszi az egészet.

Milyen könyveket érdemes elolvasni ezzel a témával kapcsolatban? Hogyan lenne érdemes felépíteni egy ilyen jellegű szakdolgozatot? Hogyan kezdjek hozzá?



2015. jan. 18. 22:35
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Én teljesen más szakon végeztem, de szerintem egy szakdolgozat alapja ugyanaz, bármilyen témában:

találd ki, hogy miről akarsz írni (ez nálad már megvan), írd meg a tartalomjegyzéket, hogy lásd a vázát a dolognak, hogy tudd, hogyan fogod kibontani a témát. Az elejére írsz egy rövid témafelvetést, megindoklod pár sorban, hogy miért pont erről írsz. Utána általánosságban bemutatod a témádat, hogy miért fontos erről írni, mitől aktuális ez manapság, stb.

Aztán, mivel már a fejezeteket tudod, elkezdesz hozzá szakirodalmat gyűjteni, olvasni, hogy tudj miről írni, hogy alá tudd támasztani az állításaidat.

Én a szakirodalmak olvasása közben elég sokat jegyzeteltem, csak címszavakban, hogy utána, amikor már írok, elég legyen csak a jegyzetre ránézni, és tudjam fűzni a gondolatokat. Miközben írsz, úgyis folyamatosan keresgélned kell, legalább is nálam így volt, de jól jött, hogy némi alap már volt hozzá. Nekem a legnagyobb gondot az okozta, ha valami tök alap dolgot le akartam írni, amit az egyetemen tanultam, de nem emlékeztem rá, hogy ki mondta, mikor mondta, és nem tudtam lehivatkozni, hiába kerestem égen-földön.

Na meg persze a kutatás, de abban nem igazán tudok segíteni, mert nekem volt egy hipotézisem, amit végül a kutatásom bizonyított is, de nem tudom, hogy egy vállalkozással kapcsolatos témában milyen hipotézist lehet egyáltalán felállítani, vagy hogy milyen más kutatást lehetne nálad felhasználni.

Amire figyelj, hogy ha egy-egy fejezettel készen vagy, olvasd fel magadnak hangosan, amit írtál, erre ne sajnáld az időt, mert így lehet a legjobban kiszűrni az értelmetlen mondatokat és az elírásokat, meg esetleg olvastasd el mással is, amit írtál. Velem sajnos sokszor megesett, hogy a fejemben még teljesen értelmes volt a mondat, de mire leírtam, valami tök értelmetlen marhaság jött ki belőle, és amikor magamban visszaolvastam, fel sem tűnt, csak jóval később, sőt, volt olyan, amit csak akkor vettem észre, amikor már vittem volna nyomtatni a kész dolgozatot, csak még utoljára belenéztem.


A konzulensedet pedig nyüstöld egy kicsit, hogy segítsen, adjon tanácsot, ajánljon szakirodalmat, mert ez a dolga. Annyiban megkönnyítheted mindkettőtök dolgát, ha előre összeírsz pár szakirodalmat, és tőle már azt kérdezed meg, hogy azok jók-e a témában, vagy ajánlana-e mellé valami mást is.

2015. jan. 18. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Először is fogalmazd meg magad számára egy mondatban, hogy pontosan mi is a célod a szakdolgozattal. Ezt lényegében már megtetted a kérdésben.

Utána gyűjtsd össze címszavakban az összes olyan témát, ami szerinted a szakdolgozatban felvázolt problémához kapcsolódhat. Pl.

- a vállalkozás indításának jogszabályi háttere / dilemmák, vállalkozási formák stb.

- a gyógyszerpiac ma, a gyógyszeres kiskereskedelem helyzete, esetleges piaci lehetőségek, nehézségek

- marketing


stb. stb. (Te jobban értesz hozzá, nekem nem szakmám)


Ha ezek nagyjából megvannak, akkor gondold át milyen sorrendben lenne logikus ezeket megtárgyalni. Ebből összeállíthatsz egy előzetes tartalomjegyzéket.


A másik pedig, amit elkészíthetsz, az a dolgozat bevezetője. Itt 1-2 oldalban leírod a témaválasztás indoklását, miért tartod fontosnak, milyen problémákat szeretnél körbejárni stb. Nyilván a dolgozat végén majd egy külön fejezetben következtetéseket is meg kell fogalmazni, ez pl. lehet az, hogy melyek azok a tényezők, amelyek elősegítik, illetve melyek azok, amelyek megnehezítik, vagy kifejezetten gátolják egy ilyen vállalkozás beindítását.


Majoros Pál könyve elsősorban kutatásmódszertani jellegű, de ad tippeket a szakdolgozat megírásához általánosságban is:

[link]


Formai szempontból pedig nagyon hasznos lehet Sz. Varga Lajos szakdolgozati kalauza:

[link]


Szólj, ha még kérdésed van! :)


-falcon-

2015. jan. 18. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!