Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan javíthatók, fejleszthet...

Hogyan javíthatók, fejleszthetők a helyesírás ilyen hibái, hiányosságai (lejjebb)?

Figyelt kérdés

Azzal van gondom egyrészt, hogy néhány szókapcsolatnál néha nem vagyok tisztában, hogy egybe kell írni vagy külön. Olyanra gondolom, mint például "Meg vársz / megvársz"... Nem konkrétan erre a szókapcsolatra, hanem hasonlókra.


Másrészt pedig: néha azzal sem vagyok tisztában, hova kell vessző, hova nem kell vessző.


Ezek a hiányosságok hogyan pótolhatók, javíthatók? Milyen gyakorlatokkal?


Köszönöm a válaszokat, tippeket!


L/19


2010. márc. 6. 17:04
 1/8 anonim ***** válasza:

Azt mondanám, hogy olvass sokat, de ahhoz kb. 200 könyvet kellene elolvasni, hogy tudj mindent.

Helyesírási szabályokat nézd át. Wikipedia, nyelvtan könyvek stb.

2010. márc. 6. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, próbálkozni fogok vele! Egyébként nagyon sokat olvasok, de ez csak nem akar javulni... :((
2010. márc. 6. 17:08
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ebben bizony a helyesírási szabályzat adhat választ.

De vannak pl. olyan alapvetők, mint az igekötő és az ige egybe- ill. különírása. Ha az igekötő után jön az ige, egybeírjuk (megvársz), ha az ige után jön az igekötő, akkor külön (várj meg), ha pedig az igekötő és az ige közé kerül még egy szó, akkor mind a hármat különírjuk (meg kéne várnod).

Vessző azon egymás után, kötőszó nélkül felsorolt szavak közt van, melyek a mondatban ugyanazt a szerepet töltik be (pl. mindkettő tárgy vagy mindkettő ugyanannak a főnévnek a jelzője), illetve akkor, ha két tagmondatot választ el (legyen vagy ne legyen ott kötőszó). Az és, s, meg kötőszavak elé csak akkor kell vessző, ha tagmondatokat választanak el, felsoroláskor nem, mert ezek helyettesítik ilyenkor a vesszőt. Az stb. elé sem kell vessző soha, mert az a "s a többi" rövidítése, amely pedig felsorolások után szokott következtetni, így a s helyettesíti a vesszőt.

2010. márc. 6. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Jó látni, hogy van aki fáradozik azon, hogy helyesen írjon.
2010. márc. 6. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Hát, a vesszőket úgy tudod, hogy gondolom olvasod magadban amit írsz, akkor ahol felviszed a hangsúlyt oda, de ehhez tényleg olvasni kellene, nem feltétlen könyveket, elég, ha mondjuk pl. wikipédián elolvasol pár olyan dolgot, ami téged érdekel, és két legyet ütsz egy csapásra.:)

Amúgy a kérdésed alatti szöveget helyesírási hiba nélkül írtad, szóval szerintem nálad nem olyan rossz a helyzet.:)

2010. márc. 6. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
a könyvtárakban rengeteg helyesírási önképző van.
2010. márc. 6. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek az eddigi tanácsokat, észrevételeket! Jövő héten feltétlenül utána fogok nézni a könyvtárban helyesírási könyveknek! :)


Maximalista ember vagyok magammal szemben, a magyar nyelv különösen fontos nekem, ezért fontos lenne, hogy tudjak helyesen írni - elsősorban magam miatt, a saját megnyugtatásomra.

Remélem, tudok ezen még dolgozni. :))

2010. márc. 6. 17:37
 8/8 anonim ***** válasza:
Teljesen jól írsz helyesen, ne pánikolj! A különírás-egybeírás pedig sok szónál nem is olyan egyértelmű, ilyenkor kinyitod a helyesírási szótárt és megnézed. Vesszőt összetett mondatba oda kell tenni, tagmondatok határán, ahol levegőt veszel.
2010. márc. 6. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!