Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Matek érettségin csak és...

Matek érettségin csak és kizárólag a megoldókulcs alapján adhatóak a pontok?

Figyelt kérdés

Csak kíváncsiságból érdekel. Készülgetek és nekiálltam megoldani az előző feladatsorokat.


Van egy ilyen feladat:

5^x+1 + 5^x+2 = 30


Nekem erről rögtön az azonos alapra hozás ugrott be, majd annak "elhagyásával" az x kifejezése. A mivel az 5-nek nincs olyan hatványa ami 30 lenne így azt szétbontottam 5^2 + 5^1 formára, így a

x+1+x+2= 2+1 egyenletet kaptam

x=0


Most nézem a megoldókulcsot, x=0 viszont hatvány azonossággal írja a megoldást.

Ilyen esetben a levezetésért járó 1-1 pontokat nem adhatja meg a tanár?


2015. aug. 2. 21:27
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem biztos, de én úgy hallottam, hogy ha levezeted rendesen és az eredmény is jó, akkor megkapod a pontot. Pont azért, mert többféleképpen lehet megoldani.

Javítsatok ki, ha nem így van, mert nekem is esedékes az érettségi :/

2015. aug. 2. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A megoldókulcs általában az olyan feladatoknál, ahol többféle megoldás van, mindet feltünteti, kizárt dolog, hogy egy más, egyébként rövidebb és jól levezetett megoldásra ne kapnál maximális pontot.
2015. aug. 2. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Ezaz hogy általában ha több jó levezetés van akkor fel van minden lehetséges levezetés tüntetve. Viszont ennél a feladatnál nincs feltüntetve az a levezetési mód amit én használtam. Lehet hogy a véletlen műve hogy kijött? :)

Hm passz.

2015. aug. 2. 22:04
 4/6 anonim ***** válasza:

Hát szerintem ez csak olyan szintű megoldás, hogy ránézésre kijön az eredmény és úgy írod fel az egyenleteket.

Én úgy oldanám meg, hogy megszüntetettem az összeadást kiemeléssel:

5^x(5+25) = 30 ==> 5^x = 1

mindkét oldal ötös alapú logaritmusát véve x = 0

2015. aug. 3. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Hát azért az y alapú logaritmusát venni bármilyen

y^x = 1 egyenletnek túlzás, ez azért elég triviális innentől :)

(tehát leírni fölösleges)


Amúgy a kérdező gondolkodásmódjával nincsen hiba. Teljesen bevett módszer felírni polinomként a jobboldalt, így műveletegyezés mellett (baloldalt összeadás, akkor jobboldalt is összeadás) ebből egyenesen levezethető az eredmény. Ha egész kitevőkkel dolgozunk, és rendesen alakítjuk polinommá, akkor a jobboldalnak egyetlen felírása lesz, ami a baloldallal tökéletesen fog egyezni. Ezt kötelesek lennének elfogadni érettségin.

2015. aug. 3. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Na az akkor megnyugtató azért hogy végül is abszolút jó az elgondolás. Mindenesetre remélem hogy ilyenbe élesbe nem futok bele.


A vicc az hogy egy 5 pontos feladat és tényleg egy fél szóval sem említi hogy ha a vizsgázónak más a gondolkodása elfogadható, mert sokszor van az hogy írja a javítókulcs hogy ha a gondolatmenet jó akkor is adható pont.

2015. aug. 3. 08:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!