Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Fizika érettségi nem hivatalos...

Fizika érettségi nem hivatalos megoldókulcsról lenne kérdésem, miért ez a megoldás?

Figyelt kérdés

[link]


Itt a 10. feladat, miért nem C?


[link]

Itt a 7. feladat nem világos, nem 4N lenne az összesen?



2015. máj. 18. 15:22
 1/4 anonim ***** válasza:

Szia

Én is most érettségiztem.


A 10-es feladatnál az A a helyes. Ezeket az izzókat azonos feszültségen tervezték különböző teljesítményre.

Ha azonos feszültségen nagyobb teljesítményt ad le, az azt jelenti, hogy kisebb az ellenállása.

Így ha sorba kapcsoljuk őket, akkor a kisebb ellenállásúra, azaz a nagyobb teljesítményűre kisebb feszültség esik, hiszen az feszültség az ellenállások arányában oszlik meg.


A 7-es rugósat én sem értem, szerintem is 4N-4N-4N.


Neked hogy sikerült egyébként összességében?

2015. máj. 18. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 kerdezo.123 válasza:
A két test tömege 20 dkg.
2015. máj. 18. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

1-es vagyok, de szerintem hülyeség, amit a 2-es ír, hogy ha jól értem, akkor szerinte összesen 20dkg a 2 test?


Szerintem nem, most hogy így gondolkodtam rajta, akkor az a lényeg, hogy egyensúlyban van a rendszer.


Így a rendszer nem különbözik attól, mint ha az egyik végén nem is még egy súly lenne, hanem mondjuk a falhoz lenne kötve.


Ha úgy lenne, hogy az egyik végén 10dkg van, a másikon pedig 20, akkor az lenne, hogy csak 1N erő lenne a rugókon, 1N pedig a 20dekás test felé gyorsítaná a rendszert.


Tehát logikus, bár erre ott nem jöttem volna rá.

2015. máj. 18. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha a két súly különböző, akkor a rendszer gyorsulni kezd, így nem lehet az erőmérőkön mért erő nagysága egyik súlyerővel sem egyenlő. Ebben a feladatban az a lényeg, hogy bármelyik testet nézem, ahhoz, hogy egyensúlyban legyen, 2 N kötélerőre van szükség, nem többre, nem kevesebbre. Tehát az egész sorba kapcsolt rugólánc 2 N erővel feszített, nem is tudna a két végén más erő lenni, ha minden erőmérő és kötél ideális és súlytalan.


Ez pont az a típusfeladat, ami a csigán átvetett változatában még a másodéves mérnökhallgatók java részét is összezavarja, ami eléggé elszomorító, mert ők már háromszor tanulták(?) Newton törvényeit úgy, hogy egyszer sem értették meg.

2015. máj. 19. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!