Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ha egyetemen elvégzem a BA-t...

Ha egyetemen elvégzem a BA-t akkor az már egyetemi végzettségnek számít?

Figyelt kérdés

A legtöbb munkáltató, úgy hirdet meg álláshirdetést, hogy egyetemi végzettség szükséges hozzá. De attól, hogy egyetemen megszereztem a BA-t, az lehet hogy csak főiskolai szint a bolognai rendszer miatt.

Szóval vajon jelentkezhetek olyan állásokra, amik egyetemet kérnek alapképzéssel? Folyamatban van egyébként az MA, de most elhatároztam, hogy jó lenne már dolgozni mellette. :)


2015. aug. 8. 12:02
 1/5 anonim ***** válasza:
"Egyetemet kérnek >>>alapképzéssel<<<" = BA
2015. aug. 8. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Azt nem jelölik, meg hogy alapképzés, mesterképzés, BA, MA, csak annyit írnak, hogy "egyetemi végzettség".
2015. aug. 8. 12:16
 3/5 anonim ***** válasza:

A bolognai rendszer BA/MA fokozatai tulajdonképpen elméletben és gyakorlatban sem NEM AZONOSAK a régi egyetem/főiskola szinttel.

A régi szép időkben, mikor még a fa fából volt, a víz lefelé folyt, a tévében műsort adtak, és szex előtt a férfiak borotválkoztak, a főiskola és az egyetem nem egymásra épülő, hanem ELTÉRŐ IRÁNYVONALÚ képzést jelentett. Az egyetemi képzés elméleti, tudományos jellegű, a főiskola pedig gyakorlatorientált, és ipari, termelési feladatokra képzett felsőfokú kádereket.(Erről szóla régi vivcc, mikor a frissdiplomás okleveles vegyészt fogadja a gyárban a vegyész üzemmérnök, és mondja, első feladatod összesepregetni a vegyszerraktárban. - Na de, nekem egyetemi diplomám van! - így az ifjú. - Ja, az más. Bocsánat. Akkor: nos, tehát, ez a fadarab a végén cirokköteggel, ez itt a seprű...) A mérnöki területen ezért különböztettek meg okleveles (egyetemi) és üzemmérnököt (főiskolai). Természetesen egyes terülteken volt átjárás a két terület között.

A bolognai rendszer (ami jó nagy baromság, mindenki tudja, kinek van elemi sütnivalója) bevezetése óta ezt a struktúrát csak névlegesen őrizték meg, azaz egyes intézményeket egyetemnek, másokat főiskolának neveznek, mégis indítanak mesterképzést főiskolák, és sokkal nagyobb számban alapképzést egyetemek. a BA/MA rendszer nem értelmezhető a harminc-hatvan évvel ezelőtti egyetem/főiskola struktúra szerint. Lényege mindössze az volt, hogy alapképzésre boldog-boldogtalant felvegyenek, azaz papíron minél több diplomást idézzenek elő , akik papírja nem sok mindenre jó. Ennek oka a fiatalkori strukturális munkanélküliség csökkentése (elodázása), a felsőfokú képzés devalválása volt a "korszerű" (értsd: globalizált konzumidióta) igényeknek megfelelően.

A mérnökképzésen kívüli BA papírokkal elhelyezkedni már csak azért is nehéz, mert tulajdonképpen semmire nem képesítenek, ezért a mérnökképzésen kívül (amit jó közelítéssel megfeleltetnek a régi főiskolai üzemmérnök-képzésnek) ilyenek megszerzése, ha nem követi MA, nem sokra jó - elméletben.

A gyakorlatban a piaci (versenyszférai) munkaerő-keresletet tekintve a lőtéri vadászkutyát se érdekli, miről van papírod, arra kíváncsiak, mit tudsz. Bizonyos munkakörökben elengedhetetlen a diploma, másban a szakirányú diploma, de őszintén megvallva az elmúlt tíz évben egyetlen egy (!!!) olyan versenyszférai álláshirdetést sem olvastam, amely ragaszkodott volna egyetemi/MA diplomához valamely munkakör betöltéséhez. Ez államigazgatási hülyeség, ott kérnek nyelvvizsgát, nyelvtudás helyett. Nekem örök élményem volt, mikor az előző munkahelyemre állásinterjúztattak, kérdezte a termelésvezető, hogy milyen nyelven beszélsz, mondom középfok bém van németből, alapfok cém angolból - Nem ezt kérdeztem - mondta, arcrándulás nélkül, és szó nélkül angolra váltott, és az interjú úgy folytatódott.

Röviden: ha állami/önkormányzati állásra jelentkezel, ott nem fognak felvenni egyetemi helyre BA papírral. A versenyszférában senkit se érdekel. Ott majd a tudást és a munkatapasztalatot nézik, és frissdiplomásként az lesz a bajod, nem az, hogy a papírod "csak" BA.

2015. aug. 8. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi a kimerítő választ. Sajnos állami állásokról volt szó, így előbb be kell fejeznem az MA-t. :(
2015. aug. 8. 13:21
 5/5 A kérdező kommentje:
Ja, és igen, igazad van nagyon a munkatapasztalattal kapcsolatban is. Legtöbb végzettségemnek megfelelő és nem éhbérre szóló helyre ilyen 5-10 éves munkatapasztalatokat kérnek.
2015. aug. 8. 13:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!