Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan kell esszét írni töri...

Hogyan kell esszét írni töri érettségin? Nagyon kellene a segítség!

Figyelt kérdés

A tanárunk állandóan írat esszét, a legjobbaknak is 3-mas, mert ez nem a bekezdésbe megy, az sem, stb... De azt nem mondja el, hogy hogy legyen a tagolás, melyik bekezdésbe mi kerüljön, stb.

Az értékelési szempontokat tudom (évszám, tájékozódás tér-időben stb) nem ez érdekel, hanem pontosan hogyan kell megcsinálni a bekezdéseket a hosszú esszé esetében, illetve rövid esszé esetében hogy indítsuk és hogyan zárjuk sorainkat?

Előre is köszönöm a segítséget!



2015. szept. 9. 21:38
 1/1 anonim válasza:
100%

Én most vagyok végzős, szakközépben tanulok, Budapesten.


Rengeteget szívtam, szívtunk vele mi is mire megtanultuk hogyan kell. Először nekem is 40-60%, de mára mindkét írás eredménye általában 90% körül mozog.

Így, konkrét téma nélkül nehéz megmondani mire figyelj, mit hova tagolj, de amit érdemes szem előtt tartani:


3 bekezdés az alap, 1-4-1 arányban. A bekezdés és befejezés legyen nagyjából egyforma terjedelmű, míg a téma kifejtése lehet hosszabb. Ezt több részre bonthatod, ezáltal sokkal áttekinthetőbb, letisztultabb lesz a munkád. Értem ezalatt, hogy ha befejezted az osztrák-magyar kiegyezést, de téma volt a horvát-magyar is, ne kezdj új bekezdést, ne is folytasd tovább a sor közepén, érdemes új sorban kezdeni. Persze ha szükségszerű érdemes különválasztani őket.

Fontos, hogy a mondat amivel indítod, majd zárod az írásodat legyen iszonyat meggyőző, tükrözze a tudásod, használj benne szakszavakat, szaknyelvet. Így teljesen másképp fogják azt olvasni majd értékelni.

Én az informatika szóbelim ezzel a mondattal kezdtem: "A moduláris felépítésű személyi számítógép két fő alkotóeleme a hardveres, vagyis a fizikai, kézzel fogható, illetve a szoftveres, az úgynevezett szellemi egység. Én a szoftveres felépítésről fogok beszélni." Miután ezt ledaráltam mindenki csak nézett, úgy gondolták nem érdemes kérdezni mert tudom, így 7-8 perc monológ után évfolyam szinten egyedül, maximális pontszámot kaptam.


Tehát: legyen logikusan felépítve, induljon el valahonnan, érkezzen valahova. Ha a román stílusról kell esszét írni akkor kezdjed a dongaboltozatnál, majd ebből alakult ki a keresztboltozat, majd ezek együttese alkotja a hajót, amiből van a mellék- és főhajó, ennek részein mi található stb, nem pedig a boltozatoknál eszedbe jut hogy hopp van a mellékhajó, majd folytatod a pillérekkel mert közben az is eszedbe jutott.


Hidd el, ha minden bekezdés logikusan fel van építve, van tartalma, elhelyezed térben/időben, szaknyelvet használsz, leírod az eseményeket alakító tényezőket egyszerűen nem lehet belekötni.


Remélem menni fog. Örülj, hogy sok esszét írat veletek, hasznotokra fog válni.

2015. szept. 9. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!