Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Tudnátok nekem segíteni?...

Wayergirl2 kérdése:

Tudnátok nekem segíteni? Megkaptam a matek felvételi gyakorlómat, a megoldást megtaláltam valahol, de azt viszont nem tudom, hogy az eredményt mégis hogy kaphattam meg.

Figyelt kérdés

A feladat így szólna: A nekeresdi gimnázium 9. b osztályában a tanulók negyede bejáró, harmadrésze kollégista, 15-en pedig Nekeresden laknak (tehát nem bejárók és nem kollégisták).


a) Az osztály hányad részét alkotják a bejárók és a kollégisták összesen?


b) Mennyi a kollégisták és a bejárók számának az aránya?


c) Hány tanulója van a nekeresdi gimnázium 9. b osztályának?


36 diákja van az osztálynak, ebből 9 bejáró és 12 kollégista, tehát arra lenne szükségem, hogy valaki elmagyarázza hogy kaptuk meg az eredményeket. Előre is köszönöm, aki segít:)



#matematika #felvételi #matek előkészítő
2016. febr. 25. 15:41
 1/3 anonim ***** válasza:

Egyenlet:

x/4+x/3+15=x

ebből kiszámolva X=36

2016. febr. 25. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Angelo84 ***** válasza:

nevezzük el az egész osztályt x-nek. tehát x/4 bejáró, x/3 kollégista.

ekkor felírhatjuk, hogy:


x/4 + x/3 + 15 = x


megoldjuk az egyenletet:

mindkét oldalt megszorzom 12-vel


3x + 4x + 180 = 12x

180 = 5x /:5

36 = x


36/4 lesz a bejáró, vagyis 9 fő

36/3 lesz a kollégista, vagyis 12 fő


ezt a kettőt összeadom, és elosztom 36-tal hogy megkapjam az "a" kérdésre a választ:

21/36 = 7/12..vagyis 7/12 részét alkotják.


a "b"-re a válasz pedig egyértelműen a kollégisták és bejárók embermennyiségének a hányadosa, vagyis az arány:

12:9.


"c" re meg az egyenletből kaptuk meg a választ.

2016. febr. 25. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget:)
2016. febr. 26. 14:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!